Az Europol jelentése szerint 2015-ben akár hatmilliárdos forgalmat is elkönyvelhettek a bevándorlási hullám erősítésével. A szervezet szerint a bűnözők számára az EU-ba való embercsempészet kedvező, könnyű pénzkereseti lehetőség, növekvő piacról van tehát szó, amely 2016-ban tovább folytatódhat. Nem véletlen, hogy negyvenezerre teszik a csempészetben érintett bűnelkövetők számát.
Az Europol számba veszi az embercsempészetben résztvevő szereplőket. Kell egy kapcsolatfelvevő, aki megszervezi az utat, ügyel az útlevélre, szállásra, egyebekre. Szükség van egy okirat-hamisítóra, aki időben elkészíti és leszállítja a hamis okmányokat. Kellenek területi felelősök, akik a problémás pontokon koordinálják az utat. További szereplők még a szállításban közreműködő sofőrök, tolmácsok, valamint a pénzbeszedő, aki az illegális bevándorlótól begyűjti a fizetséget. Megeshet, hogy a továbbjutáshoz szükség van korrupt tisztségviselőkre, az Europol őket is az embercsempészet részeként tünteti fel a jelentésben. Hasonlóan azokat a cégeket is, amelyeken keresztül a csempészek bizonyos adminisztrációs tevékenységeket, például szállodai szobafoglalásokat vagy autókölcsönzést végeznek. A szervezet tagjai nem ismerik feltétlenül egymást, így a bűnszervezetet nehezebb leleplezni.
Az Europol nagyjából 40 ezerre teszi azok számát, akik érintettek valamilyen szinten a migránsok illegális szállításában, közülük 12.200-an 2015 eleje óta lettek gyanúsítottak, aminek következtében 1551 nyomozás indult tavaly. A jelentés szerint Magyarország a tíz ország között van, ahonnan a legtöbb embercsempész származik. Hazánk mellett a legtöbben bolgárok, irakiak, koszovóiak, pakisztániak, lengyelek, románok, szerbek, szírek, svédek és törökök jeleskednek leginkább az embercsempészetben. A magyarok jellemzően az ország területén tevékenykednek, kérdés persze, hogy a határzár miatt ők elvesztik e előnyös pozícióikat.
Az embercsempész-hálózatok 44 százaléka áll csak Európai Unión kívüli tagokból, 30 százaléka csak uniós állampolgárságúakból, a csoportok 26 százaléka vegyes tagsággal rendelkezik. Az elkövetők jellemzően más bűncselekményekben is érdekeltek, 22 százalékuk kábítószer-csempészetben, 20 százalékuk tulajdon elleni bűnelkövetésben, 18 százalékuk pedig a dokumentumhamisítási „iparágban” is utazik.
Az Europol beszámolója megerősíti azokat a feltételezéseket, melyek szerint az Európába igyekvő migránsok nagy része felnőtt férfi. 56 százalékuk tartozott 2015-ben ebbe a csoportba, a nők csak az érkezők 17 százalékát tették ki, a gyermekek 27 százaléknyian voltak.
Teljes cikk itt olvasható.
Forrás: MNO.hu
Fotó: meteon.org
Facebook
Twitter
YouTube
RSS