Az adóhivatal által elkészített személyi jövedelemadó-bevallási tervezetet érdemes átnézni, hogy abból ne maradjon ki semmi lényeges, előfordulhat ugyanis, hogy a dokumentumot ki kell egészíteni – hívta fel a figyelmet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
Az adóhatóság a munkáltatóktól, kifizetőktől kapott adatok alapján állította össze ötmillió ember szja-bevallási tervezetét, amelyek pontosan rögzítik az adózók kifizetőtől származó tavaly megszerzett jövedelmeit és év közben érvényesített kedvezményeit. Előfordulhat azonban olyan adat, év közbeni változás, kedvezmény, amelyről a NAV-nak nincs információja. Ilyen lehet például az ingatlaneladásból származó jövedelem. Ha valaki tavaly ingatlan, vagy haszonélvezet eladásából jövedelmet szerzett, bevallási tervezetét ki kell egészítenie ezzel az összeggel. Ha valaki maga készít elszámolást, a 17SZJA számú bevallásban kell feltüntetnie ezt a jövedelmet. A magánszemélyek ingatlanértékesítéséből származó jövedelmét tizenöt százalékos adó terheli, amelyet május 22-ig kell megfizetni.
A magánszemély ingatlanértékesítésből származó jövedelmét a bevételből kiindulva, a költségek és a tulajdonban tartás időszakát figyelembe véve kell meghatározni. A bevétel az ingatlan eladási ára, amiből a jövedelem kiszámításához költségként levonható például az ingatlan vételára, az illeték, az ügyvédi díj, az eladással kapcsolatos kiadások. A kiadásokat számlával vagy egyéb okirattal kell igazolni, amiket nem kell a bevalláshoz csatolni, de az öt éves elévülésig meg kell őrizni. A 2012-ben, vagy korábban megszerzett ingatlan tavalyi értékesítése esetén nem keletkezik adóköteles jövedelem, 2013-as ingatlanszerzésnél a számított összeg harminc, 2014-esnél hatvan, 2015-ösnél kilencven, 2016-os és 2017-es ingatlanszerzésnél pedig száz százaléka jövedelem. Az ingatlanértékesítésből származó bevételt nem kell bevallani, ha a költségek elérik, vagy meghaladják a bevételt, vagy az ingatlanértékesítés adómentes, illetve a tulajdonban tartás időszaka az öt évet eléri.
Forrás: MTI. Fotó: Adóbevallásonline.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS