Hivatalosan meg nem megerősített információk szerint, 15 évvel az Aranykéz utcai robbantás után a rendőrség olyan adatok birtokába jutott, amelyek szerint a korábbi feltételezésekkel ellentétben esetleg mégsem a közelben lévő parkolóházból, hanem egy, az utcában bérelt lakásból hozta működésbe 1998. július másodikán déltájban Josef Rohác a négy halálos áldozatot és 24 vétlen járókelőt, nagyrészt külföldi turistákat megsebesítő pokolgépét – írta mai számában a Népszabadság.
A lap forrásaira hivatkozva azt írta, hogy a lakást álnéven bérelték, s az ablakaiból szinte tökéletesen rá lehetett látni arra a kis Polskira, amelybe annak idején a több mint négy kiló robbanóanyagot tartalmazó pokolgépet rejtették. A robbantás feltételezett célpontja az alvilágban Boros Tamásként ismert Boros József Károly volt, aki maga is aktív részese volt a 90-es évek olajügyeinek, többször súlyos elszámolási vitába keveredett más olajosokkal, ezért (és mert a hírek szerint rettegett a börtöntől, a bezártságtól) együttműködött a rendőrséggel. Legendássá vált videovallomásában úgymond „leleplezte az akkori alvilág vezéralakjait”, valójában csupán a konkurenseit igyekezett eltávolíttatni az útjából a rendőrséggel.
Emiatt, ahogy egy Boros ügyeit jól ismerő rendőr évekkel ezelőtt fogalmazott, „egyszerűbb lett volna összeírni, ki nem kívánta a halálát, mint a gyilkosai lehetséges megbízóiét”. Az újabb információk szerint a pokolgép beindításához biztonságot adó lakást egy hölgy adta bérbe Rohácéknak, akik álnéven jelentkeztek be. A szóban forgó hölgy ugyanakkor egyes rendőrségi források szerint közvetlenül kapcsolatba hozható mind Rohác, mind pedig az utcai robbantó feltételezett megbízójának, Portik Tamásnak a köreivel. (A hölgyet állítólag a rendőrség megkérte, saját biztonsága és a nyomozás sikere érdekében egyaránt kerülje a nyilvánosságot.)
Az elmúlt 15 évben a rendőrség nem sok hivatalos információt adott ki a robbantás körülményeiről. Elmondták ugyan, hogy a bombát távirányítással hozták működésbe, de arról nemigen esett szó, hogy hol állhatott lesben a robbantó. Csak annyit lehetett tudni, hogy közvetlenül a robbantás előtt valaki felhívta Boros Tamást a mobilján, ő fogadta a hívást, de megszólalni már nem volt ideje. A nyomozásban kulcsszerepet játszó vezetők és nyomozók ma már vagy „nem emlékeznek” arra, hogy akkori ismereteik szerint hol állhatott a robbantó, vagy azt mondják, „akkori feltételezésünk szerint az Aranykéz utcai parkolóházból indíthatták el a bombát; találtunk is ott valamiféle nyomokat, de azok végül nem vitték előbbre a nyomozást”.
A teljes cikket a Népszabadság mai számában, vagy a nol.hu-n olvashatják.
Fotó: origo.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS