Golyó fogadta hazánkban Hernádot, az éppen hazatérő gólyát – tudatta a Mályi Természetvédelmi Egyesület közleményében. Bár egyelőre úgy tűnik, Hernád felgyógyul sérüléseiből, de a madárvédők feltételezései szerint haza fog térni Berzékre, hogy a párjára leljen, így fennáll a veszélye, hogy ismét megtámadják. A sérüléséből lábadozó gólya szerencséjére a rendőrök is kiemelt figyelemmel kezelik az esetet.
Egy elhagyatott kertben találtak a szárnyát lógató, utóbb Hernádra keresztelt gólyára, akit a madárvédők szerint puskalövés fogadott Berzéken. A Mályi Természetvédelmi Egyesület tagjai jelenleg azért aggódnak, felgyógyógyulása után megtalálja -e párját a szerencsétlenül jár madár.
Golyó ütötte seb; fotó: MTE
Golyó fogadta a hazatérő Hernádot
Mint a Mályi Természetvédelmi Egyesület közleményében fogalmaz, a Hernádnak keresztelt sebesült gólyának – aki a megtalálásához legközelebb eső folyóvízről kapta ideiglenes nevét – tulajdonképpen szerencséje volt, mivel a nyaki csigolyát érte a lövés. Felidézték, a legöregebb magyar gólyaként számon tartott példánnyal sajnálatos módon éppen egy lövés végzett. Mint a madárvédők tájékoztattak, a jövő hét vége felé várhatóan már szabadon tudják engedni a sérült madarat, és jó eséllyel párba állhat a párjával, aki a feltételezések szerint még nem érkezett meg.
Tavaly is halálra rugdostak egy gólyát
Emlékezetes, tavaly nagy felháborodást keltett az a sajnálatos eset, amikor egy gólyát labdával megrúgtak, majd eltörték a lábait és szétverték a fejét Jászapátiban. A Facebook-beszámolók szerint a gólyát többször látták a helyi focipályán csigákat, rovarokat gyűjtögetni, mivel a közelben fészkelt a párjával. Feltételezések szerint a kerítésen rendszeresen beugráló vandálok végezhettek a madárral. Az eset nyomán a rendőrség állatkínzás miatt indított vizsgálatot. A Jászapáti Rendőrőrs parancsnoka felvette a Hortobágyi Nemzeti Parkkal a kapcsolatot, ugyanis fennállt a veszélye, hogy a madárnak fiókái vannak, így azok ellátása nem biztosított. A nyomravezetőnek 200 ezer forintos pénzjutalmat ajánlottak fel. Mint arról beszámoltunk, a nyomozók és munkatársaik az eset után egy nappal azonosították és gyanúsítottként kihallgattak két 15 éves fiút. A helyi fiatalok elismerték a bűncselekmény elkövetését.
Feltehetően légpuskával lőtték meg
Lehoczky Krisztián, a Mályi Természetvédelmi Egyesület (MTE) elnöke portálunk megkeresésünkre felidézte, vasárnap délelőtt érkezett hozzájuk a bejelentés, hogy Berzéken egy elhagyott kertben egy szárnyát lógató gólyát találtak. A madárvédők kezdetben áramütésre gyanakodtak, tüzetesebb vizsgálat után azonban megállapították, hogy az állatot feltehetően légpuskával nyakon lőhették, legalábbis a 4 milliméteres seb erre engedett következtetni. Szárnysérülése pedig abból származhatott, hogy a lövés után rosszul lett, és szerencsétlenül landolt az említett kertben. A gólyát az ellátást követően jelenleg megfigyelés alatt tartják (itt megtekinthetik a lábadozást), és pár napon belül szabadonengedik.
Portálunk kérdésére az MTE elnöke elmondta, hasonló esetben a bejelentőt arra szokták kérni, hogy lehetőség szerint fogja be az állatot, mivel a sérült madár veszélyben van a közterületen, egy kutya számára például könnyű préda. A gémfélék esetén arra lehet számítani, hogy nem fognak lábukkal támadni, vagy csípni, inkább hegyes csőrük szúrása a veszélyes. Amikor tehát az állat szembefordul a befogójával, érdemes védőkesztyűvel és pokróccal felszerelkezni, és utóbbival az állat fejét beborítani, majd biztonságos zárt helyre – tehát nem egy kertbe, inkább ólba, kamrába, fészerbe – elzárni a madármentők kiérkeztéig.
Sajnos a gólya is visszatér a tett helyszínére
Lehoczky Krisztián arról is beszélt, hétfőn terveztek feljelentést tenni az ügyben a rendőrségen, de a hatóság megelőzte őket és két nyomozót is ráállított az ügyre, akik azóta őt is kihallgatták. AZ MTE elnöke elmondta, azért is különösen fontos az elkövető beazonosítása, mert a gólya vissza fog térni Berzékre, és ott fogja bevárni a párját, fennáll tehát annak a veszélye, hogy az elkövető ismét rátámad a madárra. Hozzátette, jellemzően fiatal suhancok szórakozása madarakra lövöldözni, illetve olyan idős embereké, akiket valamiért zavar a gólyák jelenléte. Hangsúlyozta, nem védett madarakat még ritkítás céljából is csak engedéllyel és csak vadász vagy az erre jogosult lőhet ki.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS