Az a célunk, hogy a gazdák ne csak a termelésből, hanem a feldolgozásból és a kereskedelemből származó haszonban is részesedhessenek. Így lesz kiszámítható, biztonságos, jövedelmező a termelés, és így válik vonzó jövőképpé a gazdálkodói létforma – mondta a Demokratának Nagy István agrárminiszter, aki az interjúban a környezet megóvásának szükségességéről, az öntözés jelentőségéről, az agráriumban bekövetkező nemzedékváltásról és a közeljövő brüsszeli csatáiról is beszélt.
A miniszter elmondta: az, hogy a Földművelésügyi Minisztériumból Agrárminisztérium lett, azt is jelzi, hogy visszakerült a tárca portfóliójába a vidékfejlesztés, így minden ezzel kapcsolatos ügy ismét egy hatáskörben van.
Annak pedig, hogy a környezetügyért mostantól újra önálló államtitkárság felel, az az üzenete, hogy az Agrárminisztérium zöld tárca. Ugyanakkor világossá is szeretnék tenni, hogy a mezőgazdaság stratégiai ágazat. A tárca azt a merész célt tűzte ki maga elé, hogy Magyarország alkalmassá váljon húszmillió ember élelmezésére
– mondta a miniszter.
A kérdésre, hogy melyek a magyar agrárium erősségei és gyengeségei, Nagy István kifejtette, hogy az elmúlt nyolc évben a mezőgazdaság kibocsátása 52 százalékkal nőtt, ezzel Magyarország dobogósnak számít az EU 27 tagországa között. Ugyanakkor hozzátette:
az egy hektáron megtermelt termék értéke csak az uniós átlag 59,8 százaléka, ez pedig komoly lemaradás.
A miniszter aláhúzta: a mezőgazdaság versenyképességének elengedhetetlen feltétele a feldolgozottsági szint növelése, ez pedig hosszabb távon azt eredményezné, hogy Magyarországon feldolgozatlan termék nem kerül forgalomba, a magyar agrárexport 70-80 százaléka pedig feldolgozott produktum lesz. Ehhez azonban a miniszter szerint sokkal komolyabban kell venni az önkéntes alapú termelői integrációt, a gazdálkodói szövetkezés ugyanis éppen a legkisebb termelők védelmét szolgálja és a piacra jutásukat segíti.
Nagy István emlékeztetett, hogy ma minden kockázat a termelők oldalán van az időjárási kitettségtől az állat- és növénybetegségeken át a nem ritkán tisztességtelen felvásárlói magatartásig, miközben a feldolgozótól a nagykereskedőig mindenki ráteszi a saját hasznát a termelő által előállított termékre; az integrációval viszont hosszú távon elérhető, hogy a gazdák ne csak a termelésből, hanem a feldolgozásból és a kereskedelemből származó haszonban is osztozhassanak.
Így lesz kiszámítható, biztonságos, jövedelmező a termelés, és így válik vonzó jövőképpé a gazdálkodói létforma
– összegezte a miniszter.
Forrás: Demokrata; vezető kép: Horváth Péter Gyula/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS