Kötelezettségszegési eljárást indít csütörtökön Magyarország ellen az Európai Bizottság a Stop Soros törvénycsomag és a hozzá kapcsolódó alkotmánymódosítás miatt – értesült a Népszava. Az EB értékelése szerint a migrációt segítő szervezetek és személyek ellen fellépő törvénycsomag több uniós előírásba ütközik. Az eljárás kezdeteként a testület felszólító levélben kér választ a magyar kormánytól.
A baloldali lap a törvénycsomag elfogadása után rögtön az Európai Bizottságnál érdeklődött, mire azt válaszolta a Juncker vezette testület, hogy nem minden aggodalom nélkül tekintenek a törvényre és az alkotmánymódosításra.
Nem fordíthatunk hátat azoknak az értékeknek és elveknek, amelyekre Európa épült
– kommentálta akkor a budapesti fejleményeket Christian Wigand, a bizottság alapjogi szóvivője, aki azt is elmondta, Brüsszel a Velencei Bizottság értékelését is figyelembe fogja venni, amikor dönt arról, hogy a törvény megfelel-e az uniós jognak. Frans Timmermans bizottsági alelnök a múlt hónapban jelezte, hogy a jogszabállyal „lehetnek problémák”. A Velencei Bizottság szerint a magyar jogszabály túlmegy azokon a kereteken, amelyeket egy 2002-es uniós irányelv határoz meg az engedély nélküli határátlépés, tranzitálás és egy tagország területén való tartózkodás büntetőjogi megelőzésére. Az Európa Tanács is beleszállt már a Stop Sorosba, alkotmányjogászokból álló testülete a hatályon kívül helyezését javasolta, mert szerintük aránytalan büntetéseket ró ki személyekre, NGO-kra, továbbá sérti az Emberi Jogok Európai Egyezményét.
A Népszava szerint az Európai Bizottság csütörtökön bírósági szakaszba lépteti a magyarországi menekültügyi szabályozás miatt még 2015-ben indított kötelezettségszegési eljárást, mivel nem kapott kielégítő választ Magyarországtól. A testület szerint nem férnek össze az uniós joggal a magyar menekültügyi eljárások, a visszatérésre vonatkozó szabályok és a befogadási feltételek.
forrás: Népszava
Facebook
Twitter
YouTube
RSS