Közös fellépésre van szükség az ukrán gabonaexport szállításának megoldásához – hangsúlyozta Nagy István agrárminiszter, miután Mikola Szolszkijjel, Ukrajna agrárpolitikai és élelmiszerügyi miniszterével egyeztetett csütörtökön Lembergben.
A miniszter elmondta, hogy Ukrajnában háromszintű tárgyalást folytatott: elsőkörben az ukrán agrárminiszterrel tárgyalt, majd találkozott Kárpátalja kormányzójával és a helyi magyar képviselettel. Nagy István kiemelte: három év kiesését jelentené a világ globális piacáról, ha most a tárolókban lévő termést nem tudnák elszállítani.
Ukrajnában jelenleg 22 millió tonna gabona ragadt bent; ha az idei termés nem fér be a tározókba, akkor a gazdák lemondanak a következő évi termés vetéséről
– tette hozzá.
Ez jelentős krízist okozna a világ élelmezésében. A globális ellátásban Ukrajna részesedése gabonából 9 százalékot, kukoricából 16 százalékot, napraforgóból pedig 40 százalékot tesz ki. A háború előtt Ukrajna évente 400 millió embert látott el gabonával. 3 év kiesése esetén akár 1 milliárd ember élelmezését fenyegetheti, csak azért, mert most Ukrajnából nem tudják a gabonát exportálni. Magyarország érdeke, hogy a szárazföldi útvonalon részt vegyen az ukrán export szállításában. A háború következtében a Fekete-tengeri kikötők leálltak, ahol az ukrán kivitel 90 százaléka zajlott
– mondta az agrárminiszter. Utalt arra, hogy a szárazföldi tranzitútvonalak elhanyagoltak, a magyar–ukrán határ mindkét oldalán kellenek technológiai fejlesztések. Az Európai Unióhoz fordulnak, hogy a lehető leggyorsabban lehessen bővíteni az áthaladó kapacitást.
Nagy István szólt arról is, hogy első lépésben gabonaszállító vagonokat kell szerezni, és kevés a széles nyomtávon is működő tolatómozdony. Naponta 4 ezer tonna ukrán gabonát tudnak áthozni vasúton a határon. Dolgoznak azon is, hogy konténeres megoldással a közúton is gyorsítani lehessen a gabonaszállítást. Maximum napi 8–10 ezer tonna gabona áthozataláig tudnak eljutni, amit tovább kell vinni az ország belsejébe. A magyar–ukrán határ szűkös áteresztő kapacitása miatt el kell dönteni a szállítási prioritást is: most a gabona van napirenden, de más árut is Európába kell hozni. Példaként említette a műtrágyát, illetve a termeléshez szükséges alapanyagokat, nyersanyagokat. Nagy István beszélt arról is, hogy a megbeszélésen operatív megoldásokat kerestek a magyar–ukrán határ befogadó kapacitásának bővítésére, a közös tervekre, ezek összehangolására. Rámutatott arra, hogy kellenek azonnali, illetve hosszú távú intézkedések is, mivel Ukrajna gazdasági kötődése az Európai Unióhoz egyre szorosabb lesz.
Forrás: MTI; Fotó: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS