Bahrein, az Egyesült Arab Emírségek, Egyiptom, Jemen és Szaúd-Arábia hétfőn megszakította diplomáciai kapcsolatait Katarral, Rex Tillerson amerikai külügyminiszter arra szólította el a térség országait, igyekezzenek rendezni nézeteltéréseiket és maradjanak egységesek.
Bahrein többek között azzal vádolja Katart, hogy a terrorizmust támogatja és beavatkozik a belügyeibe. Bahrein szerint a katari sajtó uszítást végez, az állam pedig Iránhoz köthető fegyveres terrorcsoportokat segít és pénzel, hogy felforgató akciókat hajtsanak végre, és káoszba taszítsák Bahreint.
Bahreinben a 2011-es arab tavasz óta fordulnak elő – vérbe fojtott – tiltakozások. Az ország lakosságának többsége síita muzulmán, de az uralkodócsalád szunnita muszlim. A síita többség demokratikus politikai reformokat követel és nagyobb beleszólást az ország dolgaiba, a kormány viszont joggal tart attól, hogy a szintén síita Irán támogatásával erőszakkal, a központi hatalmat szétzilálva akarják gyengíteni, megszűntetni a szaúdi szunnita befolyást. Bahrein első számú külföldi szövetségese az Iránnal élesen szemben álló Szaúd-Arábia, amellyel egy híd köti össze az aprócska szigetországot. Bahrein a belső vallási megosztottsága okán a térség, az “arab unió” neuralgikus, leginkább sebezhető pontja. 2017-ben a tüntetések megújultak miután az ország vezetése halálraítélt és ki is végzett három síita “aktivistát”, akiket rendőrgyilkosságokkal vádoltak meg.
A külügyminisztérium tájékoztatása szerint a bahreini nagykövetséget Dohában 48 órán belül bezárják, és ennyi idő áll rendelkezésre a katari diplomatáknak is Bahrein elhagyására.
Az állami hírügynökség rövid közleménye szerint Bahrein a légi és a tengeri összeköttetést is megszakítja Katarral, állampolgárait pedig felszólította, hogy 14 napon belül hagyják el a szomszédos államot.
Szaúd-Arábia nemzetbiztonsági okokra hivatkozva szakította meg a diplomáciai kapcsolatokat, valamint a földi, a légi és a tengeri összeköttetést Katarral. A szaúdi állami hírügynökség hozzátette: a szélsőségesség és a terrorizmus veszélyétől akarják megóvni a királyságot. Rijád arra sürgette a “baráti” országokat, hogy cselekedjenek hasonlóképpen. Bejelentette azt is, hogy kivonják a katari erőket a jemeni polgárháborúban harcoló szaúdi vezetésű katonai koalícióból.
A másik két ország közül Egyiptom azzal indokolta a diplomáciai kapcsolatok megszakítására vonatkozó döntését, hogy Katar terrorszervezeteket támogat, köztük az Egyiptomban betiltott Muzulmán Testvériség mozgalmat. A külügyi tárca közleménye szerint nemzetbiztonsági érdekekből lezárják az észak-afrikai ország légterét és kikötőit a katari áru- és utasforgalom előtt.
Az Egyesült Arab Emírségek pedig azt vetette Katar szemére, hogy aláássa a térség biztonságát. A WAM helyi hírügynökség szerint a katari diplomatáknak 48 órát adtak az Egyesült Arab Emírségek elhagyására, mivel – az indoklás szerint – “terrorista, szélsőséges és felekezeti szervezeteket támogatnak, pénzelnek”.
Katar szerint igazságtalan és megalapozatlan, hogy az arab országok megszakították vele a diplomáciai kapcsolatokat, és hazugságkampánnyal igyekeznek gyámság alá helyezni – közölte hétfőn a közel-keleti emírség külügyminisztériuma. A tárca közleménye szerint Katar, amely tagja az Öböl menti Együttműködési Tanácsnak, elkötelezett a szervezet alapokmányának betartása mellett, tiszteletben tartja más országok szuverenitását, és nem avatkozik azok belügyeibe.
Rex Tillerson amerikai külügyminiszter arra szólította el a Perzsa-(Arab-)öböl menti térség országait, igyekezzenek rendezni nézeteltéréseiket és maradjanak egységesek. Az ausztráliai Sydneyben tartózkodó politikus hangsúlyozta, a feleket arra bátorítja, tárgyalóasztal mellett vitassák meg nézeteltéréseiket. A washingtoni diplomácia vezetője egyben felajánlotta, kész közvetíteni a felek között. Mint mondta, fontos hogy egységes maradjon az Öböl menti Együttműködési Tanács.
Hozzátette ugyanakkor véleménye szerint a kialakult konfliktus nem befolyásolja jelentősen a térségbeli, valamint az egész világon megvalósuló terrorizmus elleni küzdelmet.
Irán párbeszéd megkezdésére szólította fel hétfőn Katart és szomszédait, hogy rendezzék nézeteltéréseiket azt követően, hogy immár hét ország szakította meg diplomáciai viszonyát az emírséggel. Bahrám Kászimi iráni külügyi szóvivő közleményében hangsúlyozta:
“a régió országai közötti különböző nézeteltéréseket, beleértve a Katar és három szomszédja közötti aktuális problémákat nem lehet másképpen rendezni, mint politikai és békés eszközökkel, a felek közötti őszinte párbeszéddel”.
A kőolaj ára hétfőn kezdetben emelkedett arra a bejelentésre, hogy hat arab állam – köztük három OPEC-tagország – megszakította diplomáciai kapcsolatát Katarral, amely szintén az olajkartell tagja. A kőolaj ára később csökkenni kezdett. Megfigyelők szerint a diplomáciai kapcsolat megszakítása Katarral nem olyan fontos geopolitikai kockázat, aminek a hatása beépülne az olajárba. Más lenne a helyzet persze, ha a vezető OPEC-országok, így Szaúd-Arábia, Irán vagy például Irak között romlana meg jelentősebben a kapcsolat.
Katar és a Perzsa-(Arab-)öböl menti többi állam közötti vita a katari állami hírügynökség elleni állítólagos kibertámadást követően mérgesedett el. Doha ugyanis azt állította május végén, hogy hackerek vették át az irányítást hírügynöksége felett, és a katari emírnek tulajdonított hamis híreket közöltek Iránról és Izraelről. A környező államok haragosan reagáltak, blokkolva a katari székhelyű médiát, a többi között a dohai al-Dzsazíra pánarab hírtelevízió műsorát is.
MTI, PS, Magyar Idők; Fotó(k): businessinsider.com, rodenfordenton.com, iran-daily.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS