Kedden kezdi tárgyalni a Nemzetbiztonsági Hivatal egykori vezetőit és a Gyurcsány-kormány volt titkosszolgálati miniszterét, Szilvásy Györgyöt is érintő, kémbotrány néven elhíresült elsőfokú, megismételt büntetőpert a Kaposvári Törvényszék Katonai Tanácsa. Figyelemre méltó, hogy a megismételt eljárás lefolytatásával Polt Péter legfőbb ügyész nem értett egyet, emiatt jogorvoslattal fordult a Kúriához, ám a legfelsőbb bírói fórum Polt indítványát két héttel ezelőtt elutasította.
PÁMER DÁVID – PestiSrácok.hu
A bíróság holnap, november 10-én, illetve 11-én kezdi tárgyalni a Gyurcsány-kormány titkosszolgálati vezetőit és volt titkosszolgálati miniszterét, Szilvásy Györgyöt is érintő, kémbotrány néven elhíresült megismételt büntetőpert. Szilvásyt, a Gyurcsány-kormány két egykori titkosszolgálati vezetőjét, Galambos Lajost és Laborc Sándort, valalamint bűntársukat kémkedéssel vádolja a Központi Nyomozó Főügyészség. A Kaposvári Törvényszéktől származó információink szerint az új elsőfokú eljárás első két tárgyalási napján a Fővárosi Ítélőtábla hatályon kívül helyező határozatának ismertetésével, illetve a vádlottak meghallgatásával folytatódik majd, a per későbbi szakaszában pedig több tanút is meghallgat a bíróság. Korábban azt is megírtuk, mivel az eljárást teljes egészében meg kell ismételni, ítélet is csak valamikor jövőre várható.
A titkosszolgálatok egykori munkatársait is meghallgatják
Sebes Péter, a volt titokminiszter védője a holnap újrainduló perrel összefüggésben a PestiSrácok.hu-nak elmondta, a vádhatóság – szerinte – nem tudott újabb bizonyítékkal előállni és véleménye szerint a megidézett hatvan tanú közül legalább ötven felesleges mind a védelem, mind az ügyészség szempontjából. Az ügyvéd hozzátette még, hogy Szilvásy György vallomást fog tenni és kérdésekre is válaszol majd. A védő továbbá kiemelte, hogy ügyfele továbbra is ártatlannak vallja magát és szerinte a főügyészség sem idézett be egyetlen olyan személyt sem, aki Szilvásyra nézve terhelő adatokkal szolgálna. Az idézett tanúkkal kapcsolatban Sebes Péter elmondta még, hogy többek között a titkosszolgálatok egykori munkatársait is meg fogják hallgatni. Szilvásy védőjéhez hasonlóan ügyfele ártatlanságáról beszélt az egykori NBH-főnök, Galambos Lajos védője is. Molnár Lajos emellett hozzátette, az elsőrendű vádlott is vallomást fog tenni és ugyanazt fogja elmondani, amit már a korábbi eljárás során is megosztott a bírósággal.
A főügyész nem értett egyet a táblabíróság döntésével
A Debreceni Törvényszék még 2013. július 5-én kihirdetett elsőfokú ítéletében Galambos Lajos nyugállományú vezérőrnagyot, elsőrendű vádlottat kémkedésért 2 év 10 hónap börtönre ítélte. Szilvásy György másodrendű vádlott, a Gyurcsány-kormány titokminisztere felbujtóként elkövetett kémkedésért 2 év 10 hónap börtönt kapott. Laborc Sándor volt dandártábornok, negyedrendű vádlottat az elsőfokú bíróság kémkedéssel kapcsolatban, hivatalos személy által elkövetett bűnpártolás miatt egy év börtönre ítélte, melynek végrehajtást két év próbaidőre felfüggesztette. P. László harmadrendű vádlottat viszont, a kémbotrányban felbukkanó, orosz hátterű biztonságtechnikai cég tulajdonosát az államellenes bűncselekmények elkövetésének vádja alól felmentette a törvényszék. Az ügy iratanyagát 2040-ig titkosították. A másodfokon eljáró Fővárosi Ítélőtábla azonban júniusban megalapozatlanság és eljárási szabálysértések miatt megsemmisítette az elsőfokú, elmarasztaló ítéletet és új eljárás lefolytatására utasította a Kaposvári Törvényszék katonai tanácsát. Sebes Péter a másodfokú bíróság döntésével kapcsolatban portálunknak elmondta, hogy a legfőbb ügyész nem értett egyet a Fővárosi Ítélőtábla korábbi hatályon kívül helyező döntésével, ezért rendkívüli jogorvoslattal fordult a Kúrához. A főügyész szerint ugyanis másodfokon is befejezhető lett volna a büntetőper. A legfelsőbb bírói fórum azonban október 26-ai végzésével elutasította Polt indítványát– mondta el az ügyvéd. Ezzel kapcsolatban megkerestük Fazekas Gézát, a Legfőbb Ügyészség szóvivőjét is, aki – mivel az ügy minden részlete minősített – nem tudott ennél bővebb tájékoztatást adni. Értesüléseink szerint egyébként a hatályon kívül helyező döntés ellenére a Központi Nyomozó Főügyészség nem változtatott az ügy vádiratán.
Államtitkok kerülhettek orosz kézbe
Noha a büntetőügy minden részletét államtitokká minősítették, korábban más lapok mellett a Magyar Nemzet írt bővebben az ügy hátteréről. Eszerint a feljelentést vélhetőleg a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) és az Alkotmányvédelmi Hivatal tette 2011 tavaszán, a nyomozás 2011 júliusában kezdte el a Budapesti Katonai Ügyészség(BKÜ) államellenes bűncselekmények gyanúja miatt. A Magyar Nemzet szerint az NVSZ olyan bizonyító erejű dokumentumokkal rendelkezett, amelyek igazolják, hogy a Gyurcsány-kormány idején az akkori Nemzetbiztonsági Hivatal egyes vezetői tudtával a magyar elhárítás kényes adatai kerültek orosz kézbe, állítólag a MOL megszerzése érdekében. A lap szerint az NVSZ egy olyan fedett akció részleteit derítette fel, amelyben az NBH Liszt Ferenc repülőtéren szolgáló munkatársai a reptér védelmét ellátó Zömök Kft. embereivel együttműködve lehetővé tették, hogy poligráfos ellenőrzéssel megbízott oroszok és eszközeik feltűnés nélkül érkezzenek majd távozzanak. A PestiSrácok.hu összeállítását a kémperről ITT olvashatja el.
Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS