“Az Index után most a Színház- és Filmművészeti Egyetem vezetősége és szenátusa is megmutatta, hogy nem kell mindig megalkudni” – írta Karácsony Gergely szokásos üzenőfalán, a Facebookon. Említett főpolgármester úr arról is elmélkedett egy sort, miért gondolja úgy, hogy” a hatalmi nyomulás azoknak a szakmai munkáját is lerombolja, akik most úgy érzik, hogy felülkerekedtek.”
Karácsony Gergely nem bírta ki, hogy ne szólaljon meg a Színház-és Filmművészeti Egyetem vezetőségének és szenátusának felmondásával kapcsolatban, ami után – tüntetésként – egy spontán utcabált is tartottak az intézmény tanulói, hogy egy jó bulival fűszerezve fejezzék ki szolidaritásukat a szerintük is kétségtelenül szükséges felmondási hullám mellett. A főpolgármester Martin Luther King szellemével átitatott gondolataival örvendeztett meg bennünket vasárnap éjjel közzétett posztjában, melyben úgy fogalmazott:
Hiszem, hogy hamarosan olyan országban fogunk élni, ahol a hatalom megbecsüli és tiszteli a bátorságot, a függetlenséget és nem a talpnyalókat jutalmazza, akik csírájában fojtanák el a bátor művészetet.
A pátoszi magasságokba emelkedett Karácsony Gergely szerint tehát jelenleg olyan Magyarországon élünk, ahol a kormány nem támogatja a művészetet és “csírájában fojtják el a bátor művészetet”, ami némiképpen ellentmondásban van azzal a ténnyel, hogy mennyi állami támogatást kapnak az említett elnyomásban élő hazai művészek. Arról pedig nyilván véletlenül feledkezett el, hány millárdnyi közpénzt művészkedtek el eddig a Színművészetin… Karácsony azt viszont kiemelte:
Ami most ezzel a tehetségek sorát kinevelő patinás intézménnyel történik, az egyszerre mutatja meg a rendszer pusztító mohóságát, és azt, hogy hol van ennek az ócska és ostoba kultúrharcnak a korlátja. Vannak ugyanis dolgok, amikkel a hatalom nem tud mit kezdeni. Ilyen a szakma iránti végtelen alázat, a tisztességes kiállás, és az áldozatkészség. Az Index után most a Színház- és Filmművészeti Egyetem vezetősége és szenátusa is megmutatta, hogy nem kell mindig megalkudni.
Karácsony Gergely szerint “a hatalmi nyomulás pedig azoknak a szakmai munkáját is lerombolja, akik most úgy érzik, hogy felülkerekedtek.” Itt halkan jegyeznénk meg azt a semmiképpen sem elhanyagolható tényt, hogy több mint 10 éve sorozatos gazdálkodási szabálytalanságok és fokozott korrupciós veszélyek jellemzik a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) gazdálkodását – erről árulkodnak az Állami Számvevőszék (ÁSZ) nyilvános jelentései.
A Színház- és Filmművészeti Egyetemet eddig kaotikusan, a törvényi előírásokra fittyet hányva irányították
Mint arról korábban írtunk: a szörnyű diktatúrában egészen ultraliberális módon sikerült gazdálkodniuk a közpénzekből, így nem meglepő az ellenzéki hisztéria, hogy az új vezetőségi tagok kinevezésével várhatóan új szelek fújnak majd az intézmény háza táján, ami véget vethet a közpénzek elművészkedésének. Az Állami Számvevőszék már 2019-ben jelezte: mivel az egyetem gazdálkodása a korábbi ellenőrzések tapasztalatai és jelen ellenőrzés megállapításai szerint évek óta nem felel meg a törvényi előírásoknak, ezért felvetődik, hogy a közpénz szabályszerű felhasználása és a közvagyon védelme érdekében indokolt lenne megfontolni az egyetem közfeladatainak más szervezeti keretek között történő ellátását. 2015 márciusában zárta le az ÁSZ az SZFE 2009-2013 közötti időszakra kiterjedő ellenőrzését. A szabálytalanságok és korrupciós veszélyek ellen védettséget biztosító belső kontrollrendszerének kialakítása és működtetése nem felelt meg az irányadó jogszabályi előírásoknak. Az ÁSZ számos hiányosságot és szabálytalanságot állapított meg az intézmény pénzügyi és vagyongazdálkodásában is.
Mindezek után a kormány az Állami Számvevőszék javaslatát is figyelembe véve döntött arról, hogy a vezetésben olyan új tagokat is delegálnak, akik a törvényességi előírásoknak megfelelően irányítanák az intézményt. Ezt sérelmezték tehát annyira, hogy hirtelen lemondási hullám vette kezdetét az egyetemen, és a főpolgármester értelmezése szerint pedig ez a lépés a hatalmi elnyomás része – mármint a közpénzek elherdálását megakadályozandó testület felállítása. Egy friss felmérés szerint a hallgatók 3 százaléka tudja elképzelni, hogy Vidnyánszkyék érkezése jó hatással lesz az oktatásra, bár arról nem tudni, hogy egyáltalán tisztában vannak-e azzal, milyen mennyiségű pénzzel nem sikerült elszámolnia az intézmény működtetésével kapcsolatban az eddigi testületnek.
PestiSrácok.hu, fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS