Folytatódik a Tusk vs. Magyarország csörte; ezen a hétvégén az egykori lengyel miniszterelnök egykori külügyminisztere, Radosław Sikorski sértődött meg azon, hogy Tusk vírusozása és kódolt nácizása nem maradt válasz nélkül. Deutsch Tamás vette fel a kesztyűt.
Sikorski, az ellenzéki Polgári Platform (PO) parlamenti képviselője levelében mély felháborodásának adott hangot, amiért egy olyan „nagy hazafit és európait”, mint Tusk, bírálni merészeltek Magyarországon. Tusk érinthetetlen – üzente, majd arra is kitért, hogy Lengyelországgal szemben Magyarország Németország szövetségese volt, így inkább a saját felmenőinkkel foglalkozzunk, ne „Donald Tusk családjának a második világháború idején Gdanskban elszenvedett” tragédiájával. A fura megjegyzéssel arra utalhat, hogy új múlt van érvényben; a korabeli, 95 százalékban németek, 5 százalékban pomerániai kasubok lakta Danzig szabad város német polgáraként élő és később a Wehrmachtba is besorozott Tusk nagyapó utólag lengyel hazafivá változott.
Sikorski emellett letagadta, hogy Carl Schmitt emlegetése kódolt nácizás lett volna (a magyar nép vírusként viselkedik kezdetű tuskizmust pedig elhallgatta), valamint hangot adott annak a beteges vágyának, hogy Magyarország újra a vesztesek oldalán fog állni.
A teljesen elmebeteg kirohanásra Deutsch Tamás válaszolt. A Fidesz európai képviselője előrebocsátotta: nem fog reagálni a szándékosan sértő és provokatív megjegyzésekre. Megjegyezte: a szavait és stílusát mindenki maga választja meg, mindenesetre az ilyen durva vagdalkozás jellemzően a valódi érvek hiányának, valamint a gyengeségnek jele. Deutsch szerint Sikorski ugyan tehet úgy, mintha nem értené, mire célzott Carl Schmitt említésével Tusk, de attól még nem válik semmissé az utalás, amely minden tanult ember, valamint a levélről beszámoló médiumok számára is világos volt. A fideszes képviselő szerint a legfontosabb kérdés az, hogyan lehet megerősíteni az Európai Néppárt egységét és fokozni politikai erejét az európai politikai arénában. Sikorski megosztó politizálásra vonatkozó megjegyzésére úgy reagált: az EPP jelenlegi elnökének érdemes lenne saját megnyilvánulásait is megvizsgálnia, hiszen sértő és alaptalan vádakkal illetni egy másik politikai vezetőt kiválóan illik ebbe a kategóriába.
Egységet teremtő lépés vajon megismételni a baloldal üres, ideológiailag motivált támadásait az egyik legsikeresebb néppárti kormányfő ellen?
– vetette fel Deutsch. A képviselő szerint a baloldal elvárásainak való megfelelésre törekedni sosem volt győztes stratégia a kereszténydemokrata, konzervatív pártok számára.
Ha nem tévedek, Lengyelországban sem működött
– jegyezte meg (alighanem arra utalva, hogy a PO elvesztette a két legutóbbi választást a nemzeti-konzervatív Jog és Igazságossággal szemben). Deutsch hangsúlyozta: a néppártiak nem engedhetik, hogy politikai ellenfeleik diktálják az utat számukra és ők mondják meg, ki a „jó demokrata”.
Valamivel több független gondolat és politikai bátorság mindannyiunknak javára válna
– tette hozzá. Deutsch reményét fejezte ki, hogy a járvány elmúltával vissza tudnak térni a kölcsönös tiszteleten alapuló, normális együttműködésre. A képviselő reagált Sikorskinak a második világháborús részvételre vonatkozó megjegyzésére is. Emlékeztette a lengyel képviselőt, hogy a Fidesz egyik alapítójaként 22 éves volt, amikor 1988-ban létrehozták „az első demokráciapárti ifjúsági szervezetet a kommunista Magyarországon”.
Büszkén harcoltam a szabadságért és a demokráciáért Magyarországon, büszkén mentem Prágába is, hogy nyilvánosan bocsánatot kérjek a cseh és szlovák emberektől a kommunista Magyarország részvételéért a Varsói Szerződés 1968-as inváziójáért
– írta Deutsch, megjegyezve: mindezért őrizetbe kerültek, de ez volt a helyes cselekedet. Kitért arra is, hogy családjában áldozatai és túlélői is vannak a holokausztnak; a nagyapja a budapesti gettót és a kényszermunkát is túlélte.
Ennek fényében megértheti, hogy nincs túl sok türelmem azok iránt, akik túl könnyen és felelőtlenül tesznek utalásokat a nácizmusra. Annak veszem, ami: cinikus arculcsapásnak
– tette hozzá.
És egy kis háttér arról, hogy ki is ez a Sikorski, aki most nagyszerű és elkötelezett európaiként határozza meg magát. Külügyminiszterként egy lehallgatott beszélgetés leiratába bukott bele, arról beszélgetett ugyanis pénzügyminiszter kollégájával, hogy az amerikaiakkal való kapcsolatot értéktelennek, sőt, károsnak nevezte. Szerinte az USA-val való jó viszony csak elidegeníti a németeket és az oroszokat. Vulgáris nyelvet használva azt mondta: a lengyelek naivan azt hiszik, hogy az Egyesült Államok növeli biztonságukat. A beszélgetés leiratát közzétevő Wprost lengyel hetilapnál éjszakai házkutatást tartott a rendőrség a Tusk-kormány utasítására, ami arra utal, hogy a sajtószabadság, mint európai érték, csak később tűnt fel Sikorskiéknál.
Fotó: MTI/EPA/Pawel Supernak
Facebook
Twitter
YouTube
RSS