Magyarország minden regionális és nagyhatalommal folyamatosan javuló, kiegyensúlyozott kapcsolatokat ápol, ráadásul Budapestre idén komoly szerep hárul a nemzetközi politikai porondon – közölte pénteken Szijjártó Péter. A külgazdasági és külügyminiszter bejelentette, hogy „diplomáciai rekordévre” készül Magyarország.
Jövő csütörtökön Budapestre látogat Vlagyimir Putyin orosz elnök, hogy megbeszéléseket folytasson Orbán Viktor miniszterelnökkel. A magyar kormányfő májusban Pekingbe utazik Hszi Csin-ping kínai elnökkel tárgyalni, emellett felszólal a Kína által meghirdetett, a selyemút modern változatának tekintett Egy övezet, egy út nevű kezdeményezéssel kapcsolatos pekingi fórumon. Szijjártó Péter közölte, a közép-európai országok közül Magyarországnak központi szerep jut Kína külgazdasági törekvéseiben, hiszen térségünkben hazánkba érkezett a legtöbb kínai beruházás, és a legtöbbet Magyarország exportált a régióból Kínába. Orbán Viktor látogatása alkalmával várhatóan sor kerül a kínai–magyar stratégiai megállapodás aláírására is, illetve Budapest ad majd otthont tizenhat közép-európai miniszterelnök és a kínai kormányfő, Li Ko-csiang csúcstalálkozójának – jelentette ki Szijjártó Péter. Matura Tamás Kína-kutató szerint az egyezménnyel politikailag „magasabb polcra” kerül Magyarország.
A magyar diplomáciai rekordévben lesz még a magyar–török, a magyar–szerb és a magyar–szlovén kormánycsúcs is. Hazánkba látogat Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök, illetve első alkalommal ül össze a magyar–iráni gazdasági vegyes bizottság
– emelte ki a külügyminiszter. Magyarország továbbá nyáron átveszi a visegrádi csoport elnökségét, amely során a hiányzó észak-déli irányú összeköttetések kiépítése, az átállás a digitális gazdaságra, az energiabiztonság, valamint a Brexit kapcsán képviselt álláspont összehangolása lesznek a fő feladatok.
A magyar érdek az első
Szijjártó a magyar-román kapcsolatokat is javulónak értékelte, aminek jele a román külügyminiszter február 27-re várható látogatása. Barabás T. János, a Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető kutatója a Karc FM-en mondta el, hogy a gazdasági kapcsolatok a korábbi román–magyar nyilatkozatháború idején is kitűnően alakultak, és Magyarország Románia legfőbb régiós gazdasági partnere, összességében pedig a tizedik legnagyobb befektető a kelet-balkáni országban.
Külpolitikai szempontból az idei lesz az egyik legizgalmasabb év a hidegháború lezárulta óta – mondta pénteken Szijjártó Péter. A külügyminiszter az Egyesült Államok hazafiasabbá válását, orosz–amerikai közeledést, az európai–orosz ellenségeskedés elmélyülését és Kína további gazdasági terjeszkedését jelezte előre. A magyar külpolitika elsődleges céljaként ebben a környezetben is a magyar érdek képviseletét emelte ki, amiért a külügyminisztérium továbbra is kész felvállalni a kellemetlen vitákat.
Kiegyensúlyozott kétoldalú kapcsolatok
A miniszter emlékeztetett, hogy nem hagyták beavatkozni az Egyesült Államokat a magyar belpolitikába, de Budapest nem állt be a Kínát vagy Törökországot bíráló európai kórusba sem, és az elmúlt időszakban képviselt politika nyomán azon kevesek közé tartozunk, akik a régiónk életét meghatározó jelentős hatalmakkal – Egyesült Államokkal, Oroszországgal, Németországgal, Kínával és Törökországgal – egyaránt kiegyensúlyozott kapcsolatot tartanak fenn.
Arra az újságírói kérdésre, hogy az Egyesült Államok hogyan avatkozott be a magyar belpolitikába, a miniszter emlékeztetett a kitiltási botrányra, illetve arra, hogy az előző amerikai külügyminisztérium egyik államtitkára – minden bizonnyal Victoria Nuland – egy alkalommal papírt dobott Szijjártó Péter elé, amely törvényalkotási javaslatokat tartalmazott a magyar kormány számára.
magyaridok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS