Fontos, hogy a nyugat-európai országok is megértsék: Egyiptom vezetősége tiszteli saját népét és törekszik a fejlődésére – mondta az Egyiptomi Arab Köztársaság elnöke kedden, Budapesten, a visegrádi országok (V4) miniszterelnökeivel folytatott megbeszélés utáni sajtótájékoztatón. Mateusz Morawiecki pedig kiemelte: Brüsszelnek jobban kellene koncentrálnia a biztonságra, a terrorizmus megelőzésére, a más országokkal való gazdasági együttműködésre, úgy, ahogy ezt most a visegrádi csoport teszi Magyarország és Orbán Viktor vezetésével.
Abdel-Fattáh esz-Szíszi megköszönte és fontosnak nevezte a visegrádi országok vezetőinek támogatását. Ugyanakkor hozzátette: ez nem elég, a nyugat-európai országok támogatására is szükség van. Kiemelte: Egyiptomnak nem arra van szüksége, hogy az európai országok számon kérjék rajta az emberi jogokat, hanem hogy segítséget nyújtsanak a politikai, gazdasági, kulturális helyzet javulásához.
A kérdés, hogy Európa készen áll-e, hogy lehetőséget biztosítson Egyiptomnak a testvériségre, a kapcsolatok felajánlására az egyetemeivel, és arra, hogy ipara egy részét Egyiptomba vigye, munkát biztosítva az ottani lakosság 65 százalékának. Ezek olyan szükségletek, amelyek teljesítése nélkül nem lehet jogi sztenderdekről beszélni
– vélekedett. Abdel-Fattáh esz-Szíszi kitért arra is: miközben 2016 óta egyetlen migránsokat szállító hajó sem hagyta el Egyiptomot, Afrika országaiból hatmillió menekült érkezett hozzájuk. Egyiptom nem engedte meg, hogy ezek az emberek továbbmenjenek és esetleg a tengeren leljék halálukat. Mint mondta, Egyiptomban nem olyan magas ugyan az életszínvonal, mint az európai országokban, de nincsenek menekülttáborok; a hatmillió menekültre vendégként tekintenek, úgy élnek, mint a többi egyiptomi.
Az iskoláinkban tanulnak, a kórházainkban kezeljük őket
– fogalmazott. Beszélt arról is: az elmúlt években Egyiptom több trillió egyiptomi fontot költött arra, hogy javítson a vidéken élő 60 millió ember életén, az úthálózat, a szennyvíztisztítás és az öntözés fejlesztésével.
Egyiptom már hatmillió menekültet fogadott be
Eduard Heger szlovák miniszterelnök azt mondta, a mostani találkozó megerősítette azt, hogy Egyiptom az egyik legfontosabb partner a Közel-Keleten. Egyiptom nagy hatással van a régióban számos politikai és biztonsági területen, például a terrorizmus elleni harcban és az illegális migráció megfékezésében. Hozzátette: nagyra értékeli, hogy Egyiptom már hatmillió menekültet engedett be. A szlovák kormányfő szerint Egyiptom példamutató az illegális migráció megállításában, és ez példaértékű lehet az egész régió számára. Fontosnak mondta ugyanakkor, hogy ez a helyzet fenntartható is maradjon, ehhez pedig az kell, hogy Egyiptom továbbra is biztonságos és stabil legyen, mert ez összefügg a kelet-közép-európai térség stabilitásával.
Készek vagyunk arra, hogy továbbra is együttműködjünk Egyiptommal a biztonság, a gazdasági fejlődés és az idegenforgalom területén
– jelentette ki Eduard Heger. Azt mondta, a Szlovák Köztársaság üdvözli és támogatja a teljes politikai dialógust és az együttműködést Egyiptom és az Európai Unió között.
A V4-ek megpróbálják meggyőzni az EU nyugati államait
Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök a találkozót fontos, az Európai Unió stabilizációjának irányába tett lépésnek nevezte. Mint mondta, Lengyelországnak és az egész visegrádi térségnek fontos, hogy a Közel-Keleten nyugalom uralkodjon, legyen lehetőség társadalmi és gazdasági fejlődésre, mert így megelőzhető a terrorizmus és a migráció is. Azt mondta, a V4-ek megpróbálják meggyőzni az EU nyugati államait az Egyiptommal való gazdasági együttműködés fontosságáról. Hozzátette: a százmilliós Egyiptomnak nagy jövője van. Kitért arra is: Lengyelország Egyiptomnak már adott át koronavírus elleni oltóanyagot, és várhatóan több százezer adagot fog még küldeni. A lengyel miniszterelnök elismerését fejezte ki, amiért Egyiptom öt éve megállította az Európa felé irányuló migrációt, és hatmillió embert fogadott be.
Ezt az egész Európai Uniónak értékelnie kellene
– szögezte le. A migrációs folyamatról szólva azt hangsúlyozta: a probléma helyszínén kell segíteni azoknak az országoknak, amelyekben gazdasági fejlődésre van szükség. Ebben szeretnének a V4-országok segíteni.
Brüsszelnek jobban kellene koncentrálnia a biztonságra
A lengyel miniszterelnök Orbán Viktor politikájáról szólva úgy vélte, „igazi sakkozóként” előre tud gondolni a következő lépésekre, és a várható veszélyekre. Mateusz Morawiecki szerint Brüsszelnek jobban kellene koncentrálnia a biztonságra, a terrorizmus megelőzésére, a más országokkal való gazdasági együttműködésre, úgy, ahogy ezt most a visegrádi csoport teszi Magyarország és Orbán Viktor vezetésével; szerinte ez a „reménység exportja”.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS