Se emberből, se aláírásból nincs elég az Európai Humanista Föderációnál, amely január elején indított polgári kezdeményezést az Orbán-kormány ellen. A brüsszeli székhelyű szervezet nem adja fel, és bízik benne, hogy év végére meglesz a sikerhez szükséges egymillió támogató, a jelenlegi helyzetben azonban erre egyre kevesebb az esély. Az Európai Unióért is aggódnak, hiszen a Törökországgal kötött migránspaktum már szerintük is szembemegy az európai értékekkel.
Az akciót szervező Európai Humanista Föderációnak összesen egy éve van, hogy megszerezze a szükséges egymillió támogatót, az indulás után négy hónappal mégsem tudni, hol tartanak most. Valószínűleg nincs okuk a dicsekvésre. „Sajnos még nem tartunk ott, ahol reméltük” – mondta Marc Soignet, a szervezet kommunikációs vezetője.
Magyarországon állítólag még titokban aláírni is félnek az emberek
A humanista szervezet azért döntött az aláírásgyűjtés mellett, mert úgy látják, hogy Orbán Viktor kormánya sorozatosan megsérti a jogállamiság alapvető elveit. A magyar kormány elleni polgári kezdeményezést tavaly november végén fogadta be az európai biztosok kollégiuma. A szervezet honlapja szerint „a magyar kormány 2010 óta folyamatosan antidemokratikus és xenofób rendelkezéseket hoz”, az Európai Unió pedig nem lép fel ez ellen elég keményen, így saját maguk akarják kézbe venni Magyarország visszademokratizálását. Európai szinten összesen egymillió, de például csak Magyarországról is legalább 15 ezer aláírás kell, hogy az Európai Bizottság fogadja őket. Mint kiderült, még ahhoz sincs elég emberük, hogy Budapesten személyesen is gyűjtsék az aláírásokat, így csak interneten vagy postán lehet nekik támogató aláírást küldeni. A szervezet kommunikációs vezetője újszerű okot nem tudott mondani a lassacskán csordogáló aláírásokra, így ismét „kiderült”, hogy Magyarországon állítólag sokan félnek.
Nem bírják a tempót, mert sokfelé van veszélyben a demokrácia
Marc Soignet azzal magyarázta a kezdeti problémákat, hogy az utóbbi hónapokban nem Magyarország ez egyetlen, ahol „kételyek merültek fel a demokráciával kapcsolatban”. A szervezet munkatársa Lengyelországot hozta fel példaként, ahol aggasztónak nevezte a Jaroslaw Kaczyński vezette Jog és Igazságosság kormányának intézkedéseit.
Marc Soignet szerint ők mindig is hangsúlyozták, hogy az aláírásgyűjtés nem Magyarország ellen indult, azért esett a választásuk az Orbán-kormányra, mert ez volt a demokratikus problémák legegyértelműbb példája. A beadott kezdeményezésen jogilag mindenesetre már nem változtathatnak, ezért egyelőre arról próbálják meggyőzni a támogatókat, hogy aláírásukkal nemcsak a magyar, hanem a többi hasonló kormány ellen is tiltakozhatnak.
Az EU-val nagyjából ugyanaz a gondjuk, mint Orbánnak
Van viszont, amiben az Orbán-kormány elszánt bírálói is egy platformon vannak a magyar miniszterelnökkel. A brüsszeli székhelyű szervezet munkatársa szerint ugyanis sokan abban is kételkednek, meg tudja-e védeni Brüsszel az európai értékeket, amikor olyan intézkedésekkel, mint a Törökországgal kötött megállapodás, már maga is tesz azok ellen.
(forrás: origo.hu, kép: act4democracy.eu)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS