Miközben már a brit The Telegraph is arról cikkezik, hogy a Jobbik is érintett lehet azon európai pártok között, amelyek titkos anyagi támogatást kaptak Oroszországtól, a Jobbik továbbra is tagadja, hogy külföldi forrásokban részesülne. “Egy huncut fillér külföldi támogatás sincs a Jobbikban” – nyomatékosította a PestiSrácok.hu kérdésére Mirkóczki Ádám, az ellenzéki párt szóvivője. Szerinte más pártok háza táján kellene körülnézni, és “például Habony Árpád, vagy Mészáros Lőrinc pénzügyeit kellene górcső alá venni”. Portálunknak Mirkóczki az euroatlantista és az orosz politika szembenállásaként értékelte a The Telegraph cikkét, amely egyebek mellett arról ír, hogy már az amerikai hírszerzés is figyeli a Jobbik tevékenységét, pénzügyeit.
A The Telegraph forrásai nem nevezték meg, mely pártokat érintheti a vizsgálat, de a lap szerint valószínűleg szélsőjobboldali csoportokról lehet szó, például a magyar Jobbikról, a görög Arany Hajnalról, az olasz Északi Ligáról és a francia Nemzeti Frontról, amely 2014-ben egy 9 millió eurós hitelt is kapott egy orosz banktól. Az amerikai kongresszus James Clapper nemzeti hírszerzési igazgatót bízta meg a vizsgálattal, amely mögött azok az egyre növekvő washingtoni aggodalmak állnak, hogy Oroszország az európai széthúzást használná ki a NATO meggyengítésének, az amerikai rakétavédelmi programok megakadályozásának és a Krím félsziget annektálása után jóváhagyott gazdasági szankciók visszavonásának elérésére.
Mint ismert, a Jobbik európai parlamenti képviselője, Kovács Béla révén került a hírekbe Oroszországgal kapcsolatban. A politikus ügyében 2014 áprilisában tett feljelentést az Alkotmányvédelmi Hivatal, miután a polgári elhárítás figyelmét felkeltette, hogy a képviselő rendszeresen, konspiratív módon találkozik orosz diplomatákkal, és havi rendszerességgel Moszkvába látogat. Polt Péter legfőbb ügyész még akkor májusban az EP elnökéhez fordult a jobbikos politikus mentelmi jogának felfüggesztéséért, az EP azonban hosszasan vizsgálta a kérdést. Kovács Bélát végül 2015. december 4-én gyanúsították meg az Európai Unió egyes intézményei elleni kémkedéssel. Kovács Béla korábbi kapcsolatairól sokat lehet tudni. A gyanú szerint Kovács Béla 2009 óta rendszeresen találkozott egy volt KGB-s, de ma is aktív ügynökkel, akinek az energetikai szektorról referált. A magyar szolgálatoknak pedig külföldi társszervek jelezték, hogy Kovács Bélának aggályos orosz kapcsolatai vannak. Kovács Bélával együtt Vona Gábor, a Jobbik elnöke is járt Oroszországban, a párt vezető politikusai pedig többször is hangoztatták, hogy külföldi szövetségeseik között szerepel Oroszország.
A cikk megjelenése után a Fidesz ismételten felszólította a Jobbikot és Vona Gábort, hogy tisztázzák, milyen külföldi támogatóik vannak. Az ügyben a kormánypárt országgyűlési képviselője, Németh Szilárd sajtótájékoztatót is tartott, amelyen úgy fogalmazott: “Vona Gábornak nemcsak az európai polgárok és a magyar emberek előtt kell színt vallania, hanem valószínűleg az amerikai hatóságok előtt is választ kell adnia arra, hogy milyen idegen érdekeket szolgál a Jobbik, honnan és kiktől érkeznek a titkos pénzek a párthoz, mennyiért árulták el a nemzeti érdekeket, és milyen külföldi támogatói vannak”.
Németh Szilárd arról is beszélt, hogy a Jobbik pénzszállítója a párt EP-képviselője, Kovács Béla lehetett. Azt a kérdést is feltette, hogy vajon mennyi pénzért vásárolta be magát az ellenzéki pártba Kovács Béla. A Fidesz alelnöke kijelentette: a rendszerváltás óta nem volt arra példa, hogy egy ilyen súlyos korrupciós ügybe keveredjen egy párt, illetve képviselője. Mint fogalmazott, egy magát nemzetinek valló párt azzal, hogy kémkedés gyanújába keveredik az egyik bizalmi és legbefolyásosabb embere, nemcsak nemzetinek hazudja magát, hanem elárulja korábbi politikáját és azokat is, akik rá szavaztak.
A The Telegraph és az esetleges külföldi támogatások ügyében Mirkóczki Ádámot, az ellenzéki párt szóvivőjét is felhívtuk, a PestiSrácok.hu kérdésére leszögezte: “Egy huncut fillér külföldi támogatás sincs a Jobbikban.”
“Az ilyen vádakon ugyanúgy mosolygunk, mint eddig, mert ezek az abszurd kategóriába tartoznak. Sem orosz, sem török, sem iráni pénz nem érkezett eddig a Jobbikba, és ezután sem fog. A vádak megfogalmazói rendszerint csak azt felejtik el, hogy ha külföldi támogatást is kapna a Jobbik, akkor az Állami Számvevőszék vizsgálatai már bebizonyították volna azt. Nem nálunk, hanem más pártok háza táján kellene körülnézni, és például Habony Árpád, vagy Mészáros Lőrinc pénzügyeit kellene górcső alá venni” – fogalmazott Mirkóczki Ádám. Portálunknak a The Telegraph cikkével kapcsolatos kérdéseire úgy válaszolt, a megjelent anyag “az euroatlantista és az orosz politika szembenállásaként értékelhető”.
A szóvivő a PestiSrácok.hu érdeklődésére nyomatékosította, a Jobbik az állam által biztosított pénzekből és magánadományokból gazdálkodik, utóbbiakat mindig tételesen is nyilvánosságra hozzák. Ismertette, Vona Gábor még decemberben válaszolt a külföldi támogatókkal kapcsolatos fideszes kérdésekre a parlamentben, amikor kijelentette: a Jobbik soha semmilyen országtól, így Oroszországtól sem kapott anyagi támogatást. “Ha Orbán Viktor nem hiszi el Vona Gábor szavait, akkor arra biztatjuk, hogy februárban személyesen kérdezze meg Putyin elnököt az akkor esedékes moszkvai látogatásakor” – mondta Mirkóczki Ádám. A szóvivő szerint furcsa, hogy a Fidesz egyelőre nem támogatja annak a két vizsgálóbizottságnak a felállítását, amelyet éppen a Jobbik kezdeményezett. A párt ugyanis azt szeretné, ha létrejönne két ilyen testület, az egyik fideszesek vezetnék és a Jobbik esetleges orosz támogatásának kérdését vizsgálná, míg a másikat jobbikosok irányítanák és mások mellett Mészáros Lőrinc, Andy Vajna, vagy Habony Árpád meggazdagodását vizsgálná.
Vezető fotó: hvg.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS