Trump választási ígérete szerint a szén-, és olajipar helyzetbehozásával pörgetné fel az amerikai gazdaságot. Ennek érdekében a globális fölmelegedés kérdésével ambivalens viszonyt beiktatására váró elnök a NASA éghajlatkutató projektjeit is lesöpörné az asztalról, azaz lezárná a világ szemét önmaga irányába, nehogy számára kellemetlen adatokat szolgáltasson az űrhajózási hivatal. A gazdasági verseny és a profit valóban mindenek fölött fog állni a következő kormányzati ciklusban, még az amerikai fiatalok élhető jövőjének árán is? A portálunk által megszólaltatott szakértő szerint vannak aggasztó jelek, ugyanakkor legutóbb Trump a párizsi klímaegyezménnyel kapcsolatban is békülékenyebb hangot ütött meg.
Meg fogják vonni a költségvetési támogatást az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA Földdel kapcsolatos kutatásaitól, miután Trump elnök hivatalba lép – írja a The Guardian információira hivatkozva a 444.hu. Bob Walker, az elnök egyik tanácsadója a sajtónak arról beszélt, Donald Trump erősen átpolitizált területnek tartja az éghajlatkutatást, ezért azokat tudományos alapokra kell helyezni. Mint Walker fogalmazott, nincs szükség politikailag korrekt éghajlatkutatásra.
A tanácsadó hozzátette, a jelenleg futó programokat nem számolják fel, ugyanakkor a NASA-t a jövőben kizárólag az űrkutatás felé akarják orientálni. Az intézkedéseknek köszönhetően a jövő évi költségvetésben a földi kutatásokra elkülönített két milliárd dollárt visszanyesnék. A 444.hu megjegyzi, a NASA klímakutató részlege a legjobban felszerelt a világon, a műholdhálózat adatait mindenhol használják a kutatók, ezért az intézkedéseknek köszönhetően „az egész emberiség ismeretei fogják megszenvedni a változást”.
Klímavédelem helyett profitmaximalizálás
Emlékezetes, korábbi cikkünkben arról írtunk, Donald Trump választási ígéretei között szerepelt az is, hogy visszaléptetné az USA-t a párizsi klímavédelmi egyezménytől. A lépést egyrészt azzal indokolta, hogy a klímaváltozás nem létezik, és a Föld hőmérséklete hűl, másrészt a károsanyag-kibocsátás csökkentését az amerikai gazdasági érdekekkel ellentétesnek nevezte. Egyik választási beszédében kiemelte, elnökként új életet kíván lehelni a szénbányászatba is. Ráadásul az úgynevezett Keystone XL olajvezeték megépítését is támogatta, amelyet Barack Obama amerikai elnök utasított el környezetvédelmi okok miatt. “Meg akarom építeni, részt akarok a profitokból” – mondta Trump, hangsúlyozva, hogy így fogják az Egyesült Államokat újra gazdaggá tenni.
Az elnök globális felmelegedéssel kapcsolatos nézetei nem mentesek az összeesküvés-elméletektől sem, ugyanis egy Twitter-bejegyzésében egyenesen arról írt, a klímaváltozás kínai kitaláció, amelynek célja az amerikai gazdaság gyengítése. Trump egyébként egy bővebben nem kifejtett, “értelmes környezetvédelemnek a híve”, amelynek a tiszta levegő és a víz az alapja. Ugyanakkor a naperőműveket túlságosan drágának tartja, a szélerőművek pedig szerinte megölik a madarakat.
Megjegyzendő ugyanakkor, hogy az üzletember Donald Trump a globális felmelegedésre hivatkozva kérelmezte, hogy 45 millió euró értékű írországi golfpályája tengerparti szakaszát gáttal védhesse meg, amikor a megváltozott éghajlati viszonyok miatt rakoncátlankodó tenger elkezdte azt elmosni. Trump még egy vonatkozó ír környezetvédelmi hatástanulmányt is beidézett, amely a globális felmelegedés hatásait és a tengerszint várható emelkedését vizsgálta. A tanulmány 2050-ig szóló becslésével igazolta Trump, hogy a védőfalra márpedig szükség van.
Komolyan kell -e venni?
A hírrel kapcsolatban portálunk megkereste Fidrich Róbertet, a Magyar Természetvédők Szövetsége kampányfelelősét, aki elöljáróban elmondta, jó kérdés, mennyire vehetőek komolyan ezek a kijelentések. Aggodalomra adhat okot, hogy a bejelentő Bob Walkert Trump egyik legfontosabb tanácsadói között tartják számon, ráadásul a bejelentés már Trump megválasztása után hangzott el, tehát semmi esetre sem üres ígéret. A kampányidőszakban külön aggodalomra adott okot az a bejelentés is, hogy Trump a megválasztása esetén felfüggesztené az Amerikai Környezetvédelmi Hivatal, az EPA működését. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy az elnök New York Times-nak adott interjújában arról is beszélt, korábbi kijelentéseivel ellentétben nyitott egy szélesebb körű vitára a párizsi klímaegyezménnyel kapcsolatban, tehát hajlandó akár átértékelni korábbi kilépési szándékát.
Trump lezárja a világ szemét
A NASA költségvetésének tervezett megnyirbálásával kapcsolatban Fidrich Róbert elmondta, ha az amerikai űrhajózási hivatal valóban nem indítana több klímakutatást, az komoly érvágás lenne a klímakutatóknak, hiszen a kutatáshoz szükséges adatokat döntő többségében a NASA-tól szerezték. Trump ezzel a lépésével tulajdonképpen lezárhatja a világ tekintetét önmagára. Fidrich Róbert ugyanakkor megjegyezte, a világ kutatóinak 98 százaléka közös állásponton van atekintetben, hogy a globális felmelegedés az emberi tevékenységnek is köszönhető. Ha nem sikerül meggyőzni az elnököt a kutatások fontosságáról, akkor még nagyobb felelősség hárul rájuk, és a világ többi részére a klímavédelmi törekvések elérésében.
Visszalépnek a szabadkereskedelmi egyezménytől
Fidrich Róbert portálunknak arról is beszélt, Donald Trump egyik, az első száz napban végrehajtani tervezett intézkedéseinek egyike a TPP, azaz a Csendes-óceáni szabadkereskedelmi egyezmény felmondása lesz. Ez a lépés népszerű azon amerikai szavazók körében, akik a szabadkereskedelmi egyezményeknek köszönhetően veszítették el állásaikat, és jelenleg az USA rozsdaövezetében élnek. A szabadkereskedelmi egyezménytől való visszalépés környezetvédelmi tekintetben is pozitív, ugyanakkor Fidrich Róbert szerint, ha Donald Trump ezzel párhuzamosan a szén-, és olajipar felfuttattásával akarja helyzetbe hozni az amerikai gazdaságot, lehet, hogy nagyobb károkat okoz majd.
Forrás: 444.hu/PestiSrácok.hu, fotó: Kezdőkép: usnews.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS