Az ENSZ menekültügyi főbiztossága (UNHCR) kitüntette Angela Merkel volt német kancellárt a 2015-ös migrációs válság kezeléséért. Arról nem érkezett hír, hogy kitüntették-e Csank Jánost a magyar futball felemeléséért vagy Karácsony GeLgelyt a helyesírás érdekében tett erőfeszítéseiért.
Németország több mint 1,2 millió menedékkérőt fogadott be 2015 és 2016 között. A „wir schaffen das” (megoldjuk) kijelentésről elhíresült korábbi német kancellárt sokan fő felelősnek tartják abban, hogy megoldás helyett eszkalálódott a menekültválság, és Európában rettentően elszaporodtak a migrációval összefüggő terrorista merényletek, gyilkosságok, késelések, nőket ért szexuális zaklatások, a helyzet pedig tulajdonképpen máig megoldatlan. Hiába Merkel hosszú kancellári tevékenysége, mégis alighanem a fenti mondata a legtöbbet idézett mozzanat abból a 16 évből.
[Angela Merkel] megmutatta, mi történik, amikor a politikusok helyes lépéseket tesznek, hogy megoldást találjanak a világ kihívásaira, ahelyett, hogy egyszerűen csak másra hárítanák a felelősséget
– közölte a főbiztosság hétfőn Genfben, egyúttal tanúbizonyságot téve arról, hogy az ENSZ menekültügyi főbiztosságának célja nem a migránsok helyzetének javítása világszerte, hanem a migránsok tömegeinek Európa felé irányítása.
A menekültügyi főbiztosság Nansen Menekültdíját évente ítélik oda olyan magánszemélynek vagy szervezetnek, aki vagy amely kimagaslóan sokat tett a menekültek védelme érdekében. A kitüntetés 150 ezer dollárral jár. A korábban Nansen-emlékéremként ismert Nansen Menekültdíjat 1954-ben hozták létre. Névadója Fridtjof Nansen norvég sarkkutató, a Népszövetség első menekültügyi főbiztosa, az 1922-es Nobel-békedíj kitüntetettje.
MTI nyomán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS