A budapesti amerikai nagykövetség vezetését ideiglenesen David Kostelancik ügyvivő látja el, amíg a Trump-kormányzat kinevezi Colleen Bell utódját. A beszélgetésből kiderült, hogy az USA is komolyan gondolja az amerikai-magyar kapcsolatok erősítését, ugyanakkor a magyar belügyekbe nem kíván úgy beavatkozni, ahogy a korábbi években.
Az ügyvivő nem akar olyan aktív lenni, mint a legutóbb hasonló tisztséget betöltött André Goodfriend, feladatának a magyar helyzetről való folyamatos tájékozódást, a kormánnyal, ellenzékkel és civil szervezetekkel való párbeszédet és Washington tájékoztatását tartja. Az amerikai-magyar viszonyt javulónak mondta, de kijelentette, hogy a civil szervezetek támogatásának elve változatlan, hiszen az erre vonatkozó Európai Biztonsági Chartát 1999-ben aláírta Magyarország és az USA is. Az ügyvivő úgy fogalmazott, hogy Orbán Viktort és Szijjártó Pétert jól ismerik Washingtonban a több évnyi kapcsolat eredményeként, és „a korábbinál magasabb szintű kapcsolattartást vesznek fontolóra”. A terrorizmus elleni harcban, az igazságszolgáltatásban és az üzleti kapcsolatokban és a kultúra területén biztosan marad az együttműködés.
És változatlanul megosztjuk tanácsainkat és gondolatainkat magyar vendéglátóinkkal
– tette hozzá.
A magyar-orosz viszonyra vonatkozó kérdésre úgy reagált az amerikai ügyvivő, hogy Magyarországnak minden joga megvan ahhoz, hogy bármelyik országgal gyümölcsöző kapcsolatokat alakítson ki. Egyúttal emlékeztetett, hogy Magyarország NATO-tagként a szövetségese, a szankciókról döntő EU tagjaként pedig partnere az Egyesült Államoknak.
Trump elnök kijelentette, hogy túl korai lenne a szankciók feloldásáról beszélni, (…) mivel az okok, amelyek miatt bevezették őket, még mindig fennállnak.
Egyúttal kijelentette, az USA elismeri, hogy Magyarország számára fontos az Oroszországgal folytatott kereskedelem. Reménykedve kérdezett rá a magyarországi korrupcióra a HVG riportere azzal, hogy felmerül-e még a téma a kétoldalú diplomáciai párbeszédben, de csalódnia kellett, mert az ügyvivő világossá tette, az USA nem akar beavatkozni a magyar belügyekbe:
A korrupció problémájának megoldása a magyar kormányra és a magyar emberekre vár.
A beszélgetés maradék részét a kérdező részéről leginkább a Trump, illetve a Trump-kormányzat miatti aggodalom töltötte ki. David Kostelancik azonban kifejtette, hogy az amerikai külügyben megvan a hivatalos módja a dolgozói ellenvélemények kifejtésének, és ezekre a miniszter köteles is válaszolni, ugyanakkor a külügyminiszter, illetve az elnök által meghozott döntést minden ellenvéleménytől függetlenül végre kell hajtania mindenkinek.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS