A Századvég Alapítvány legfrissebb közvélemény-kutatása szerint a Fidesz-KDNP továbbra is stabilan vezet a pártok rangsorában, a Jobbik viszont összességében gyengült. Az ellenzéki pártok közül a teljes népesség körében a Jobbikra a választópolgárok 11 százaléka adná szavazatát. Az MSZP erősödni tudott, jelenleg 10 százalékon áll, azaz újra megközelítette a Jobbikot.
A Századvég közleményében azt írta, a 2016 decemberében készült pártpreferencia-kutatásuk szerint a kormánypártok továbbra is stabilan őrzik vezető pozíciójukat mind a teljes népesség, mind pedig a biztos szavazó pártválasztók körében. December elején a Fidesz-KDNP 32 százalékon állt a teljes népesség körében – írt a Századvég, hozzátéve, a Fidesz-KDNP jelenleg jóval erősebb, mint négy évvel korábban, az előző kormányciklus azonos időszakában. Azt írták, a kormánypártok előnye a biztos szavazó pártválasztók körében is jelentős, ebben a körben 47 százalékos a Fidesz-KDNP támogatottsága. Négy évvel korábban, a politikai ciklus azonos időszakában, a Századvég közvélemény-kutatása szerint ez az arány 40 százalék volt.
Az ellenzéki pártok közül a teljes népesség körében a Jobbikra a választópolgárok 11 százaléka adná szavazatát. Az MSZP erősödni tudott, jelenleg 10 százalékon áll, azaz újra megközelítette a Jobbikot. A Jobbik a biztos szavazók körében gyengült, támogatottsága jelenleg 19 százalék, míg az MSZP-re 16 százalék szavazna. A felnőtt korú lakosság 4-4 százaléka szavazna az LMP-re, illetve a DK-ra, míg az Együtt 1 százalékon áll a teljes népességen belül. Más pártra a megkérdezettek 3 százaléka voksolna, a bizonytalanok aránya jelenleg 35 százalék. Az LMP és a DK egyaránt a biztos szavazó pártválasztók 6-6 százalékát tudhatja maga mellett. Az Együtt támogatottsága ebben a körben 2 százalék, más pártot pedig a biztos szavazók 4 százaléka választana – írta a Századvég.
A Századvég telefonos kérdőíves közvélemény-kutatását december 2-6. között ezer véletlenszerűen kiválasztott felnőtt korú megkérdezésével készítette CATI-módszerrel. Az elemzésben közölt adatok legfeljebb plusz-mínusz 3,2 százalékponttal térhetnek el a mintavételből fakadóan attól az eredménytől, amelyet az ország összes felnőtt lakosának megkérdezése eredményezett volna.
Forrás: MTI/Századvég; fotó: 24.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS