Az elsőrendű vádlott az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség Dél-alföldi Munkavédelmi Felügyelőségének korábbi igazgatója, B. István Gábor volt, míg a másodrendű H. Péter, egy mezőgazdasági zrt. vezérigazgatója, aki egy munkabaleset következményeit igyekezett elkerülni a vesztegetéssel. – írja a baon.hu.
A cég Dunavecsén található gyümölcsösében ugyanis egy alkalmi munkavállaló 2010-ben a szabályokat megszegve felült egy mozgásban lévő mezőgazdasági vontató pótkocsijára, ám onnan leesett, és a pótkocsi átment rajta. A munkavédelmi felügyelőség eljárásában megállapította, hogy a munkáltató a munkavégzésre vonatkozó előírásokat súlyosan megszegte, és a jármű hatókörzetében tartózkodók, illetve a munkavállalók egészségét és testi épségét súlyosan veszélyeztette.
Mint azt dr. Simon Richárd, a Központi Nyomozó Főügyészség helyettes szóvivője lapnak elmondta: a vizsgálat után a cég vezetője 2010 nyarán felkereste a felügyelőség akkori igazgatóját kecskeméti irodájában.
– A találkozó célja az volt, hogy H. Péter másodrendű vádlott elkerülje a zrt. felelősségének megállapítását a bekövetkezett balesetben, és ezáltal megakadályozza, hogy a cégnek egy esetleges büntetés folytán nagy anyagi hátránya származzon a baleset bekövetkezéséből – nyilatkozta a szóvivő.
Az egyeztetésen – ahol több tanú volt jelen – az igazgató megkérdezte a cégvezetőt, hogy milyen gyümölcsöket termelnek. – Ekkor szóba került közöttük a bodza is, miszerint abból jó pálinkát lehet főzni – folytatta a szóvivő. A másodrendű vádlott 2010 őszén négy hordó, megközelítőleg 18 ezer forint értékű bodzát küldött a munkavédelmi felügyelőség igazgatójának, jóindulatának elnyerése érdekében. A jogtalan előnynek minősülő küldeményt B. István Gábor elfogadta, majd beosztottjaival elszállíttatta egy pálinkafőzdébe.
A felügyelőség a munkabalesettel kapcsolatban két személyt pénzbírsággal sújtott, azonban a mezőgazdasági zrt.-vel szemben nem szabtak ki bírságot az elsőrendű vádlott döntése alapján – jelentette ki dr. Simon Richárd.
Az ügyben a Kecskeméti Törvényszék január 29-én hirdetett ítéletet. B. István Gábort hivatali vesztegetés elfogadásának bűntettében bűnösnek találta a bíróság, ezért két év (négy év próbaidőre felfüggesztett) börtönre, 150 ezer forint pénzbüntetésre és 15 ezer forint vagyonelkobzásra ítélték. H. Péter hivatali vesztegetés bűntette miatt 375 ezer forint pénzbüntetést kapott.
A Központi Nyomozó Főügyészség a vádlottak terhére fellebbezést jelentett be, az elsőrendű vádlottnál magasabb összegű vagyonelkobzást, a másodrendűnél magasabb pénzbüntetést indítványoznak. A cégvezető felmentésért fellebbezett.
forrás: baon.hu / fotó: illusztráció
Facebook
Twitter
YouTube
RSS