Carles Puigdemont ma este hatkor a katalán törvényhozás ülésén szólal fel, hogy “értékelje az aktuális politikai helyzetet”, vagyis elmondja sorsdöntő beszédét, amely véget vethet az elmúlt évtizedeinek legnagyobb spanyol politikai válságának. A tartományi elnök mondanivalója persze eszkalálhatja is a krízist, ha éppen úgy dönt, kikiáltja Katalónia függetlenségét. Sokan arra számítanak, hogy Puigdemont óvatos beszédet fog mondani, ami azért is reális, mert egyrészt Madrid bebörtönzéssel fenyegette meg, másrészt pedig a nemzetközi közösség sem kimondottan támogatja a jelek szerint az elszakadást.
A katalán rendőrség már reggel kordont húzott a barcelonai parlament elé Carles Puigdemont sorsdöntő beszédére készülve, illetve eljuttaták a katalánok által hivatalosnak tekintett választási eredményeket a parlamentbe is. Már korábban felröppentek azok a hírek, hogy amennyiben Puigdemont bejelenti a függetlenséget, akkor Madrid a letartóztatás mellett dönt majd, az viszont kérdéses, hogy ezt mennyire gondolják komolyan. A feszült helyzetről az is árulkodik, hogy Pablo Casado, a kormánypárt szóvivője tegnap kijelentette:
Nem kellene megismétlődnie a történelemnek. Reménykedjünk, hogy holnap nem jelentenek be semmit, mert esetleg, aki bejelenti az úgy járhat, mint az, aki 83 éve megtette ugyanezt.
Casado ezzel egyértelműen Lluis Companys-ra gondolt, aki az 1930-as években vezette Katalóniát. A politikus annak idején bejelentette a Katalán Államot a Spanyol Köztársaságon belül, ennek következtében pedig el kellett hagynia az országot a spanyol polgárháború után. A politikus Franciaországban talált menedéket, ahol azonban a nácik elfogták és kiadták Francónak, aki lázadásáért elítéltette és ki is végeztette. A párhuzamot mind a spanyol, mind a katalán politikusok elítélték egyébként.
A sorsdöntő beszédet Puigdemont-nak nem csak a fenyegetések miatt kell megfontolnia, hiszen a a nemzetközi közösség és az üzleti világ sem nagyon szeretné, ha a függetlenséget jelenti be, és a népszavazás eredménye sem feltétlenül jelez biztos támogatást: a hétmilliós Katalónia választóinak 42 százalékos részvétele mellett 90 százalék szavazott a leggazdagabb tartomány függetlenségére.
Mariano Rajoy spanyol kormányfő egyébként a végletekig ki fog tartani amellett, hogy “nincs függetlenedés”, és arra is lehtősége van, hogy felfüggessze Katalónia autonómiáját, ha úgy tartja kedve, amire egyébként minden esély meg van.
Kedden Madrid újra felszólította a katalán tartomány vezetőit, hogy ne tegyenek olyan lépést, amely visszafordíthatatlan következményekkel jár. Ezt Inigo Mendez de Vigo kormányszóvivő mondta a sajtótájékoztatóján.
Forrás: RT, Fotó: Főter.ro
Facebook
Twitter
YouTube
RSS