Ha a parlamenti pártok megszavazzák a sürgősségi tárgyalást, már hétfőn napirendre kerülhet a végrehajtási törvény módosítása. A Kereszténydemokrata Néppárt javaslatára megakadályoznák, hogy a bajba került adósok ingatlanjait áron alul elárverezzék. Szigorítanák az áruba bocsátás feltételeit, megváltoztatnák a törvényes határidőt.
Az elmúlt évek intézkedései ellenére 140 ezer ember esetében még mindig bármikor sor kerülhet a végrehajtásra, mivel tartozásuk 90 napnál régebbi. A jelenlegi szabályok szerint, ha valakinek nem tudják becsértéken elárverezni az ingatlanját, akkor később annak 70 százalékáért is túladhatnak rajta. Ez a legtöbb esetben azt jelenti, hogy a családok elveszítik az otthonukat, törlesztenek belőle, de még mindig marad hitelük, amiből nem tudnak kikecmeregni. Rajtuk segítene az újabb törvénymódosítás. Illetve újabb szigorítást jelentene azok számára, akik eddig ki akarták használni a bajbajutottakat, azokat, akik már a padlón vannak, és még beléjük is akartak rúgni – mondta Soltész Miklós egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkár a Kossuth Rádió Vasárnapi újság című műsorában. Az új rendelkezés értelmében az első két meghirdetett árverésnél nem lehetne a becsérték 100 százaléka alá menni. Utána egy éven keresztül a teljesen értéken kellene folyamatosan meghirdetni az árveréseket, majd azt követően lehetne csak lejjebb menni, de legfeljebb az érték 80 százalékáig. Utóbbi a parlamenti vita függvényében magasabb is lehet. A korábbi szabályok miatt óriási nagy disznóságok voltak. A nyílt árveréseken voltak, akik mindenkit megfenyegettek, aki magasabb árat adott volna. Ezt a kiskaput az elektronikus árvetés bevezetésével becsuktuk. A bírósági végrehajtás rendszerét pedig átláthatóbbá és szigorúbbá tettük. Már nem végrehajtói kamara, hanem végrehajtói kar van, és szigorodott, hogy ki lehet végrehajtó – magyarázta.
Kérdésre válaszolva úgy vélte ugyanakkor, hogy a végtelenségig nem lehet elhúzni a kilakoltatási moratóriumot, mert akkor azok sem fognak fizetni, akik eddig tisztességesen tették. Emlékeztetett: az elmúlt évek kormányzati intézkedéseivel több mint 700 milliárd forint került vissza az emberek jogos tulajdonába. A mostani lépés is őket védi. Reményét fejezte ki, hogy az ellenzék is az emberek oldalára áll a kérdésben. Szerinte a bankoknak is érdeke lenne az új szabályozás, mert felelősebb hitelezési politika alakulhatna ki.
Forrás: hirado.hu; Fotó: MTI/Mészáros János
Facebook
Twitter
YouTube
RSS