A Gyöngyösön halálra éheztetett kisgyermek ügyében mindenki vészharangot kongat. Horváth László országgyűlési képviselő, Heves megyei kormánymegbízott már a gyermekvédelmi törvény szigorítását is kezdeményezte. Mindenki most kapja fel a fejét, mint ha most hibázna először a gyermekvédelmi jelzőrendszer, holott már 2014-ben a Veszprém megyei Devecserben azért kellett meghalnia egy csecsemőnek, mert a védőnő jelzései megakadtak a rendszerben.
2014 augusztusában a devecseri József Attila utcába hangosan szirénázva érkezett meg a rohamkocsi. A mentőket a háziorvos értesítette, mivel a 6 hónapos, eszméletlen kisfiún ő már nem tudott segíteni. A csecsemőt saját nevelőapja úgy megrázta, hogy az koponyaűri vérzést szenvedett, és agyhalott állapotba került. Az orvosi vizsgálatok egészen elképesztő sérülések nyomait találták a kicsi testen: égési sérüléseket, korábbi csonttörések nyomát. A baba néhány nappal később meghalt a kórházban.
A csecsemőnek bordája, karja is többször eltört, bőrét megégették
A nevelőapa, H. András ellen tizennegyedik életévét be nem töltött, védekezésre képtelen személy ellen elkövetett emberölés miatt azóta vádat emeltek. Az ügyben két héten belül ítéletet hirdet a Veszprémi Törvényszék. A büntetőeljárás során kiderült, pokol lehetett a kisgyermek mindössze 6 hónapon át tartó élete.
A vádirat szerint a 30 éves nevelőapa rendszeresen bántalmazta élettársát, és annak gyermekeit. 2014 nyarán, az akkor 6 hónapos kicsit úgy megragadta, hogy a gyermek karjának és bordáinak törését okozta. Egy másik esetben a gyermekek kamillás gőzölését határozta el, az egyik testvér megfázása miatt, a csecsemőt is forró gőzbe tartotta, aki ettől égési sérüléseket szenvedett. Két esetben úgy megrázta a kisgyermeket, hogy az koponyaűri vérzést szenvedett, a másodikat már nem élte túl.
Az ételmegvonás büntetés volt a családban
Megtudtuk, az édesanya, Viktória egy anyaotthonból került Devecserbe. A legnagyobb fiú, a 8 éves Renátó közös gyermek, ugyanis a fiatal nő és András korábban már éltek kapcsolatban. Szakításuk után a nő még két gyermeknek adott életet. Amikor a férfi visszafogadta, gyermekeivel együtt, a középső, Valentino 5 éves volt, a pici, Krisztián pedig 4 hónapos. A férfi a gyermekek nevelését azonnal magához vonta, s annak ellenére, hogy drasztikus módszereket alkalmazott, az anya mindezt szó nélkül tűrte. A házban rendetlenség és kosz volt, a gyermekek, köztük a kicsi súlya sem gyarapodott megfelelően, ennek oka lehetett az is, hogy a családban az ételmegvonás büntetés volt. Ha a csecsemő apja kezéből nem fogadta el a cumisüveget, az édesanyának is megtiltotta, hogy megetesse a gyermekét – mindezt a vádirat is leírja.
A védőnő mindent tudott, mégsem történt semmi
A legszörnyűbb az a történetben, hogy a devecseri család esetében nem mondható el, hogy a szülők bezárkóztak volna és ne engedték volna be a védőnőt. A helyi szakember rendszeresen látogatta a családot. A büntetőügy dokumentumai szerint jelezte is főnökeinek, hogy a baba súlya korának nem megfelelően gyarapodik, testén sérülések láthatóak és a kötelező védőoltásokat sem kapta meg. Mindezek ellenére a helyi gyámhivatal csak a tragédia napján szerzett bármilyen információt arról, hogy a családban gyermekbántalmazás történt, akkor is a rendőrségtől érkezett a megkeresés. A Devecseri Védőnői Szolgálat a mai napig nem szólalt meg az ügyben, telefonos megkereséseinkre szűkszavúan csak annyit mondtak, hogy ők a törvényben foglaltaknak megfelelően jártak el, és hogy a családot látogató védőnő már nem dolgozik náluk. A Devecseri Járási Hivatal vezetőjétől tudtuk meg nem sokkal a vádemelés után, hogy sem a helyi védőnői szolgálat, sem a Gyermekjóléti Szolgálat nem élt jelzési kötelezettségével. A gyámhivatal csak akkor szerzett információt a veszélyről, amikor már késő volt, legalább is a kicsi Krisztiánt tekintve… a két nagyobbik gyermeket másnap el is vették a családtól.
Következmények nélkül maradhatott a mulasztás?
Információink szerint ugyan indult vizsgálat a felelősség megállapítása végett a Népegészségügyi Szolgálatnál, aminek eredményeként felhívták az önkormányzat, valamint Somló Környéki Feladatellátó Intézmény figyelmét, hogy annak ellenére, hogy hátrányos helyzetű térségről van szó, ahol nagyon sok a hátrányos helyzetű család, nagyon alacsony a védőnői létszám (Ebben a létszámban mellesleg úgy tudjuk, azóta sem történt változás). Arról, hogy más következménye is lett volna a sorozatos mulasztásnak, arról nem tudunk.
A vezető képen H. András látható. Fotó: Füssy Angéla
Facebook
Twitter
YouTube
RSS