A kormány legújabb intézkedéseiről tartott csütörtökön tájékoztatót Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter és Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő. Az elhangzottak alapján egyértelmű, hogy Magyarországon ingyenes és önkéntes lesz a koronavírus-oltás.
Szentkirályi Alexandra ismertetése szerint a szigorítások azért léptek életbe, hogy enyhítsék az egészségügyre nehezedő nyomást. Ennek értelmében csütörtökön már online jelentkezett a Kormányinfó. Gulyás Gergely a szigorítások első napjának tapasztalatai után köszönetet mondott a kijárási tilalom betartásáért és a maszkhasználat, valamint a védőtávolság esetében kiemelkedő állampolgári jogkövetésért, hozzátéve, hogy az állampolgárok jogkövető magatartása kiemelkedő. Úgy fogalmazott: arra számítanak, hogy a harminc napra bevezetett intézkedések eredményesek lesznek.
Az Európai Unió AstraZeneca céggel kötött megállapodása alapján Magyarország 6,5 millió adag vakcinára tarthat igényt, ez az egyetlen, már hivatalos szerződés
– fogalmazott Gulyás Gergely a csütörtöki Kormányinfón. Hozzátette: a kormány célja az, hogy minél gyorsabban minél több oltóanyagot szerezzenek be, azt azonban fontosnak nevezte, hogy ezek tesztelésének az európai uniós és a hazai irányelveknek is meg kell felelnie.
Az elhunytak száma továbbra is magas, de száz alá csökkent. A koronavírus-járvány második hulláma súlyosabb az elsőnél, de az ország és a magyar egészségügy lényegesen felkészültebben áll szemben a vírus jelentette kihívással
– mondta a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtöki, online sajtótájékoztatóján.
A kormány abban bízik, ha ez tartható, a 30 napra elrendelt intézkedések beváltják a hozzájuk fűzött reményeket, meg tudják állítani a fertőzés felfutását, és képesek lesznek az egészségügyben a kapacitások alatt tartani az intenzív kezelésre szorulók számát
– mondta a tárcavezető. A miniszter szerint ebből is látszik, hogy indokolt volt a szigorításokról dönteni. Folyamatosan figyelik az európai gyakorlatot, hogy milyen korlátozásokra van szükség. Arról is beszélt, hogy 30 év óta most először fordult elő, hogy rendkívüli jogrendet kellett bevezetni, így számtalan értelmezési kérdés merül fel. Gulyás arra kért mindenkit, hogy jelezze ezeket, és legyenek türelemmel, hogy meg tudják őket válaszolni. A miniszter ismertetése szerint a honvédség segíti a rendőröket, és részt vesznek az egészségügyi feladatokban is.
Mindent megtettünk annak érdekében, hogy felkészülten várjuk a második hullámot
– mondta Gulyás. Az alaptörvény módosításaira úgy reagált, hogy az Országgyűlés végig ülésezett, és most is az a határozott véleményük, hogy a munka nem állt le, a parlamentben sem.
Rendes törvényalkotási munkát ugyanúgy kell végezni
– mondta, hozzátéve: érthetetlen és értelmezhetetlen, hogy felmerül, hogy miért nyújtanak be éppen most törvénymódosításokat. Gulyás Gergely hangsúlyozta: eddig egyetértés volt a politikában arról, hogy a választási és a kampányfinanszírozási szabályok visszaélésekre adnak lehetőséget a kis pártok és a “kamupártok” számára.
A mostani módosítás azt szolgálja, hogy azok a pártok kapjanak támogatást, amelyek legalább 50 egyéni választókerületben jelöltet tudnak állítani
– mutatott rá. Hozzátette: ennek nincs köze az ellenzéki pártok indulásához. Megjegyezte: a választási törvény módosítására csak 2021. január 1-jéig van lehetőség a következő választás előtt, ezért dolgozták ki most a javaslatot.
