Welsz Tamás alaposan dokumentálta az útlevél-vásárlási ügyleteket, nyilvántartásában még az érintettek ujjlenyomatát is szerepeltette – értesült a Magyar Nemzet. A lap megtudta: az NBH már a Gyurcsány-kormány idején, 2007-ben vizsgálta a bissau-guineai útlevelek ügyét. Mint a PestiSrácok is megírta, Welsz hangmérnökként részt vehetett Gyurcsány Ferenc őszödi beszédének rögzítésében is. A férfi az útlevelekkel kapcsolatban az érintettek ujjlenyomatát, sőt, még a személyi igazolványuk fénymásolatát is eltette. Egyes útiokmány-dokumentációknál az üzletember pénzösszegeket is feltüntetett – írja a Magyar Nemzet.
A lap információi szerint a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) már 2007-ben, a Gyurcsány-kormány idején vizsgálatot indított a bissau-guineai útlevelek ügyében, amelynek végén terjedelmes jelentés készült. A súlyos visszásságok feltárása ellenére semmilyen intézkedés nem történt. Az NBH jogutódjánál, az Alkotmányvédelmi Hivatalnál egyébként jelenleg is rendelkezésre áll a vizsgálat dokumentációja. A Népszabadság szerint Welsz halála előtt azt mondta a mellette ülő nyomozónak a rendőrautóban: „Maga jó nyomozó, de már nem tehet semmit, tudja, én orvos vagyok, már nem tehet semmit. Bocsánat!” Majd, mikor a rendőr visszakérdezett, bevett-e valamit, akadozó hangon azt felelte: „Nem mondom meg.” A lap úgy tudja, nem valamelyik ismert drog túladagolása okozhatta a halálát.
Népszabadság szerint Welsz összesen 500 (!) magyarnak intézhetett afrikai útlevelet. A Heti Válasz szerint a terézvárosi ingatlaneladások ügyében hamarosan bíróság elé álló volt VI. kerületi szocialista alpolgármester, Fürst György egy Rolls-Royce Phantom mellett a Közép- afrikai Köztársaság diplomata-útlevelét is villantotta korábban. Fürst a diplomáciai mentességre hivatkozva akarta kivonni magát a különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés miatt indított eljárás alól – sikertelenül.
Az mno.hu korábban azt írta, hogy Simon Gábor édesanyja vezetéknevét, de saját fényképét használta föl ahhoz a hamis útlevélhez, amelyet a nyomozók találtak egy magánszemély lakásán. A dokumentumban szerepelő Gábriel D. a Gábriel Derdák rövidítése, Simon Gábor ugyanis édesanyja, Derdák Erzsébet vezetéknevét használta. Az Index szerint a tucatnyi afrikai útlevél között volt kitöltött, de úgynevezett biankó okmány is.
A Magyar Nemzet cikke itt olvasható, a Heti Válasz alapos összeállítása pedig itt. Fotó: Mno.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS