A gólyatáborokban elkövetett erőszakos cselekmények miatt egy munkacsoport létrehozását kezdeményezte Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere. A testület feladata egy ajánlás elkészítése, amelynek alapján a felsőoktatási intézmények megalkothatják a saját rendezvényeikre vonatkozó szabályokat.
Balog Zoltán csütörtökön, budapesti sajtótájékoztatón közölte: az érintettek bevonásával létrehozandó munkacsoport feladata, hogy foglalkozzon az emberi méltóság mint alapvető emberi jog értelmezésével a felsőoktatási intézmények gyakorlatában és jogi dokumentumaiban.
Fontos, hogy ez év augusztusára – a gólyatáborok megtartásának időszakára – olyan rendszer jöjjön létre, amely átlátható, és amely garantálja az emberi méltóságot – hangoztatta Balog Zoltán. Közölte, a munkacsoport vezetésére Aáry-Tamás Lajost, az oktatási jogok biztosát kérte fel.
Aáry-Tamás Lajos a sajtótájékoztatón ismertette a gólyatáborok szervezéséről és lebonyolításáról szóló jelentés főbb megállapításait. Egyebek mellett azt mondta, hogy megítélése szerint “a felsőoktatásban egyetlen szereplő sem mondhatja azt, hogy nincs köze ahhoz, ami történt”. A megvizsgált esetekből nyilvánvaló, az egyetemi rendezvényeken kialakult helyzet közös jellemzője, hogy a nők “kiszolgáltatott helyzetben vannak” – hangzott el.
Számos panasz érkezett nevük elhallgatását kérő hallgatóktól, szakemberektől, szülőktől, szomszédoktól és már régen végzett diákoktól a jogi biztoshoz. Ők legalább 10 intézményt nevesítettek is, ezekből válogat a jelentés is.
A hallgatók italozási és bulizási szokásain kár megbotránkozni, de a beszámolók alapján jól követhető, hogy a tömeg, a közösség miképp hat az egyén döntéseire bizonyos szituációkban. A megfelelési vágy a közösségnek olyan dolgokra veheti rá a középiskolából a szabadságba szabadult fiatalokat, amire nem biztos, hogy később is büszkék lennének. Ezt a hatást többen megemlítik, és hogy a szervezők módszeresen terelték ilyen irányba az eseményeket, visszaélve a hierarchiával.
A résztvevők közül többeket leitattak, meztelenségre vettek rá. Sőt, egy “viccesnek” szánt játék kedvéért még csoportosan szexeltek is. A jelentés annak a problémáját is felveti, hogy a résztvevők beleegyezése nélkül sok mindent filmre vesznek, lefényképeznek és a világhálón megosztják.
A panaszokról el kell mondani, hogy egy-két komoly kivételtől eltekintve csak az nem találkozott ilyen történetekkel, aki homokba dugta a fejét, illetve nem ismeri a fiatalok szórakozási szokásait – írja a HVG.
Tavaly összesen 45 intézményben rendeztek gólyatábort, több ezer diák részvételével. Ezek között volt az ELTE tanítóképző kar fonyódligeti tábora, melyen egy lányt megerőszakoltak. Az ottani HÖK-elnököt, aki tudott az elkövető fotós előéletéről, az egyetem felfüggesztette.
Ezt követően több erőszakos esetre is fény derült: így például arra, amikor az ELTE ÁJK 2013-as táborában történt hasonló, valamint az Indexnek is részletesen vallott egy másik áldozat, akit egy meg nem nevezett főiskola gólyatáborában megerőszakolt egy hallgatótársa, és a HÖK-ös szervezők igyekeztek eltussolni az ügyet.
MTI / HVG – MTI Fotó: Kovács Attila
Facebook
Twitter
YouTube
RSS