Mint ahogyan minden más magyar állampolgártól is azt várjuk, hogy ebben a nehéz helyzetben is tegyen eleget munkavállalási kötelezettségének, akkor elvárjuk a magyar országgyűlési képviselőktől is
– mondta Gulyás Gergely. A tárcavezető kiemelte: tudják, hogy nehéz betartani a szabályokat, és mindenkinek átalakul az élete.
De ha ez 30 napig sikerül, akkor remélhetőleg utána sokkal könnyebb és jobb időszak következik, és az egészségügyi rendszer is működőképes marad
– magyarázta. Gulyás Gergely kitért rá: úgy hozták meg a szabályokat, hogy az élet alapvető rendje változik meg, de azt mindenkinek biztosítják, hogy dolgozhasson. Arról is beszélt, hogy nem lehet korlátozni azt a jogot, hogy valaki lemondjon az őt érintő választási titkossági jogról.
Mindenki szabadon rendelkezhet arról, hogy nyilvánosságra hozza a szavazatát
– tette hozzá. Mindez egy uniós bírósági döntés eredményeként kerül be a magyar szabályozásba. Gulyás Gergely kérdésre válaszolva azt mondta, hogy az orvosok jogállását rendeletekben rendezi majd a kabinet, és ezeknek a szabályoknak a kialakításában is részt vesz majd az orvosi kamara. Az új jogviszonyban a betegek és a kórházak is joggal várják el, hogy az idejük jelentős részét a kórházakban töltsék, de lesz lehetőség másodállásra is. Gulyás Gergely kérdésre válaszolva azt mondta, hogy miután a kormány a legnagyobb emelést fogadta el az egészségügyi béremelésnél, ezért többen fognak jobban járni, mint korábban a hálapénzes rendszerben. Már hetekkel ezelőtt készültek, és a múlt héten kész voltak azok az alaptörvény-módosítások, amiket november 10-én benyújtott a kabinet.
A benyújtás oka időbeli szorítás volt
– mondta kérdésre válaszolva Gulyás Gergely. Szintén kérdésre azt válaszolta, hogy az egészségügyi ellátás minőségének a fenntartása érdekében hoztak korlátozásokat.
Az alaptörvény-módosítás és a rendkívüli jogrend között nincs összefüggés
– szögezte le a Miniszterelnökséget vezető miniszter.
Amíg polgári kormány van hatalmon, addig nem lesz migráció Magyarországon
– mondta kérdésre válaszolva Gulyás Gergely. A miniszter arról is beszélt, hogy a DK egy olyan párt, ami a valós jogállami viszonyokat egy napig sem veszi komolyan, ha hatalomra kerül.
Jó példa erre az orosz titkosszolgálat beengedése Magyarországra
– tette hozzá.
Semmilyen formában nem érinti a vagyonkezelő alapítványok gazdálkodását a most benyújtott alaptörvény-módosítás
– mondta kérdésre válaszolva Gulyás Gergely. A miniszter kifejtette: az ország megvan a Next Generation alap nélkül is, mivel az ország fel tud venni maga is pénzeket külföldről.
A jogállamisághoz nem lehet kötni ezen alap pénzeit sem
– tette hozzá. Gulyás kérdésre válaszolva azt mondta: sehol a világon nem lehetne vitát nyitni arról, hogy ha egy egészségügyi válsághelyzetben az egészségügyi bizottság vezetője kamuvideót gyárt, akkor le kéne mondania.
Semmilyen hitelessége nincs egy ilyen parlamenti képviselőnek, és érthetetlen, hogy az ellenzék miért nem jelöl más embert
– mondta. Gulyás kérdésre válaszolva azt mondta: elfogadhatatlan, hogy az uniós szerződéseket lopakodó módon akarják felülírni az unióban.
Itt a zsarolási jogról van szó, és nem jogállamisági döntésről. Az a szabályozás, amit a német elnökség akar, azt jelenti, hogy Brüsszelben dőlhetnek el a döntések
– tette hozzá.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS