A júniusi béradat pozitív meglepetést okozott az elemzői konszenzushoz mérve, és a képzett munkaerő egyre fokozottabb hiányát, a bérmegállapodások és a költségvetési életpályák hatását mutatja – így kommentálták piaci elemzők a Központi Statisztikai Hivatalnak (KSH) a júniusi béradatokról kedden kiadott jelentését. Varga Mihály szerint a keresetek növekedési üteme összhangban van a kormány várakozásaival, a Fidesz frakció pedig úgy vélekedik, hogy “ha az ellenzéken múlna, a keresetek sem növekednének”.
Horváth András, a Takarékbank elemzőjének várakozása szerint idén 13 százalék körüli mértékben nőhetnek a bérek a bérmegállapodás, a minimálbérek és a garantált bérminimum növelése, valamint az egyre fokozottabb szakember hiány miatt. Ez a növekedési ütem várhatóan a 2018-ban is kitart, a szakemberhiány illetve a 8 és 12 százalékos további bérminimum-emelés következtében. Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője is hasonlóan dinamikus bérnövekedésre számít az év második felében, sőt ahogy a munkaerőhiány egyre jelentősebb problémát okoz, magasabb bérnövekedési adatokat sem tart kizárhatónak. Ürmössy Gergely, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője arra hívta fel a figyelmet, hogy a bérkiáramlás nyomán erősödő belső keresletnek az lesz a következménye, hogy az infláció jövőre még tovább gyorsulhat és éves átlagban 3,4 százalékos lehet. A feszes munkaerőpiac, a növekvő bérek és a fokozatosan javuló fogyasztói bizalom abba az irányba mutat, hogy idén a GDP növekedéséhez a háztartások fogyasztása jelentősen hozzájárulhat.
Varga Mihály: a keresetek növekedési üteme összhangban van a kormány várakozásaival
A bruttó átlagkeresetek júniusi 14,4 százalékos, illetve az első félévi 12,5 százalékos növekedése összhangban van a kormány várakozásaival, amelyek szerint az év további részében is nőni fognak a bérek és emelkedik a foglalkoztatottak száma – mondta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter az M1 aktuális csatornán kedden, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatait kommentálva. Hangsúlyozta, a kormány arra törekszik, hogy Magyarország hosszú távú versenyképessége ne az olcsó munkaerőre épüljön, hanem a hozzáadott értékláncra. Az elmúlt hónapokban született intézkedések, illetve az életpályamodellek elindítása kedvezően hatott a keresetek növekedésére, de hozzájárult az is, hogy a gazdaság erősödésével a versenyszféra munkaerőigénye folyamatosan nő – fejtette ki. Varga Mihály felidézte a tavaly novemberben elfogadott hatéves bérmegállapodást, kiemelve, a munkaadók is úgy látták, hogy a következő évek gazdasági növekedése megteremti azt a forrást, ami lehetőséget ad a béremelésekre. A kormány pedig azt vállalta, hogy a járulékok szintjének jelentős csökkentésével segíti a keresetek növekedését – tette hozzá. A nemzetgazdasági miniszter szerint jó esély van arra, hogy a hatéves megállapodás további részei is megvalósuljanak. Ha az első fél évben 10 százalékos volt a reálbérek emelkedése, akkor ebben az évben olyan mértékű kereset-növekedés lesz, ami megteremti annak esélyét, hogy jövőre a járulékcsökkentésben is a maximumig tudjon elmenni a kormány – fogalmazott Varga Mihály. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közleményében kiemelte: a reálbérek négy és fél éve töretlenül emelkednek Magyarországon, ami a hazai fogyasztás felfutásával a magyar gazdaság növekedését is érdemben segíti. A tárca hangsúlyozta azt is, hogy az idei év elejéhez hasonló létszám növekedési ütem több mint másfél évtizede nem volt Magyarországon a versenyszférában, ahol júniusban – a legalább 5 embert foglalkoztató vállalkozásoknál – kiemelkedő mértékben, csaknem 60 ezerrel bővült a létszám. A hatéves bérmegállapodás tovább segítheti a foglalkoztatás bővülését és enyhítheti a munkaerőpiacon kialakult bérfeszültségeket. A következő években a megállapodás hatására csökkenhet vagy meg is szűnhet a hazai bérek régiós lemaradása, hat év alatt a reálbérek akár 40 százalékkal is nőhetnek Magyarországon.
A növekedés annak köszönhető, hogy a Fidesz-KDNP kormány folyamatosan csökkenti az adókat, így nőnek a bérek
A vezető kormánypárt szerint azonban
ha az ellenzéken múlna, a keresetek sem növekednének.”
A Fidesz frakció közleményében kiemelik: a KSH adatai szerint nőttek az átlagkeresetek, továbbá jelentősen nőtt a minimálbér, a szakmunkás minimálbér és több ágazatban átfogó béremelés zajlik.
Az ellenzéki pártok az elmúlt években mindig elutasították a kormány gazdaság- és adópolitikáját, és nem szavazták meg a munkából élők költségvetését sem, amely jövőre további adócsökkentéseket és béremeléseket garantál”
– olvasható a Fidesz MTI-hez eljuttatott közleményében.
PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS