Áfacsökkentést vagy a fordított áfa bevezetését szeretnék elérni a lisztpiac szereplői. Az áfacsalók ugyanis nemcsak a költségvetést rövidítik meg, hanem a malmokat is. Az adóhatóság idén fokozottan figyel az ágazatra – írja a Magyar Nemzet.
Ömlesztve, nagy tömegben szállítható, egyedileg be nem azonosítható termékek – ezek az áfacsalók célpontjai. Becslések szerint a lisztpiac negyedét érintheti a csalás. „Általában nem közvetlenül a malom szállítja a lisztet, hanem megveszi egy kereskedelmi kft., amely vagy egy hajléktalannak vagy egy nímandnak a nevén van. Az a kft. pedig, amelyik majd eladja ezt a lisztet a sütőipari vállalatnak, az áfát nem fizeti be” – magyarázza Lakatos Zoltán, a Magyar Gabonafeldolgozók Szövetségének elnöke.
Az áfacsalások nemcsak a költségvetést rövidítik meg, hanem a legális vállalkozások létét is veszélyeztetik. A csalók viszonylag könnyen értékesítik árujukat, mivel a kereskedelmi láncoknak viszonylag kevés lehetőségük van beszállítóik ellenőrzésére.
A gabonafeldolgozók szerint az egyik megoldást az áfacsökkentés jelenthetné 27 százalékról 5 százalékra. De az is segítene, ha a gabonapiachoz hasonlóan a lisztpiacon is bevezetnék a fordított áfát.
A gabonafeldolgozók már az adóhatósággal is tárgyaltak, idén a NAV kiemelten figyel a malomiparra. Rendszeresek az ellenőrzések a közutakon is, elsősorban a román és a szlovák határszakaszon. A komoly csalókat azonban általában a revizorok buktatják le. „Például az is előfordult, hogy egy több tonnás szállítmányt egy negyedik emeleti lakásba címeztek, és raktára pedig egyáltalán nem volt a cégnek. Ez már elég alapos gyanúra ad okot. De az is előfordult, hogy tartozása volt a címzettnek, ilyen esetekben akár le lehet foglalni a szállítmányt is” – mondta Sárközi Alexandra, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal bűnügyi szóvivője.
Forrás: Magyar Nemzet
Facebook
Twitter
YouTube
RSS