Morvai Krisztina, aki az Európai Parlamentben a Koreai félszigettel fenntartott kapcsolatokért felelős interparlamentáris csoport tagja, felszólalt a témában, s egyebek mellett rámutatott az egykor a berlini fallal szétszakított Németország (s német nép) és a két „külön világban élő”, de egy nemzethez tartozó koreai nép helyzete közötti hasonlóságokra.
„Megrendítő emlékem, amikor iskolás koromban Berlinben laktam egy családnál, és ők a fal egyik oldalán laktak, és a fal másik oldalán laktak családtagjaik, látótávolságon belül. Ez jut eszembe akkor is, amikor a koreai delegáció tagjaként Koreába megyek” – kezdte felszólalását az EP-képviselő. Kiemelte: „Az ottani személyes történetekből is halljuk, és hát tudjuk, hogy egy népről, egy nemzetről van szó, akik két külön világban élnek, egymástól elválasztva. Újraegyesítési minisztérium van mind a két Koreában, tehát ők hosszútávon az újraegyesítésben gondolkodnak”.
Kim Dzsong Un péntek délelőtt lépte át a két Koreát elválasztó demarkációs vonalat Panmindzsonban, és kezdte meg a tárgyalásokat Mun Dzse In dél-koreai elnökkel.
Megosztottak a dél-koreai pártok a csúcstalálkozóval kapcsolatban
A legnagyobb ellenzéki párt, a Szabad Korea Párt (LKP) egyenesen a béke nevében előadott politikai színjátéknak nevezte a történelmi eseményt. Az LKP álláspontját Hong Jun Pjo, a párt vezetője tolmácsolta Facebook-oldalán röviddel az után, hogy nyilvánosságra hozták Kim Dzsong Un észak-koreai vezető és Mun Dzse In dél-koreai elnök tanácskozásának zárónyilatkozatát. A két vezető megfogadta, hogy együttes erőfeszítéssel idén hivatalosan is lezárják az 1950-53-as koreai háborút, Kim Dzsong Un pedig elkötelezettségét fejezte ki pénteken országa nukleáris programjának felszámolása és a Koreai-félsziget teljes atommentesítése mellett.
A dél-koreai konzervatívok vezetője élesen bírálta Mun kormányát, mert az „képtelen volt egyetlen szót is ejteni arról, hogy az Észak feladja nukleáris fegyvereit”. A zárónyilatkozatról pedig úgy vélekedett, hogy a dokumentumot Kim diktálta Mun elnöknek. A kormányzó Demokrata Párt (DP) ezzel szemben történelminek nevezte a nyilatkozatot, amely utat nyit a béke és a feszültség csökkentése felé a Koreai-félszigeten. A párt hangsúlyozta, hogy a záródokumentumban cselekvési tervet rögzítettek az összes kulcsfontosságú kérdésre vonatkozóan, amit a két Koreának végre kell hajtania a jövőben. A Demokráciáért és Békéért Párt, valamint az Igazság Pártja üdvözölték a csúcstalálkozó zárónyilatkozatát, ütemtervként értékelték a további Korea-közti találkozókhoz. A kis ellenzéki Bareunmirae Párt szkeptikusan fogadta dokumentumban azt a szókapcsolatot, hogy „teljes atommentesítés”. A párt megismételte azt az álláspontját, hogy kézzelfoghatóbb erőfeszítéseket szeretne látni Phenjantól az atomleszerelés terén.
Örülnek az üzletemberek
Míg a politika pártok különböző álláspontokat képviselnek a csúcstalálkozóval kapcsolatban, a határ észak-koreai részén fekvő Keszong ipari parkban korábban gyárakat üzemeltető üzletemberek ujjongva üdvözölték a csúcstalálkozó kimenetelét, ahogy maga Keszong városa is. A dél-koreai üzletembereket képviselő egyik csoport közölte: nagy figyelemmel követik a civil szektorbeli együttműködés megkönnyítését szolgáló közös összekötő iroda létrehozását Keszongban, valamint a tervezett infrastrukturális felújításokat és a határon átívelő vasút- és közútvonalakat építését. A munkacsoport hozzátette: a koreai vezetők nyilatkozatai alapján bíznak abban, hogy a keszongi ipari komplexum hamarosan újranyitja kapuit.
A Kreml pozitívan ítéli meg a Korea-közi tárgyalásokat
Dmitrij Peszkov, orosz elnöki szóvivő „nagyon pozitívnak” nevezte a Koreai-félszigetről érkező híreket. Emlékeztetett arra, Vlagyimir Putyin orosz elnök többször is hangsúlyozta, hogy a helyzet életképes és tartós rendezése csakis a felek közvetlen párbeszédén alapulhat. Rámutatott, hogy ez most létrejött, és a dialógusnak „vannak bizonyos perspektívái”.
Kim Dzsong Un észak-koreai vezető és Donald Trump amerikai elnök előkészületben lévő találkozójáról szólva kijelentette, hogy „csak üdvözölhetők” az olyan találkozók, amelyek hozzájárulhatnak a feszültség csökkenéséhez a félszigeten és előmozdíthatják a rendezést.
Forrás: MTI; Vezető kép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS