A hét elején kirobbant origós botrány óta pörögnek az események. Csütörtökön a hírek a sorozatos szerkesztőségi felmondásokról, újabb tüntetésről, a törvénytelen üzleti vagy politikai nyomásgyakorlásról és az Origo életének rég megírt forgatókönyvéről szóltak.
PESTISRÁCOK.HU
Sorozatos felmondások és újabb tüntetés
A héten nagy port kavart Sáling Gergő, az Origó főszerkesztőjének váratlak kirúgása, amely mögött vélhetően politikai szálak húzódnak. Az online hírportál szerkesztőségében azóta folyamatosan mondanak fel a dolgozók. Elsőként György Péter esztéta kiválásának híre kapott szárnyra, aki az internetes lap meghatározó alakja volt a kezdetektől. A sort Pethő András, a Lázár János utazásairól szóló origós cikksorozat szerzője folytatta, aki a Facebookon jelentette be, hogy felmond. Példáját többen követhetik: információink szerint távozik Fábián Tamás és Zöldi Blanka újságíró, valamint a két felelős szerkesztő, Tóth Sára és Bordás Gábor is.
A keddi, a becslések szerint kétezer főt mozgósító szolidaritási akció szervezői akkor este folytatást ígértek, és ez így is lett, ugyanis a legnagyobb közösségi site-on hétfőre a Kossuth térre szerveződik az újabb tüntetés, immár Lázár János ellen, akinek számlájára írják az Origo-botrányt, a Norvég Alap elleni támadásokat és a reklámadót is. A felhívást ismét a Kettős Mérce tette közzé. A hét eleji felvonuláson a PestiSrácok.hu is részt vett, amely a sajtószabadság melletti megmozdulásnak indult, de ellenzéki felvonulássá terebélyesedett.
Nem csak aggályos, de törvénysértő is a nyomásgyakorlás
A Főszerkesztők Fóruma csütörtöki bejegyzésében kiállt a szerkesztői szabadság mellett. Szerintük rendkívül fontos e vita szempontjából, hogy minél világosabban láthassunk az ügyben, mert nagy a tét és sok a szakma, a közönség és a politika vesztenivalója is. A szerkesztőkre gyakorolt üzleti vagy politikai nyomást nem csak aggasztónak, hanem törvénysértőnek is nevezték. A médiatörvény egy kevésbé emlegetett bekezdését idézték ennek magyarázatául: Nem alkalmazható a munkajogi jogszabályokban meghatározott, illetve a munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyból eredő joghátrány a médiatartalom-szolgáltató munkavállalójával, illetve vele munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban álló személlyel szemben amiatt, mert megtagadta a szerkesztői és újságírói szabadságát csorbító utasítás végrehajtását.”
A német sajtó ingerküszöbét is átlépte a Magyarországon folyó médiaesemények sorozata. Mi a baj Magyarországon? – teszi fel a kérdést, Cathrin Kahlweit. A Süddeutsche Zeitung újságírója a reklámadó mellett az Origo-ügyet boncolgatja, kiemelve a német szálakat.
Politikai sértettség nem befolyásolhatja az üzletet
A 444.hu információi szerint az Origo sorsa már jóval korábban megpecsételődött. A hírportál tulajdonosa, az Origo Zrt. tulajdonosa a Magyar Telekom. A Magyar Telekom tulajdonosa pedig a részben német állami tulajdonban lévő Deutsche Telekom – az Origo reklámbevételeinek alakulásán pedig pontosan lemérhető volt, éppen milyen viszonyt ápol egymással a két ország vezetője. A Magyar Telekom legnagyobb bevétele a T-Mobile-ból van. Létfontosságú volt a cég számára, hogy 2013 őszén a kormány úgy döntött: a három hazai mobilszolgáltató 2022-ig meghosszabbíthatja működését. Ezért összesen 100 milliárd forintot kértek, amiből a Magyar Telekomra körülbelül 35 milliárd jutott. Nagyon kemény alkukkal jutottak el idáig. Az alku részeként a magyar kormány azt is kérte a Telekomtól, hogy fogják vissza vagy engedjék el az Origót. Lázár a tárgyalások során egy 150 oldalas tanulmányt is átadott, ami azt mutatta ki, hogy a közszolgálati média híreit gyűjtő hirado.hu-hoz képest az Origo drámaian ellenzéki. Ez a tanulmány később hivatkozási alap lett a Telekomon belül. Mivel a társaság számára a médiaüzlet csak marginális, a telefonos üzletág érdekeit szem előtt tartva arra irányították az Origót, hogy az esetleges politikai sértettség ne befolyásolja a sokkal komolyabb üzleti érdekeket – véli a 444. Így teljesen fedheti a valóságot Lázár János tegnapi állítása: soha, semmilyen utasítást nem adott újságoknak vagy újságíróknak. Nem is kellett, a cégtulajdonosok már pontosan tudják, mire érzékeny a Miniszterelnökség vezetője.
Proxy háború az egész?
Természetesen a véleményvezér sem mehetett el szó nélkül a hazai média fekete hete mellett. A portálon megjelent cikk szerint a kormánypárton belül komoly hatalmi harcok, egyfajta proxy háború dúl. Az összecsapások magától értetődően nem folyhatnak nyílt színen, így a hatalmas emberek azokat csatlósaik által vívják, akik ennek a levét isszák folyamatosan. Így nem kizárt az sem, hogy az Origo főszerkesztője elleni példátlan támadás e hatalmi harc felfokozott hangulatához köthető. Mert azt valószínűleg a minden bizonnyal ijedt csatlósok is tudják, hogy a proxy háborúkban igazából csak ők veszíthetnek.
A Magyar Telekom is megszólalt
A Magyar Telekom az Origo Zrt. 100 százalékos tulajdonosaként kiemelten fontosnak tartja az Origo.hu szerkesztőségének teljes függetlenségét. Nem szólt és a jövőben sem szól bele az Origo szerkesztőségének munkájába, nem dönt a szerkesztőséget érintő személyi kérdésekről – így reagált a hírportál tulajdonosa arra, hogy többen összefüggésbe hozták a főszerkesztő váratlan távozását a Lázár János titkos útjait firtató cikkekkel, illetve a Telekom és a kormány megállapodásával.
“A médiában vitatott személyi döntés az Origo Zrt. menedzsmentjének döntése. A Magyar Telekom nem gyakorolt nyomást és nem kérte az Origo Zrt. vezetőségét a portál főszerkesztőjének leváltására” – közölte nol.hu-val a Magyar Telekom. A Magyar Telekom Magyarország legalapvetőbb céljának nevezte, hogy biztosítsák a szabad információáramlást, az információhoz való szabad hozzáférést, “így társaságunk alapértékei közé tartozik az elkötelezettség a sajtószabadság mellett. Az Origo.hu szerkesztőségének függetlenségét az Origo Zrt. menedzsmentjének mindenkor biztosítania kell”.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS