A kormány honlapján csendben elhelyezett dokumentumból derül csak ki egyértelműen, hogy Orbán Viktor tegnap az egész magyar bankszektor és a banki ügyfelek sorsát meghatározó vállalásokat tett – írja a Portfolio. Egy sokak figyelmén kívül eső nemzetközi szervezettel, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bankkal (EBRD) kötötte meg a kormány azt a szándéknyilatkozatot, amelyből kiderül, mennyivel csökken a bankadó, mit tehetnek a nem teljesítő hitelekkel és mi várható néhány más, alapvető területen.
Tegnap este feltette honlapjára a kormány azt az angol nyelvű szándéknyilatkozatot, amelyet az EBRD elnökével Orbán Viktor miniszterelnök írt alá 16 órakor az Erste Grouppal kötött külön egyezség mellett. A dokumentum azért érdekes és örvendetes, mert piac- és befektetőbarát változásokat jelez előre számos, a bankszektorral kapcsolatos területen. Bár a dokumentum nem jogszabály, hanem még csak ígéret (hivatalos néven memorandum of understanding), nagy fordulatnak tekinthető a kormány és a bankszektor viszonyában. Annak ellenére, hogy valamiért nem a Magyar Bankszövetséggel vagy más, közvetlenül érintett hazai szereplővel kötötték.
A szándéknyilatkozat konkrét elemei között szerepel néhány újdonság, például, hogy a kormány nem törekszik arra, hogy közvetlen vagy közvetett többségi tulajdont szerezzen a bankszektorban, kivéve, ha a teljes bankszektor pénzügyi stabilitására leselkedik veszély, valamint az is, hogy a bankadó módosításával kapcsolatos jogszabály-előkészítést 2015 júniusáig megteszi a kormány. Új elem az is, hogy a magáncsőd intézményének és a visszamenőleges felmondási lehetőségeknek a szabályozását nem hajtja végre a Magyar Bankszövetséggel való konzultáció és a szervezet támogatása nélkül.
A Portfolio elemzéséből kiderül, hogy 2016-ban 12,5, 2017-ben pedig már több mint 18 milliárd forinttal magasabb lenne az OTP adózott eredménye a bankadó mértékének csökkentése miatt, 2017-ben a bankcsoport profitja a válság előtti csúcs közelébe emelkedhetne.
A teljes írás itt megtekinthető.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS