A külügyminiszteri poszt hivatalos megerősítésével eldőlt, kik lesznek a Trump-adminisztráció legmeghatározóbb alakjai. De még koránt sincs vége a politikai versengésnek: a megválasztott elnöknek összesen négyezer pozíciót kell betöltenie, a határidő pedig vészesen közeleg – írja a hirado.hu.
A külügyminiszter
Trump kedden hivatalosan is megerősítette külügyminiszterének kinevezését: Rex Tillersonra, az Exxon vezérére ruházta a legfontosabb kormánypozíciót.
A 64 éves vállalkozó 1975-ben kezdte karrierjét az Exxonnál, ahol mérnökként dolgozott, majd 2006-ban megszerezte a vezérigazgatói posztot. Tillerson cégének székhelyei hat kontinensen, tucatnyi országban működnek, az üzletember az elmúlt évtized alatt Oroszországtól Jemenig az összes fontos politikai hotspotnál gazdasági kapcsolatrendszert alakított ki. Szenátusi jóváhagyása ennek ellenére kemény harcnak ígérkezik.
Az energetikai tárca élére egy volt rivális kerülhet
Trump az energetikai tárca élére republikánus riválisát, Rick Perry volt texasi kormányzót választotta. A két politikus decemer 12-én találkozott a Trump-toronyban, és mivel Perry egy olajtermelő államból származik, a szenátusi jóváhagyás után a tárca minden bizonnyal visszafordul a fosszilis üzemanyagok iparágának erősítéséhez.
A Wall Street-i bankár
Gary Cohn, a Wall Street egyik leghíresebb bankja, a Goldman Sachs jelenlegi egyik igazgatója lesz az elnöki tanácsadó testület vezetője. Feladata az lesz, hogy az amerikai elnök gazdasági döntéseinek előkészítését segítse. Trump olyan gazdaságpolitikai döntések kidolgozását várja majd tőle, melyek hatására megemelkednek az amerikai dolgozók bérei, a munkahelyek külföldre vándorlása megszűnik, és új lehetőségek nyílnak a pénzügyi nehézségekkel küszködő amerikai munkások számára. Cohn már előre leszögezte: legfőbb célja, hogy egy erős, virágzó és dinamikus nemzetet teremtsen.
Védelmi miniszternek a “Veszett Kutya” becenevű tábornokot tenné meg
James N. Mattis nyugalmazott tábornokot, becenevén a Veszett Kutyát nevezte ki Trump az Egyesült Államok védelmi miniszterének. A tábornok generációjának egyik legbefolyásosabb tisztje hírében állt, és legyűgöző katonai karriert futott be: harcolt az Öböl-háborúban, az iraki Fallúdzsa ostromát is ő irányította, pályafutásának utolsó éveiben pedig a Középső Parancsnokságot (CENTCOM) vezette. Ha kellett, igazi stratéga volt, de agresszívan fellépett országa céljainak elérésében. Barack Obama kritikusaként rendszerint bírálta az Egyesült Államok közel-keleti engedékeny hangnemét, az Iránnal kötött atommegegyezést pedig felbonthatja, mivel a teheráni vezetést a térség legveszélyesebb kormányának tartja. Mivel csak 2013-ban vonult vissza, törvénymódosításra lesz szüksége, hogy a védelem élére állhasson.
Belbiztonsági miniszter
Trump John Kelly visszavonult tábornokot választotta belbiztonsági miniszterének. Korábban a Déli Főparancsnokság vezetője volt, és 45 esztendeig tartó katonai karrierje során elsősorban a Dél-Amerikában és a karibi világban végrehajtott amerikai akciókért volt felelős.
Tapasztalatai alapján tisztában van a tengerentúlról érkező fenyegetésekkel, a latin-amerikai kábítószer-kereskedelemmel, és a terrorizmussal is. Ő volt a felelős a guantánamói börtöntelep felügyeletéért is, ezért behatóan foglalkozott a terrorellenes küzdelem problémáival is.
Nemzetbiztonsági tanácsadó
Trump Michael Flynn visszavonult altábornagyot kérte fel nemzetbiztonsági tanácsadójának. Flynn altábornagy korábban a katonai hírszerzés vezetője volt, és úgynevezett “keményvonalas” politikusként tartják számon. A kampányban végig ő volt Trump tanácsadója nemzetbiztonsági kérdésekben.
Többször hangoztatta, hogy “az iszlám politikai ideológia”, és az Egyesült Államoknak semmi köze nem lehet hozzá. Többször is erőteljesen bírálta a demokrata kormány külpolitikai döntéseit, szerinte Washingtonnak Moszkvával összefogva kell fellépnie az Iszlám Állam és más, az iszlám nevében fellépő terrorcsoportok ellen.
A leendő igazságügyi miniszter erősen migrációellenes
Jeff Sessions kiválasztásával Trump egy olyan szenátor kezébe helyezte az igazságügyi minisztériumot, akinek vaskalapossága és a migráció témájában tett időként kemény kijelentései illeszkednek a megválasztott elnök által követett irányvonalhoz. Az igazságügyi tárca leendő vezetője ellenzi, hogy a papírokkal nem rendelkező bevándorlók állampolgárságot kaphassanak az Egyesült Államokban, és támogatja Trump mexikói határfalra vonatkozó ötletét is. Az alabamai szenátor azonban ellenállásra számíthat kinevezése felsőházi megerősítése során.
A kereskedelmi miniszter is egy bankár lehet
Wilbur Ross amerikai befektetési bankárt kérte fel Donald Trump a kereskedelmi miniszteri posztra. A 78 éves Wilbur Ross arról ismert, hogy nehézségekkel küzdő szektorok csődbe jutott amerikai vállalatait szanálta, elsősorban az acéliparban, a textiliparban és a szénbányászatban.
“Ha Amerika kereskedelmi partnerei továbbra is azon mesterkednek, hogy becsapjanak bennünket, akkor Trump elnökként minden rendelkezésre álló eszközt igénybe vesz majd, hogy megvédje az amerikai dolgozókat és az amerikai munkahelyeket” – írta Ross még szeptemberben, abban a gazdaságpolitikai programtervezetben, amelyet Peter Navarro közgazdásszal állított össze. Ross és Navarro Donald Trump gazdasági tanácsadója volt az elnökválasztási kampányban.
A pénzügyi szakértő
A pénzügyminiszteri tárca élére kiszemelt Steven Mnuchin 53 éves, csaknem két évtizeden keresztül a Goldman Sachs bankház munkatársa, majd egyik igazgatója volt. “Okos és érti a piacok működését” – nyilatkozott róla egy munkatársa. Mnuchin most egy fedezeti alap elnök-vezérigazgatója, egyúttal sikeres hollywoodi filmproducer. Az elmúlt hónapokban Donald Trump kampányának pénzügyi vezetője volt. Gazdasági elemzők szerint a bankrendszer szabályozásának enyhítésére, lazítására lehet számítani az ő pénzügyminisztersége idején.
A Benghazi bulldog
A megválasztott republikánus elnök Mike Pompeot kérte fel a Központi Hírszerző Ügynökség, a CIA igazgatójának tisztségére. A kansasi kongresszusi képviselő 2010-be került Washingtonba, és a republikánus párt jobbszárnyát erősíti. Részt vett a Benghazi vizsgálóbizottságban, ahol rá osztották a bulldog szerepet. Barack Obama egyik leghangosabb bírálójaként ellenzi az iráni nukleáris megállapodást.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS