A tradicionális kínai harcművészetet, a kung fut ünnepelik Budapesten, az első ízben megrendezett EWUF Shaolin Európa-bajnokságon. Sifu Váradi György azt mondta, óriási megtiszteltetés, hogy hazánk rendezi a kontinenstornát, és nagyon örülnek a kiugró jelentkezésnek: tizenhét országból közel háromszáz versenyző érkezik Magyarországra. A péntektől vasárnapig tartó látványos torna ingyenesen megtekinthető a MOM Sportközpontban.
Nem csak a küzdősportok kedvelőinek érdemes kilátogatni a budapesti MOM Sportközpontba péntektől vasárnapig (március 9-11), hiszen az első ízben megrendezett EWUF Shaolin Európa-bajnokságon a küzdelmek mellett kiváló formagyakorlatokat is láthatunk. A háromnapos rendezvényen tizenhét ország közel háromszáz versenyzője vesz majd részt, a belépés ingyenes, a szervezők azt szeretnék, ha minél több ember megismerné a shaolin kung fu világát.
Az, hogy Magyarország rendezheti ezt a kontinensviadalt, óriási dolog. Ezt emelte ki Sifu Váradi György, az Imádkozó Sáska kung fu hazai stílusvezetője is a Pesti Srácoknak. „Mind szakmailag, mind a sportdiplomácia területén rengeteget tettünk, küzdöttünk azért, hogy ez az Európa-bajnokság itt, Magyarországon legyen megrendezve először. Már az is hatalmas dolog, hogy Budapesten lesz, de annak külön örülünk, hogy tizenhét ország küld versenyzőket – mondta portálunknak. – Az első versenyt megrendezni mindig rizikós, izgalmas vállalkozás, hiszen a versenyzők jelentős része nem ismeri a rendezőket, azt, hogy Magyarország milyen remek vendéglátó.
Éppen ezért komoly bizalmat jelent, hogy ennyien eljönnek, és mi meg is szeretnénk szolgálni a bizalmat. Pénteken, szombaton és vasárnap látványos formagyakorlatok lesznek, a küzdelmeket szombaton lehet látni. Az indulók light contactban [qingda] versenyeznek. Ez azért is jó, mert ebben a light contactban sokkal többen vesznek részt.
A keménységet [full contact] nem mindenki szereti, hatalmasakat lehet esni a nyolcvan centi magas szőnyegről.”
A szélesebb közönséget a látványos formagyakorlatok fogják meg
A távol-keleti harcművész-filmek kedvelőinek nem kell külön kiemelnünk, hogy a formagyakorlatok [taolu] is mindig látványosak. „Ez egy shaolin-verseny, a kínai harcművészet egyfajta ünnepe. Láthatjuk a gyökereket, a különböző stílusokat, elemeket, tanúi lehetünk annak, milyen fejlődésen ment keresztül a kínai harcművészet” – mondta Sifu Váradi György. – Nagyon szórakoztató előadások ezek. A tradicionális elemekre ráültetett akrobatikai elemek látványára a szélesebb közönség is vevő. Ez az egész Eb egy referenciamunka számunkra, szeretnénk, ha a jövőben is megrendezhetnénk, majd jó lenne még tovább lépni.”
Két éve már beszéltünk a sportág hazai helyzetéről a mesterrel, akkor is kiemelte, hogy a shaolin kung fu nagyon sokat fejlődött Magyarországon. „Húsz év alatt kőkemény edzői és versenyzői munkával, összetartással megközelítettük az ’elitet’ – mondta akkor. – A fejlődés része volt, hogy most már nálunk is választanak az élversenyzők. A wushu két ágát, a formagyakorlatot és a küzdelmet nem lehet egyszerre magas szinten űzni, mindenkinek dönteni kell.”
Az orosz és ukrán harcosokat érdemes figyelni
Nekünk nem kell dönteni, ezt is, azt is megnézhetjük. A formagyakorlat és a küzdelem két páston fog zajlani, így ha szombaton megyünk a Sportközpontba, akkor mindkettőből ízelítőt kaphatunk. A legnagyobb, nyolcvan fős csapattal egyébként a mieink szerepelnek, de a sportágban kiemelkedőnek számító Oroszország is huszonöt versenyzővel indul és sok ukrán versenyző is jön. Ez azért fontos, mert utóbbi két ország igazi nagyhatalom, jellemző, hogy bentlakásos akadémiák működnek Ukrajnában és az oroszoknál is.
A kontinensviadalt a Magyar Kungfu Szakszövetség a Magyar Chan Wu Szövetséggel együttműködésben rendezi. Az Eb-t az Emberi Erőforrások Minisztériumának sportért felelős államtitkársága kiemelt eseményként kezeli, így a szervezés állami támogatásból valósul meg. Az Eb fővédnöke Simicskó István honvédelmi miniszter. Ez persze nem meglepő: a miniszter nemzetközileg is elismert 5. mesterfokozatú Wing Tsun mester. Az eseményt élőben követhetik YouTube-on és Facebookon keresztül, az eléréshez kövessék a kung fu szövetség oldalát!
De mi is az a kung fu pontosan?
A kung fu kifejezés a kínai nyelvben többféle jelentéssel bír. Kemény munkát és erőfeszítést jelent, amelyet egy bizonyos cél érdekében teszünk meg, illetve utal az állhatatos, kitartó munka gyümölcseként elért kiemelkedő tudásra, képességre. Napjainkban a kung fu alatt a tradicionális kínai harcművészeteket értik, míg a WUSHU a sportharcművészetet, azaz a versenyszerű harcművészetet jelöli. A WUSHU kung funak körülbelül 300 hivatalosan regisztrált stílusága létezik, ebből tizennégyet hazánkban is űznek, és megközelítőleg 10 ezren gyakorolják.
Kiemelt kép: Edzés Hollandiában, fotó: Iwuf.org
Facebook
Twitter
YouTube
RSS