Gondoljunk is bármit az Egyesült Államok jelenlegi helyzetéről, azért vannak még államok, amik kiállnak a normalitás mellett. Ezek közül pedig talán a legtökösebb Texas, ahol a kormányzó New Yorkba fuvaroztatja a migránsokat, most pedig egy egyszerű kerületi bíró húzta át egyetlen tollvonással a Biden-adminisztráció terveit az illegális bevándorlók egyszerűsített letelepedéséről.
J. Campbell Barker texasi kerületi bíró annak fényében rendelte el a kormányzati lépés felfüggesztését, hogy 16 amerikai állam republikánus főügyésze megtámadta a programot, amely a becslések szerint mintegy 500 ezer migráns letelepedését könnyítené meg, éppen a választások előtt, s mint ismert, a legtöbb amerikai államban semmiféle okmányra nincs szükség a szavazáshoz.
A bíró két hetes felfüggesztésről szóló, meghosszabbítható döntése egy héttel azután született, hogy a belbiztonsági minisztérium megkezdte a kérelmek befogadását a júniusban bejelentett program keretében. A 2019-ben Donald Trump akkori republikánus elnök által kinevezett bíró menetrendje szerint röviddel a november 5-i elnökválasztás előtt vagy az újonnan megválasztott elnök januári hivatalba lépése előtt születhet végleges döntés a program sorsáról. Barker mindkét félnek október 10-ig adott határidőt a beadványok elkészítésére. Jessica Cisneros, a Texasi Bevándorlási Jogi Tanács nevű nonprofit szervezet ügyvédje lesújtónak nevezte a döntést, míg Ken Paxton republikánus texasi főügyész üdvözölte azt.
A befagyasztott programban való részvételhez a papír nélküli bevándorlóknak legalább 10 éve az Egyesült Államokban kell élniük, nem rendelkezhetnek büntetett előélettel, illetve nem jelenthetnek nemzetbiztonsági kockázatot. Emellett június 17. előtt, a program indulása előtt házasságot kellett kötniük egy amerikai állampolgárral. Ha jóváhagyják a kérvényüket, három évük van arra, hogy állandó tartózkodási engedélyt kérjenek. Ez idő alatt munkavállalási engedélyt is szerezhetnek.
A program előtt az illegálisan az Egyesült Államokban tartózkodó emberek számára körülményes volt zöldkártyát kapni, miután összeházasodtak egy amerikai állampolgárral, ugyanis ahhoz először vissza kellett térniük hazájukba, gyakran évekre. Az Egyesült Államokban a becslések szerint több mint 10 millió ember élhet illegálisan.
Forrás: Portfolio; Fotó: MTI/EPA/Adam Davis
Facebook
Twitter
YouTube
RSS