Tarlós István felszólította hétfőn a BKV vezetését, hogy készítsen kimutatást arról, mekkora az az összeg, amit még nem utaltak ki a metróberuházás kapcsán. Ahogy megkapja a dokumentumot, azonnal intézkedik, hogy egy fillér se mehessen a gyanús szerződéseket kötött cégekhez. Mint ismert, a Miniszterelnökség szabálytalansági eljárást indított a 4-es metró beruházása ügyében és felfüggesztett minden, a projekttel kapcsolatos kifizetést.
Ha a magyar kormány felfüggeszti az OLAF-jelentés miatt a mintegy húszmilliárd forint utalását, akkor a főváros sem fog fizetni a gyanús szerződéseket kötő cégeknek – közölte Budapest főpolgármestere hétfőn TV2-n. Tarlós István azt is elmondta, hogy utasította a BKV vezetését, készítsen kimutatást arról, hogy idén még mennyi pénzt kellene utalni a kivitelezőknek.
A 4-es metróprojekthez az idén még 20 milliárd forintot kellene folyósítani a központi büdzséből Budapestnek. A főpolgármester úgy fogalmazott:
nincs akkora baj, túl azon, hogy kicsit kevesebb, mint 20 milliárd forint ez a pénz, de […] ha a magyar kormány felfüggeszti ennek az utalását, akkor mi sem fogunk tovább utalni, vagyis likvid problémát nem valószínű, hogy a fővárosnak fog a dolog okozni.
Tarlós István felhívta a figyelmet arra is, hogy egyelőre nincs olyan határozat, ami miatt visszafizetési kötelezettsége lenne az Európai Unió felé Budapestnek, illetve Magyarországnak. Ugyanakkor megjegyezte, hogy a kárenyhítés érdekében meg kell tenni mindent.
Lázár János a Kossuth rádió Európai idő című műsorának adott, vasárnap reggel sugárzott interjúban a kifizetés felfüggesztéséről szólva kifejtette, amíg „nincs pont” az OLAF-vizsgálat végén, és amíg nem tisztázódik a felelősség, addig az államháztartási törvény szerint „Magyarország az adófizetők pénzét nem adhatja oda”, miután az ügyben „bűncselekmények sokasága” valószínűsíthető. Hozzátette: a projekt lezárása most is folyik, a 430-450 milliárd forintos metróberuházásból eddig 380 milliárd forintot fizettek ki. Emlékeztetett, hogy a Miniszterelnökség által indított szabálytalansági eljárás célja annak megállapítása, hogy a magyar állam által biztosított támogatásnál voltak-e csalások, szabálytalanság megállapítása esetén a pénzt vissza kell kérnie a kormánynak Budapesttől. Jelezte ugyanakkor, hogy Orbán Viktor miniszterelnök arra utasította a kormány tagjait, hogy minden segítséget adjanak meg Budapestnek az ügy rendezéséhez.
magyaridok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS