Boldvai László, az MSZP nógrádi szervezetét vezető politikus is érintett felesége révén az offshore-ügyben – írja a Direkt36.
2012-ben került Boldvai László feleségének a tulajdonába egy Szamoa szigetére bejegyzett, működése során jelentős összegeket megmozgató offshore-cég. A gimnáziumi tanárnőként dolgozó Konti Csilla a szamoai céggel együtt hozzájutott egy svájci bankszámlához is, amelyre pont a cégvásárlás napján utaltak 80 millió forintot. A Direkt36 megkereste Boldvait, hogy választ kapjon tőle a bankszámlával és a céggel kapcsolatos kérdésekre, de a politikus egy kérdésre nem felelt. Ugyanakkor a céges iratokból kiderül, hogy az offshore cégen több százmillió forint ment keresztül.
A Panama-iratokat a német Süddeutsche Zeitung napilap szerezte meg, feldolgozásukban pedig az Oknyomozó Újságírók Nemzetközi Konzorciuma (ICIJ) szervezet is részt vett: 76 ország több mint 370 újságírója dolgozott rajtuk, köztük a magyarországi Direkt36 is részt vett a munkákban.
A dokumentumokból kiderült, Konti Csilla nevén két cég is volt. 2008 márciusában lett tulajdonosa a C.I.P II. Befektetési Kft.-nak, amely 2012 tavaszán megszűnt. Még ugyanezen év novemberében lett a tulajdonosa a szamoai offshore cégnek, a Tanka Ltd. –nek. A kiszivárgott információk alapján ebben a cégben nem Konti, hanem a Sieber Consulting nevű svájci tanácsadó cég intézkedett. A két cég ott kapcsolódik egymáshoz, amikor a Tanka megvásárolta a C.I.P. II-öt151 ezer euróért. Az adásvétel után a Tanka tulajdonosi kölcsönként vagy pótbefizetésként további 140 millió forintot tett bele a C.I.P. II.-be. Majd 2012-es megszűnése után csaknem 80 millió forintot vettek ki belőle. Boldvai felesége épp azon a napon lett a Tanka Ltd. tulajdonosa, amikor a Tanka kérte, hogy 50-50 százalékban, dollárban és forintban utalják át a csaknem 80 millió forintot a Tanka két magánbankban működő svájci bankszámlára.
Boldvai abban az időben, amikor a felesége hozzájutott az offshore céghez, parlamenti képviselő volt. Bár 2014-ben nem került be a parlamentbe, a Nógrád megyei közgyűlésben továbbra is képviselő, és ő vezeti az MSZP nógrádi szervezetét. A kilencvenes évek közepén pedig ő volt a párt pénztárosa, amely gazdasági szempontból mindig is kulcspozíciónak számított. Érintett volt a Tocsik-ügyben, zsarolás vádjával bíróság elé is került, de végül felmentették. Hatalmas salgótarjáni háza és a felesége által használt drága autók miatt többször érték támadások. 2003-ben az Index írta meg, hogy Boldvai felesége is érintett volt a Kulcsár Attila-féle brókerbotrányban, mivel a sikkasztási ügy központjában álló K&H Equities nevű brókercég ügyfele volt. Néhány évvel később több lap is írt arról, hogy Boldvai hatalmas házat építtetett magának Salgótarjánban.
Bár a 2008-as vagyonnyilatkozatba bekerült a 3000 négyzetméteres telken épült 1050 négyzetméteres ház, sokan megkérdőjelezték akkoriban, hogy miből volt pénz az építkezésre. 2009-ben a parlament mentelmi bizottságának elnöke arra jutott, hogy más ingatlanok értékesítéséből, megtakarításokból és tartozásokból. Boldvainak 1998 és 2001 között jelentősen megugrott a vagyona: korábbi salgótarjáni háza mellé lett egy szentendrei telke, egy BMW-je és 33,4 millió forint megtakarítása.
2004 és 2005 között is nagyot gyarapodott Boldvai vagyona: bár 11,5 millió forintnyi képviselői fizetésén kívül nem volt jövedelme, vett egy új BMW-t (miközben az előzőt eladta), és félretett 5,7 millió forintot.
2008-ra épült meg az 1050 négyzetméteres ház, amire fedezetet nyújthatott az, hogy Boldvaiék eladták a korábbi házukat, szentendrei telküket, és felvettek 20 millió forintnyi hitelt, ami még 2014-ben is változatlan összegben szerepelt Boldvai vagyonnyilatkozatában.
Bár a hatalmas ház mostanában már nem téma, az is sok helyinek szúrt szemet, hogy Boldvai felesége a mai napig egy legújabb szériájú X5-ös BMW-vel jár dolgozni a gimnáziumba. Ez az autó alsó hangon 15 millió forintba kerül, de az a modell, amivel Konti jár, 18-19 millió forintot is érhet újonnan.
Forrás: Direkt36/Index
Vezető kép: 24.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS