A Leopard 2A4HU típusú harckocsik Magyarországra érkezésével olyan mértékű fegyverrendszer-váltás kezdődött a szárazföldi haderőnemnél, amelyre hosszú évtizedek óta nem volt példa. A Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program részeként lízingelt első két, magyar felségjelű és magyar tereptarka színre festett Leopard 2A4HU típusú harckocsi július végén, a harckocsizók fegyvernemi napján, hatalmas sajtóérdeklődés közepette mutatkozott be a tatai dandár laktanyájában – nyilatkozta Lőrincz Gábor dandártábornok a honvedelem.hu- nak.
Eddig nyolc Leopard érkezett meg Tatára, kettőt még novemberben várunk, kettő pedig december első hetében érkezik. Ezekkel lesz teljes a flotta. Az eszközök beérkezésével párhuzamosan pedig infrastrukturális fejlesztéseket is elvégeztünk a laktanyában, felújítottunk két tárolóhangárt és üzembe helyeztük a karbantartó sátrat is – összegezte az elmúlt hónapok eseményeit Lőrincz Gábor. Az MH 25. Klapka György Lövészdandár parancsnoka hangsúlyozza, jól halad a katonák felkészítése az új típusú lánctalpasokra. Ausztriában már befejeződött az új harckocsivezetők kiképzése. Ők hamarosan végrehajtják az osztályba soroló vezetési gyakorlatot, azaz megszerzik jogosítványukat erre a típusra. Később pedig ők tanítják majd meg a zászlóalj többi harckocsivezetője számára, hogy miként kell irányítani az 55 tonnás harceszközöket – árulja el Lőrincz tábornok, hozzátéve, az alakulat vezetési pályája megfelel erre a célra. Bár az akadályelemek szélességét meg kell növelni – hiszen a Leopardok 24 centiméterrel szélesebbek, mint a T-72-esek – a pályán teljesítendő követelményeken nem kell változtatni. Az új haditechnikai eszközökre történő kiképzés jelenleg zajló, korai fázisának fontos eleme a harckocsik belövése, amit – a tervek szerint – ugyancsak végrehajtanak még novemberben. Az alakulat parancsnoka elárulta, terveik szerint 2021-ben hajtanák végre az egyéni szakfelkészítéseket, és a jövő év végére szeretnének eljutni a tűzpár- és a szakasz szintű felkészítésig, amelynek természetesen része az éleslövészet is. A terv az, hogy a jövő év végén a harckocsiirányzók és a parancsnokok teljesítik a számukra előírt egyéni- és iskolalőgyakorlatokat. A Szomódon található helyőrségi gyakorló- és lőterünk szakasz szintig képes biztosítani a harcászati kiképzést – jegyezte meg.
Az egész folyamat végén természetesen az a cél, hogy felkészített, kiképzett harckocsizók és kiszolgáló állomány várja a sokat látott T-72-esek váltására érkező típust, a Leopard 2A7-et. Az idén átvett A4-esekkel – mint kiképző típussal készülünk fel a 21. századi színvonalat képviselő A7-esek érkezésére. A típus első példánya a tervek szerint 2023-ban érkezik Magyarországra. Amíg a T-72-esek és az A4-esek között valóban egy generációnyi a különbség, addig az A4-es és az A7-es között már más a differencia. Az A4-esek segítségével az elkövetkező években készség szinten megtanuljuk az új típus alapjait. Egy teljesen más gondolatvilágú a két eszköz. A T-72-es orosz, a Leopard pedig német fejlesztésű harckocsi, és ez a két fejlesztési irány mindig is eltért egymástól. Nézzük a legfontosabb különbségeket: a Leopardnak automata váltója van és a harckocsivezető sem a középvonalban ül, hanem attól kicsit eltolva. A T-72-essel ellentétben a nagymacskában nincs töltőautomata, a harckocsiágyú töltését a töltőkezelő végzi. Mindezt meg kell szoknunk. Meg kell tanulni az új harckocsit, az új kezelőszerveket. Ez azért egy jelentős váltás, ez több, mint egy típusváltás – sorolja a parancsnok, kiemelve, hogy a Leopard 2-esek A4-es és A7-es típusa között már nincs ekkora különbség. Arra a kérdésre, hogy A7-esek érkezéséig hátralévő időre mi a terve a tábornoknak, azt felelte, az elkövetkező években meg kell építeni a típus tárolására alkalmas hangárt, és azt a tíz beállásos javítóműhelyt is, amely nemcsak az újonnan érkező eszközök, hanem az A4-esek karbantartására és kiszolgálására is alkalmas lesz. Mindezek mellett megépül a Leopardok számára kialakított teljes kiszolgáló sor, azaz a sárrázó, a mosó és az üzemanyagkút is – sorolta.
Elárulta, még novemberben megkezdődik az alakulat ikonikus épületének számító Kupola felújítása is. Az alakulótér mögött álló jellegzetes építmény korábban is a harckocsi-zászlóalj katonáinak otthona volt, s a tervek szerint a jövőben is itt dolgoznának majd a tankosok; az épület másik szárnyában pedig a tüzérosztályt helyeznék el. Illetve az épület kap két új, „hátsó szárnyat” is, ahova a beszerzendő harckocsi-, illetve tüzérszimulátort építik majd be. A harckocsizók ebben költséghatékony módon gyakorolhatják majd az A7-esek kezelését, sőt még az éles lőgyakorlatok előtti felkészítésben is nagy szerepük lehet ezeknek az eszközöknek. Mindezek mellett egy különleges szimulátor is érkezik majd Tatára. A pápamobilnak becézett eszköz a Leopard 2-es harckocsik vezetésének gyakorlására szolgál; valójában egy olyan lánctalpas, amelynek a tornya helyén egy üvegfülke van. A kiképző innen tudja irányítani kiképzés alatt álló harckocsivezetőt és természetesen szükség esetén be is tud avatkozni. Az infrastrukturális fejlesztésekre azért van szükség, mert a Klapka-dandár kötelékében működő 11. Harckocsi-zászlóalj létszáma – az új haditechnikai eszközök hadrendbe állításával párhuzamosan – jelentősen növekedni fog. A létrejövő új beosztások feltöltésére már megkezdődött a toborzás. Az új fegyverekre, új eszközökre nyitott, a számítástechnikát valamilyen szinten ismerő és használni tudó, de mégis pszichikailag, fizikailag katonának való jelentkezőket keresünk a beosztásainkra. Sajnos a kezdeti tapasztalatunk az, hogy nem jönnek olyan számban, ahogy arra számítottunk. Illetve vannak olyanok is, akik sajnos nem felelnek meg harckocsizónak – mondja Lőrincz Gábor dandártábornok, hozzátéve, természetesen azokra a tapasztalt katonákra is számítanak majd a jövőben a zászlóalj munkája során, akik hosszú idő óta katonák.
Forrás/Fotó: honvedelem.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS