Az Istenért, a nemzetért és a több földrajzóráért – ezzel a címmel számolt be a Sme című szlovák lap hírportálja a Mi Szlovákiánk Néppárt (ĽSNS) hegymászó akciójáról. A szélsőjobboldali párt tagjai egy a szlovák nemzeti ébredéssel kapcsolatos, 19. századi eseményre megemlékezve másztak meg egy hegycsúcsot, csak éppen nem azt, amelyiket akarták. A Facebookon azért nagy sikert arattak.
A párt pozsonyi kerületi szervezetének Facebook-oldalán jelent meg néhány fénykép a hatalmas szlovák zászlókat és pártzászlókat lobogtató aktivistákról egy hegycsúcson. A szöveg büszkén adta hírül, hogy a párttagok Gašpar Fejérpataky-Belopotocký, Ľudovít Štúr, Jozef Miloslav Hurban, Michal Miloslav Hodža és Samo Bohdan Hroboň szlovák nemzetébresztők tettére emlékeztek így, amikor azok 1841. augusztus 16-án megmászták a Magas-Tátrában található, 2494 méter magas Kriván csúcsot, hogy ott tartsanak összejövetelt. A bejegyzés azzal zárul, hogy nemzeti irányultságú pártként büszkék a szlovák hagyományokra, és kötpdnek hozzájuk.
Az ĽSNS közlése pontos, csakhogy a párt tagjainak a hagyománytisztelet közben sajnos nem sikerült megtalálniuk a megfelelő hegyet, és a Nagy-Fátrában található, 1709 méter magas Nagy-Kriván csúcsra kirándultak egyet. A facebookozók hamar felkapták a történetet, és vicces hozzászólások sora született.
Teljesen másik hegyen vagytok
– írta az egyik, mire egy másik hozzáfűzte:
Jó hegyen vannak. Ezen jár felvonó.
Mások ilyeneket írtak:
Amikor rossz hegyre mászol fel, de a fogalmazásod már kész van a Wikipédiáról.
Igen, igen, a Krivánra való feljutással kötődnek a szlovák hagyományokhoz… ahogy turisták ezrei is minden évben, csak ők általában meg is találják a helyes hegyet.
A körberöhögésre válaszul, néhány nappal később kitettek az oldalukra egy 2016 augusztusi, a Krivánon készült csoportképet azzal a szöveggel, hogy „a kedvelőinknek”. A szellemet azonban már kiszabadították a palackból, és itt is kaptak néhány biztató hozzászólást:
Ez melyik Kriván volt, fiúk?
És akkor tulajdonképpen arra akartatok felmenni?
Mi a különbség a nemzeti turisztika és a turisztika között?
Hasonló kellemetlen beégést összehozott már magának a Szlovák Ébredés Mozgalom is. Ők 2016 áprilisában elég tágan értelmezték a szlovák területi követeléseket, mert „Gyönyörű és a miénk – szlovák” felirattal tettek ki a Facebook-oldalukra egy oregoni tájképet.
A Marián Kotleba vezette szélsőjobboldali párt általános megrökönyödést keltve, magabiztosan, 8 százalékot meghaladva jutott be a parlamentbe a 2016 márciusi választáson, megelőzve a szélsőjobboldali szavazókat korábban hagyományosan megszólító Szlovák Nemzeti Pártot (SNS) is. Az SNS retorikája sokat finomodott Ján Slota pártból való kirúgása óta, a népszerűsége viszont jó ideje stagnál, amióta tagja a kormánykoalíciónak. A sokszor egészen konkrétan náci retorikát használó ĽSNS viszont feltartóztathatatlanul erősödik, mostanra a három legnépszerűbb párt közé emelkedett, sőt egyes felmérések szerint már Robert Fico miniszterelnök kormánypártját, a Smert is megelőzi.
forrás: sme.sk, facebook.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS