Főképp ismert balliberális politikusok gyermekei vállaltak vezető szerepet a Momentum Mozgalom létrehozásában, miközben egyelőre kérdéses, pontosan milyen forrásokból finanszírozta az új párt a gördülékenyen haladó hálózatépítést, és az olimpiaellenes kampányt. A hazai ellenzéki pártok jelentős része komoly anyagi problémákkal küzd, ezért képtelenek pénzügyi támogatásra, a hozzájuk kötődő „civileket” pedig köztudottan külföldről pénzelik. A mozgalom legfőbb önkéntes médiatámogatója ugyanakkor az Index és a Soros-pénzből működő 444.hu.
Egy, a Momentumhoz hasonló szervezet létrehozásának gondolata már évekkel ezelőtt megfogalmazódott. Az ok kézenfekvő volt: a balliberális garnitúra elhasználódott, a kormányzati hatalom megszerzésére esélye sincs, ezért nem érdemes rá sem pénzt, sem energiát áldozni. Ez már akkor világossá vált, amikor a kiszemelt személy, Bajnai Gordon nem volt képes mindenkit összefogva, „Együtt” leváltani Orbán Viktor kormányát, és még a tengerentúli Soros-segítség is kevésnek bizonyult. Ezt főképp az úgynevezett politikai bölények, az örök túlélők befolyása, a fiatalabb generáció gyenge minősége tette lehetetlenné.
Szükség volt tehát egy új, fiatal értelmiségi elitcsapatra, amely a Fidesz mintájára párttá alakul és politikai hatalomra tör. Ezt nevezték el Momentum Mozgalomnak (MoMo), amely az olimpiaellenes akciójával országos ismertséget szerzett. A Magyar Idők forrása szerint, a MoMo hatalomra kerülése
természetesen egy hosszú távú elképzelés, ám meghatározó értelmiségi, pénzügyi körök számára reménnyel kecsegtető befektetés.
Az világosan látszik, hogy a Momentum tagjait felkészítették, kommunikációs tréningeken vettek részt. Ezek a képzések kiterjedtek a sajtó kezelésére, az üzenetek világos, közérthető megfogalmazására is. Az is nyilvánvaló, hogy a Momentum számos sajtóorgánum részéről kap kritika nélküli támogatást. Ebben élen jár a Soros-pénzből működtetett 444.hu, valamint az Index.
Ex-MSZP-s szervezés, ismeretlen, bőkezű támogató pénzén
A Momentum már ismert tagjai, vezetői korántsem esnek távol az egykori szocialista, szabad demokrata politikai elittől, illetve a velük korábban erősen szimpatizáló amerikai és európai balliberális fősodortól. Pénze erre a balliberális oldalnak viszont már nem nagyon van, így könnyen lehet, hogy a többi, civilnek mondott balliberális szervezethez hasonlóan, a MoMo is Soros György finanszírozásával jött létre. Emlékezetes a Gulyás Márton és Szanyi Tibor között kialakult tumblr-csörte, amely eredetileg a Momentumról szólt, és Szanyi elárulta, hogy Haris Éva áll a mozgalom mögött. Haris, aki korábban is baloldali ifjúsági mozgalmak beindításával próbálkozott az MSZP égisze alatt, személyeskedve ment neki Szanyinak, miközben lényegében elismerte a politikus állításait.
Régi MSZP–SZDSZ-es családok új sarjai
Fekete-Győr András, a mozgalom elnöke saját magán próbálja megszemélyesíteni a kiábrándult Fidesz-szavazót, és kihangsúlyozta, hogy 2010-ben még ő is a mostani kormánypártra szavazott. Az elmúlt években több helyen is gyakornokoskodott külföldön, és éppen eközben döbbent rá, hogy egy új pártra van szüksége az ellenzéknek. Ezt végül össze is hozták, és a társai is érdekesek.
A MoMo agyaként emlegetett Hajnal Miklós egészen a szombati párttá alakulásig elnökségi tag volt. Ő a Soros György által alapított Közép-európai Egyetemen volt kutatósegéd. Jelenleg politológiát és közgazdaságtant tanul Oxfordban, júniusban végez. A vidékiekre tett becsmérlő megjegyzéseiről elhíresült Mécs János az előbb SZDSZ-es, majd a párt lecsúszása után MSZP-s, végül az SZDSZ-hez visszatért Mécs Imre fia. Mostanáig elnökségi tag volt Donáth Júlia Anna, akinek az apja Donáth László evangélikus lelkész, egykori MSZP-s képviselő. Donáth Júlia Anna egyébként a Menedék – Migránsokat Segítő Egyesületnél dolgozik, amelyet véletlenül szintén Soros pénzel. Egy másik, korábbi SZDSZ-es politikus, Radnóti Sándor fia is ott van a csapatban: Radnóti András a külpolitikai koordinátor. Ő az MSZP-s Göncz Kinga EP-képviselői irodájában dolgozott korábban, 2013-ben pedig a politikai porondra frissiben visszatért Bajnai Gordonnak adott tanácsokat. Rajtuk kívül ott van a MoMóban Tabajdi Péter, akinek a névazonossága Tabajdi Csaba korábbi MSZP-s európai parlamenti képviselővel sem a véletlen műve, ugyanis a fia. Korábban egyébként Tabajdi Péter az MSZP informatikai rendszerén dolgozott. Soproni Tamásnál, aki a pártnak is elnökségi tagja lett, még könnyebb tetten érni a balliberális politikai vonalat: ő maga volt az Együtt–MSZP–PM–DK jelöltje Budapesten, a VI. kerület 7-es számú választókörzetében.
Az elnökségi tagok sorában foglalt helyet szombatig Csala Dániel, az ő neve alatt jegyezték be tavaly november 3-án a mozgalmat. Jelenleg saját, 2014-ben bejegyzett kft.-jét, a Trip-estet igazgatja. A cég fő tevékenységi köre ingatlanok bérbeadása. A társaságban felbukkan egy Daniel Roichman nevű izraeli állampolgár is, kézbesítési megbízottként pedig az az Albecz Zsuzsanna van feltüntetve, aki a Momentum egyik alapítója. Albecz Zsuzsanna egyébként a Pénzügyi és Számviteli Főiskolán szerzett diplomát, az Izraeli Kulturális Intézet, illetve az Izraelbe költözni szándékozó, diaszpórabeli zsidókat segítő Szochnut–ZSOIK Alapítvány munkatársa.
magyaridok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS