Orbán Viktor kormányfő mai uniós csúcstalálkozóinak egyik eredménye, hogy az európai baloldal kezdi elismerni a migránsprobléma létezését – mondta a PestiSrácok.hu-nak Nagy Ervin politológus-filozófus, hozzáfűzve: ennek ellenére az EU politikai elitjének jó része még mindig jókora fáziskésésben van. Arra is rámutatott: nevetséges a Merkel-Hollande-féle kvótarendszerről vitázni, hiszen a valóság azt már a migránsok számát tekintve is rég meghaladta.
PESTISRÁCOK.HU
Nagy Ervin a PestiSrácok.hu-nak adott értékelésében így foglmazott: “A magyar és az európai baloldal, egy-két kivételtől eltekintve, csigalassúsággal ismerte csak azt fel, illetve be, hogy a probléma, nem álprobléma, amit a jobboldal, netán az Orbán-kormány, vagy David Cameron kreált, hanem létező, az európai polgárokat közvetlenül érintő gond. Ennek halvány nyomai látszódtak a mai, Orbán Viktor és az Európai parlament elnöke, Martin Shulz között lezajlott kétoldalú megbeszélésen is. Az uniós parlament baloldali vezetője ugyanis már elismerte a probléma létét, de még minding, egy jókora fáziskéséssel az egységes szabályozásról és a kvótarendszerről beszélt, mint leendő megoldás. Amit már önmagában is zsákutcának tartok, ugyanis számos ország már hónapokkal ezelőtt kifejezte azt a véleményét, hogy a Merkel-Hollande által felvetett és a Bizottság által részletezett tervezetet, azaz a migránsok kvóták szerinti elosztását, elutasítja. Ráadásul azóta annyi időt vesztegetett el az unió azzal, hogy először álproblémának, majd közös megoldásra váró gondnak nevezte az egész ügyet, hogy az eredetileg lefektetett kvótákat már réges-rég túl lépte a bevándorlás valós mértéke.
A kvóták bármikor átírhatóak
A kvótarendszer, mint megoldás, ráadásul két problémát is magában rejt. Egyrészről: ha már van, akkor annak számszerűsége könnyen megváltoztatható. Az unió működésére pedig jellemző az erősebb országok túlsúlya a döntéshozatalban, ezáltal a „kis országok” komolyan aggódhatnak azért, hogy a bevándorlás növekedésével, illetve a kvóták kimerítésével, könnyedén magasabb számokat tudnak majd rájuk erőltetni. Másrészről – és ez már lassan bizonyítva látszik – egyfajta olyan pszichológia hatást érnek el vele, mellyel gyakorlatilag bátorítják az útra kelőket. Tehát a problémát hatványozzák.
A jelenleg érvényben lévő uniós jogszabályok szerint, a magyar hatóságok helyesen, az egyre nagyobb tömegé duzzadó bevándorolási hullám miatt mondhatni erőn felül teljesítenek.
A schengeni kódex, a dublini szerződés, valamint a Frontex-szabályok világosan kimondják: a határok ellenőrzése és őrizete a „schengeni határországok”, így többek között Magyarország felelőssége és kötelessége is. Éppen ezért kettősmércének tartom azt, hogy miközben a görögök például nem tartják be ezeket a kötelezettségeket, a hazai hatóságokat számos kritikával illetik nemzetközi jogvédő szervezetek, miközben azok „csupán” az uniós elvárásoknak tesznek eleget. Azaz igyekeznek beazonosítani, illetve regisztrálni (sőt: étellel, ivóvízzel és más segítséggel ellátni) a migránsokat.
Képmutató osztrák álláspont
A bevándorlás növekedésének problémája nemcsak jogi, hanem politikai témává is vált az elmúlt hónapokban. Legutóbb olyan mérvadó európai politikusok bírálták a magyar kormány megoldásait, mint a francia külügyminiszter, amely már csak azért is furcsa, mert Magyarország minden jogszabályi kötelességet betart, miközben a legkevesebb uniós támogatást kapja a többi „schengeni határországhoz” képest. Mindamellett igyekszik emberi körülményeket biztosítani az országon áthaladó, lassan már kezelhetetlen tömeggel. Álságos továbbá az a fajta politika is, amikor az osztrák kormányzat bírálja a „kerítés” megépítését, miután néhány hónappal ezelőtt éppen a belügyminiszterük jelentette be, hogy koszovói napilapokban helyeznek el olyan hirdetéseket (osztrák adófizetők pénzéből), amelyek arra hívják fel az ott élők figyelmét, hogy ne induljanak útnak, mert Koszovó biztonságos ország, így vissza fogják őket küldeni. Ausztria nem kér belőlük. Továbbá az osztrák hatóságok ma jelentették be azt is, hogy nem foglalkoznak tovább a menekültek regisztrálásával, hanem papírok nélkül engedik tovább őket Németország felé. Amely egyrészről az uniós jogszabályok figyelmen kívül hagyása, másrészről pedig mindenképpen – ha még csak csekély mértékben is – Európa biztonsági kockázatát jelenti. A sok-sok szerencsétlen menekült között elvegyülve, papírok nélkül szabadon mozoghatnak a fenyegetőző terroristák, vagy a bűnözők is ezentúl.
– Kíváncsi lennék arra, hogy milyen politikai kritika zúdulna Magyarországra, ha nem tartaná be a hatályos szabályokat és ellenőrizetlenül küldené tovább az illegális, vagy a papírok nélküli bevándorlókat?” – tette fel a kérdést végül Nagy Ervin politológus, filozófus.
Fotó: PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS