Iskolázottak, fiatalok, és alig két éve költöztek ki az Egyesült Királyságba – nagyjából ilyennek tekinthető az átlagos magyar, aki a szigetországba vándorolt ki. Egy friss kutatás szerint a gazdasági helyzet miatt kötött útilaput a talpára a kiköltöző magyar, hazajönni pedig egyáltalán nem akarnak. Legalábbis a következő 5 évben semmiképpen.
A tipikus londoni magyar 2012-ben költözött ki Angliába, felsőfokú végzettségű, Budapesten lakott korábban, és soha nem akar hazaköltözni. Mindez abból a kutatásból derül ki, melyet az MTA Társadalomtudományi Kutatóközpont Kisebbségkutató Intézete készített Kováts András vezetésével a kivándorolt magyarokról. Az online kérdőív 23 kérdést tartalmazott, 5200-an töltötték ki, ám netes jellege miatt nem reprezentatív, még valamennyire torzít is a módszer, mert főleg az online média és a közösségi oldalak fogyasztóinak véleménye hangsúlyos benne.
A kutatás szerint, melyet a VS.hu ismertetett, a kiköltözők átlagéletkora 33 év, a válaszadók 72,2 százaléka 25 és 40 év közötti, és nagyjából ugyanannyi a nő, mint a férfi. A kiköltözők bő háromnegyede dolgozni, tizedük a párját követve érkezett, bő 7 százalékuk pedig tanulni ment az Egyesült Királyságba, 5,1 százalékuk pedig csak szerencsét próbálni érkezett a szigetországba. A válaszadók többsége saját gazdasági helyzetének javítása miatt költözött ki, ám a megkérdezettek negyede a politikai helyzetet is megjelölte, mint kiköltözést kiváltó okot.
Meglepő módon ráadásul nem azok költöztek ki, akiknek itthon nem volt munkájuk: a válaszadók 70 százaléka rendelkezett állással Magyarországon, 6 százalék diák volt, 14 százalék alkalmi munkákból élt vagy nem dolgozott. A kiköltözők 90 százalékának van kint állása, a többség viszont nem a magyarországi munkáját folytatja. A kiköltözők elsöprő többsége elégedett a helyzetével, háromnegyedük nem akar hazaköltözni, de legalábbis a következő 5 évben semmiképp. Egy éven belül csak minden tizenhatodik válaszadó jönne haza. A kutatásból kiderül még, hogy a megkérdezettek majdnem 40 százaléka Budapestről költözött ki, majdnem 54 százalék pedig más városból, a többiek külföldről. A kutatásból kiderül az is, hogy a vidékről kiköltözők fiatalabbak és kevésbé iskolázottak, mint a Budapestről származók, de még a fővárosiaknál is nagyobb arányban diplomások és idősebbek azok, akik külföldről költöztek Nagy-Britanniába. A kiköltözöttek fele Londonban él.
Forrás: VS.hu/hvg.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS