Hazug álságos és súlyosan egyenlőtlen az október 2-i népszavazást megelőző kampány. Az MSZP és a Liberálisok szerint a kormány átveri a polgárokat és mindezt milliárdokból finanszírozza, míg az ellenzéknek 10 millió forintból kell gazdálkodnia. Molnár Gyula és Fodor Gábor egyetért abban, hogy a kvótareferendum Európa ellenes szól, de azt már másként látják, hogyan kell mindez ellen küzdeni.
Hazugnak és álságosnak nevezte a Molnár Gyula az MSZP elnöke az október 2-i kényszerbetelepítés ellen kiírt népszavazást. A Magyar Nemzetnek adott interjúban a szocialisták vezetője azt mondja, okafogyottá vált a népszavazáson feltett kérdés, miután a nemrég lezajlott pozsonyi uniós csúcs világossá tette, hogy akiknek majd dönteni kell, azoknál már nincs többsége ennek az elképzelésnek. A végső szót ugyanis nem a bizottság, hanem a miniszterelnökök és államfők mondják ki.
Véleménye szerint nem lesz hatással Brüsszelre, hogy mi az ország álláspontja. Ezért nevezte álságos és hamis dolognak a népszavazást, amelyhez 3,9 milliárd forintból valósítottak – ahogy ő nevezte – „gyűlöletkampányt”.
Az MSZP továbbra is a távolmaradás mellett voksol. Úgy látja, egyre többen vannak, akik október 2-án így tesznek majd. Elsődlegesen a kommunikációs zavarnak tudja be, ha a pártszimpatizánsai elmennek majd voksolni, de ettől még “nem lesznek Fidesz szavazok” – teszi hozzá.
A migránsok betelepítése ellen felszólaló szocialista képviselő Móricz Eszter kapcsán úgy fogalmazott, pártja világossá tette álláspontját a kérdésben, „ha pedig valaki ezzel ellentéteset mond, gyorsan lépünk.”
Én szívesen elbeszélgetek az ő keresztény nőként megfogalmazott véleményéről, de elfogadhatatlan a pártállásponttal ellentétes buzdítás a kampány utolsó pillanataiban.
Bár nem a szája íze szerint való lépések ezek – fűzi hozzá. Móricz Esztert október 2-a után az etikai és fegyelmi bizottság fogja meghallgatni, majd meghozzák a szükséges döntéseket.
Molnár Gyula a lapnak elmondta, kampányuk 10 millió forintból valósult meg. Arra a kérdésre azonban kitérő választ adott, hogy befogadna-e otthonába migránsokat. Szerinte erre nincs jó válasz, mert
nem lehet rá egyértelműen igent vagy nemet mondani csakúgy, ahogyan a népszavazáson feltett kérdésre sem.
A népszavazás belpolitikai kérdésekről szól, illetve arról, kiállunk-e az európai értékek mellett – nyilatkozta Fodor Gábor. A Liberálisok elnöke szerint nem a menekültkérdés a fő kérdés, hanem – ahogy a kampányukban is szól – “Orbán Viktor a nyakunkon marad-e”. Magyarázata szerint Magyarországnak egyetlen kötelezettsége lenne az unióval szemben jelen pillanatban: 1294 menekült menekültügyi eljárásának a lefolytatása, nem pedig a befogadása.
Szerintem a becsület azt kívánja, hogy ezt Magyarország tegye meg. Az a kérdés, ami a szavazólapon szerepel, tartalmaz egy hazugságot. Nincs ugyanis olyan, hogy kényszerbetelepítés. Nem ismeri ezt a fogalmat az unió, és nem is fenyegeti ilyen Magyarországot.
Fodor Gábor azt állítja, az Európai Bizottság nem hozhat a tagországok számára kötelező döntést a kényszerbetelepítésről. Ilyet az Európai Tanács, illetve az Európai Parlament hozhat. A bizottságnak van ugyan javaslata a kvótáról, de ezt az állam- és kormányfőkből álló tanács nem tűzte még napirendre, és szerinte nem is fogja.
A magyar kormány fantomok ellen harcol, és egyértelműen belpolitikai szavazatszerzésre használja az ügyet
– teszi hozzá.
Fodor Gábor szerint, azért kell részt venni és igennel voksolni az október 2-i népszavazáson, mert fontos kiállni az európai értékek mellett, képviselni a szabadság kultúráját, a humanizmus és a keresztény értékeket. Továbbá csak aktivitással lehet politikai változást elérni.
Ha azt mondom az embereknek, hogy maradjanak otthon, abból nem lesz politikai változás. Jelenleg az igen szavazat bosszantja a legjobban a kormányt.
Fodor szerint, mivel övek a markáns álláspont abszurd, hogy mindössze 12-14 millió forintból kell megoldják a kampányukat szemben a kormány 10 milliárdjával. Arra kérdése, hogy befogadna-e az otthonába migránsokat, a következőket felelte:
A nehéz helyzetben lévő embereknek segíteni kell. Ha a segítség az, hogy akár az otthonunkat is megnyitjuk előttük, akkor én sem zárkóznék el ez elől. De nyilván nem PR-eseményként csinálnám.
A teljes cikket a mno.hu-n találja.
Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS