Fölöttébb érdekes, hogy miközben kormányzati cél a családi gazdaságokon alapuló, versenyképes középbirtokok támogatása és a spekuláció megszüntetése, addig a most földosztásra bocsátott kétszázezer hektárnyi állami területből elkülönítettek húsz százalékot. A PestiSrácok.hu információi szerint (miközben a kormány végre megvalósítja az agrárközéposztálynak tett választási ígéreteit) ezzel a leválasztott negyvenezer hektárral a jobber agrárcsászárok “földéhségét” fogják enyhíteni.
SOÓS TIVADAR – PestiSrácok.hu
További több mint kétszázezer hektárnyi, állami tulajdonú termőföldet hirdet meg haszonbérletbe a magyar kormány, miután Fazekas Sándor agrárminiszter bejelentette, elindul a Földet a gazdáknak elnevezésű program. Fazekas Sándor jelezte, azokat az állami földeket vonják be a programba, amelyek bérleti szerződése 2017. március 31-éig jár le. A Pestisrácok.hu azonban kormányzati körökből úgy értesült, hogy a több mint kétszázezer hektár egy része a nemzeti parkok vagyonkezelésében lévő területekből, másik része a Nemzeti Földalapkezelő Szervezetnél (NFA) felszabaduló és a már meglévő területeiből tevődik össze. A Vidékfejlesztési Minisztérium úgy kalkulál, hogy kétezer nyertese lesz a kétszázezer hektáros haszonbérleti pályázatnak, így átlagosan száz hektáros parcellákhoz juthatnak hozzá a nyertesek.
A bűvös húsz százalék
Fölöttébb érdekes azonban, hogy miközben kormányzati cél az agrárközéposztály megerősítése, családi gazdaságokon alapuló, versenyképes középbirtokok támogatása, a spekuláció megszüntetése, a helyben élő, földműveléssel életvitelszerűen foglalkozó magyar gazdák erősítése, addig az információink szerint a kétszázezer hektár nyolcvan százalékának a haszonbérleti jogát nyerik majd el a kis- és közepes családi gazdaságok, termelők. És mi lesz a maradék húsz százalékkal? A Pestisrácok.hu-nak nyilatkozó agrárszakemberek szerint egyértelműen a kormányközeli nagy gazdaságok, s tőkés agrárcsászárok tehetik rá a kezüket a fennmaradó negyvenezer hektárra. Rossz nyelvek szerint azonban több is lesz az, mint húsz százalék, s ha még a kabinet, a szaktárca és az NFA is tartja magát az irányelvhez, akkor is az igen értékes földterületek esnek majd bele a húsz százalékba. Az érdekcsoportok földhöz juttatására amúgy is kialakultak a nehezen lefülelhető, sőt bombabiztos technikák. Éppen a fideszes, de a párt háza táján már nem igazán megtűrt Ángyán József ismertette az egyik ilyen módszert, amely szerint a Nemzeti Földalapkezelő meghirdeti ugyan az adott földrészletre a bérleti pályázatot, ám azt utólag érvényteleníti, és a föld megművelésének kötelezettségére hivatkozva, a nyilvánosság teljes kizárásával, megbízási szerződéssel az előre kiszemelt érdekköröknek, agrároligarcháknak adja bérbe a zsíros területet.
A Pestisrácok.hu a haszonbérleti pályázatokat állandóan figyelő, és azokon a kormányzati nyilatkozatok alapján elvbe kiváló nyerési esélyekkel induló gazdálkodókat is megkeresett, hogy fejtsék ki a véleményüket az újabb, Földet a gazdáknak elnevezésű programról. A nevük elhallghatását kérő, egyébként évtizedek óta jobbra és leginkább a Fideszre szavazó termelők gyakorlatilag egyöntetűen leszögezték, hogy visszafogott örömmel konstatálták az újabb lehetőséget, miután kínosan lassú az apparátus. „Korábban is hirdettek meg többtízezer hektárnyi állami földet, de meg kell nézni az eredményeket. A hatvanötezer hektárra rúgó bérleti lehetőségből negyvenkétezer hektárt hirdettek meg, és mindössze harminchatezer hektárra kötött bérleti szerződést az NFA. Harminchatezer hektár, és ezerhatszáz nyertes! Ennyiről beszélünk, miközben 2013-at írunk, s a választásokig már csak egyetlen esztendő van hátra. Ha ennyi idő alatt a hatvanötezer hektárra vonatkozó pályázatokat sem sikerült végérvényesen lezárni, és földhöz juttatni a parasztokat, akkor hogyan akarják ezt a kétszázezer hektárt rövid idő alatt szétosztani?” – tette fel a kérdést az egyik Pest megyei termelő. Gazdatársai szerint is lassú, nyögvenyelős a rendszer. Fel kellene gyorsítani a folyamatokat, és rövid idő alatt az arra érdemesek kezébe adni az állami területeket. A magyar gazdák állításait egyébként Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter is elismerte, miután az új program beharangozóján ismertette, az MSZP kormányok idején a 600 ezer hektárnyi állami földtulajdonnak mintegy 600 bérlője volt, de a korábbi, már az NFA programjában mintegy 65 ezer hektár állami földet bevonó bérleti lehetőségből már meghirdettek 42 ezer hektárt, és 36 ezer hektárra már a bérleti szerződést is megkötötték mintegy 1600 bérlővel.
Arany középút, vagy maszatolás a langymelegben?
A Pestisrácok.hu az NFA összegzésébe is betekintett, és kiderült, a megkötött haszonbérleti szerződéseknek a 24,51 százalékát vitték el a jogi személyek. Családi gazdálkodók a területek 36,40 százalékát nyerték el. Többségében ugyan valóban a kisebb termelők és a családi gazdálkodók jutnak parcellákhoz, de jócskán megszedik magukat a már amúgy is jelentős földvagyonnal rendelkező érdekkörök. Agrárszakemberek egy másik aspektusra is rávilágítottak. Jelenleg Magyarországon ötven-ötven százalékos a kis- és nagybirtokok aránya, miközben a vidékfejlesztési miniszter hétfőn az Országgyűlésben úgy fogalmazott, hogy szerinte a nyolcvan százalékos kis és közepes birtok-, és a húsz százalékos nagybirtok a helyes arány, tehát növelni kell a családi gazdaságok erősítését. Hátrább az agarakkal – figyelmeztetnek az agrárszakemberek. Szerintük el lehet tolni az arányt a kistermelők felé, de óvatosan kell változtatni, mert a kibocsátást, és a volument éppen a nagybirtokok és a nagygazdaságok adják. Az agrár GDP jelentős részét ők teremtik elő, és nem a családi gazdaságok, amelyek nem exportra, hanem a maguk boldogulása érdekében gazdálkodnak. Szükség van tehát a nagygazdaságokra is, de nem a kizsigerelőkre, hanem a magyar agrárium fejlődése érdekében tevékenykedőkre. Összegezve tehát a fentieket: a kormány valóban szakított a kizárólag a nagytermelők támogatásán alapuló szocialista agrárpolitikával és valóban tett gesztusokat a kisgazdáknak, de ne féljünk: a zavarosban halászó és mesés latifundiumokat kiépítő, jobbára kormányközeli agrárcsászárok sem halnak éhen. A mostani körből is legalább 40 ezer hektárra számíthatnak bizton.
Kritika jobbról és balról
„Alkalmatlan a föld-alapú társadalom megteremtésére, a gazdálkodó vidéki egzisztencia megerősítésére az agrártárca földosztása, sőt kifejezetten káros lehet. Attól tartunk, hogy az állami földvagyon újabb évtizedekre gazdasági társaságokhoz, tőkés érdekeltségekhez és egyéb érdemtelen körökhöz fog kerülni” – szögezi le a népi-értékvédő irányvonalat követő, a kormányt leginkább jobbról, de nem radikális irányból bíráló Váralja Szövetség. Szerintük a kormány kommunikációjában is negatív változás következett be. „Eddig minden földet kizárólag kérges tenyerű gazdáknak ígértek, most már a pályázatok – és nem a területek – húsz százaléka deklaráltan gazdasági társaságokhoz kerül majd” – közölte a szövetség.
Kegyelemdöfés a mezőgazdaságnak – így kommentálta a földprogramot a “nagyok” érdekvédelmi szövetsége, az inkább a szocialistákhoz húzó Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ). „A tervezett intézkedések veszélyeztetik a hatékony és versenyképes agrártermelést, beruházások leállításhoz, a legális munkahelyek megszűnéséhez, az élelmiszerárak drasztikus emelkedéséhez és az import növekedéséhez vezetnek” – állította a MOSZ.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS