Száz jelentkezőből mindössze tizenhárman alkalmasak arra, hogy felvételt nyerjenek az Alkotmányvédelmi Hivatal (AH) állományába – derül ki Magyar Idők mai cikkéből. A lapot a Belügyminisztérium tájékoztatta arról, hogy évente átlagosan nyolcvanhét százalék körüli a lemorzsolódás a pályázók között.
A hivatal folyamatosan várja az életrajzokat: tiszti állásba főiskolai vagy egyetemi végzettséggel, zászlósiba pedig már érettségivel is be lehet kerülni, ha valaki büntetlen előéletű magyar állampolgár és megfelel még a körülbelül tucatnyi egyéb feltételnek – írja a lap. Azokat, akik a felvételi előszűrésen nem véreztek el, pszichológiai és orvosi alkalmassági vizsgálatoknak vetik alá, majd meghallgatják őket elképzeléseikről. Az utolsó forduló, a nemzetbiztonsági ellenőrzés után pedig jöhet a kinevezés és a titkosszolgálati karrier.
Földi László, az Információs Hivatal (IH) volt műveleti igazgatója úgy nyilatkozott: régebben a kutató tisztek feladata volt az „utánpótlás” felkutatása, nyilvános álláshirdetéseket nem adtak fel. Gyakran a végzős egyetemisták között keresgéltek, hiszen a műveltségre, a nyelvtudásra mindig is alapvető elvárásként tekintenek a titkosszolgálatoknál.
A volt hírszerző kiemelte: a filmekben csak a James Bond-féle akcióhősöket látjuk, de ez a munka jelentős részben az adatok beszerzéséből és értékeléséből, irodai tevékenységből áll.
„Minden James Bond mögött óriási csapat van” – fogalmazott, majd megjegyezte, a diplomás tiszteket adott esetben szakmunkások is segítették, például szűcsök, akik mondjuk különleges táskát készítettek egy-egy feladathoz. A szakértő kiemelte: a felvételnél sokat számított, hogy volt-e valakinek ajánlója.
A teljes cikket a Magyar Idők mai számában olvashatják.
Fotó:Blikk
Facebook
Twitter
YouTube
RSS