Az emberkereskedelem felszámolása és az emberéletek védelme érdekében az Európa Tanács (ET) tagállamainak biztonságos és legális migrációs útvonalak kialakításán kell fáradozniuk – jelentette ki Dunja Mijatovic, a strasbourgi székhelyű, 46 tagot számláló ET emberi jogi biztosa az emberkereskedelem elleni küzdelem világnapja alkalmából pénteken.
Közleményében Dunja Mijatovic figyelmeztetett: a biztonságos és legális migrációs útvonalak hiánya kiszolgáltatottabbá teszi a bevándorlókat, könnyebben válnak az emberkereskedelem áldozataivá. Kijelentette: válságok idején fokozni kell az emberkereskedelem megelőzését és az áldozatok védelmét célzó erőfeszítéseket. Európában a nők és a gyermekek, valamint a háborúk vagy gazdasági nehézségek miatt otthonukat elhagyni kényszerült emberek különösen ki vannak téve az emberkereskedelem veszélyeinek. Szavai szerint a tagállamoknak minden szükséges intézkedést meg kell hozniuk az emberkereskedelem megelőzésére és leküzdésére, összhangban az Európa Tanács emberkereskedelem elleni fellépéssel foglalkozó szakértői csoportjának (GRETA) közelmúltbeli ajánlásaival.
Amint azt a szakértői csoport hangsúlyozta, a koronavírus-járvány még kiszolgáltatottabbá tette a gyermekeket az emberkereskedelemmel, valamint az online kizsákmányolással szemben, a kormányoknak ezért megelőző intézkedéseket kell hozniuk a szociális jogok védelmére és megerősítésére, különösen az oktatás és a munkaerő területén
– írta az ET-biztos.
Az Európa Tanács tagállamainak számos átfogó, a kizsákmányolás minden formájára alkalmazható eszköz áll rendelkezésére az emberkereskedelem jelentette jogsértés elleni küzdelemre
– fogalmazott Dunja Mijatovic, majd hozzátette:
itt az ideje, hogy a kormányok teljes mértékben kihasználják ezeket az eszközöket az emberkereskedelem megelőzése, az áldozatok védelme és az elkövetők büntetőeljárás alá vonása érdekében.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/BELTA/Makszim Gucsek
Facebook
Twitter
YouTube
RSS