Az emlékezetes amerikai kitiltási botrányhoz hasonlóa tudatos lépés volt Washington részéről a David Kostelancik amerikai ügyvivő által elmondott, a magyar médiára nehezedő kormányzati nyomást bíráló beszéd, illetve a vidéki sajtó támogatására Washingtonban kiírt pályázat bejelentése. A HVG-nek adott interjújában Thomas O. Melia volt amerikai külügyi államtitkár elmondta, hogy diplomáciájukban nincsenek véletlenek, kommunikációjuk, döntéseik mögött mindig a korányuk álláspontja keresendő.
Aligha véletlen a David Kostelancik amerikai ügyvivő által elmondott, a magyar médiára nehezedő kormányzati nyomást bíráló beszéd, illetve a vidéki sajtó támogatására Washingtonban kiírt pályázat bejelentésének összecsengése – mondta a HVG-nek adott, kedden megjelent interjújában Thomas O. Melia, volt amerikai helyettes külügyi államtitkár. A beszélgetésben Melia emlékeztet az ugyancsak a HVG által közreadott Kostelancik-interjú már egyértelművé tette: az ügyvezető általában Washingtonból kapja az utasításait, és együttműködik a külügyminisztériumban dolgozó kollégáival. Ezért nem meglepő, hogy a független magyar médiát támogató pályázat nagyjából abban az időben látott napvilágot, amikor Kostelancik nyilvánosan szólt a magyar médiára nehezedő nyomásról, mint problémáról. Ez ugyanannak az amerikai külügyminisztériumnak a hangja, Washingtonban és Budapesten.
Melia kifejtette, hogy Magyarországnak sok barátja van, és Amerika azt akarja, hogy az ország sikeres, gazdag, stabil és szabad, valamint a demokratikus nemzetek közösségének része legyen. A politikus szerint azonban a 2010-es választások után hazánkban a demokrácia megsérült. Akcióikkal az a céljuk, hogy tudassák, az Egyesült Államok tisztában van az itteni társadalmi, gazdasági folyamatokkal, és ezek közül a nagyhatalom számosat veszélyesnek tart. Thomas O. Melia az interjúben megjegyezte, hogy szerinte a magyar demokrácia helyzete – még – nem annyira aggasztó, mint Szaúd-Arábia, Egyiptom, Üzbegisztán vagy Oroszország esetében.
Melia szerint az amerikai vezetés üzenetei nemcsak a magyar kormánynak, hanem az egész magyar társadalomnak szólnak, ugyanakkor nem akarják megváltoztatni hazánk politikai irányát, mert az a magyarok dolga. A volt államtitkár megjegyezte, hogy ehhez egy olyan ellenzékre is szükség lenne, amely képes a választási győzelemre. Emlékeztetett, hogy korábban, 2006 előtt a társadalmunk ahhoz szokott hozzá, hogy a megbízatását letöltő kormányokat a nép menesztette, a mostani pedig sokak számára még mindig egy szokatlan helyzet. A Jobbikról szóló kérdést Melia rutinosan megkerülte, az identitását lázasan kereső ellenzéki pártot mindössze a következő kabinetet érintő matematikai problámának gondolja. A politikus szerint a magyarok vannak olyan bölcsek, hogy megkülönböztessék a valódi üzeneteket a kampányszlogenektől. Thomas O. Melia szavaiból kiolvasható: ő azt a vonalat képviseli, amely folyamatosan le akarja beszélni az amerikai vezetést, hogy annak tagjai elhiggyék a magyar kormány üzeneteit.
Forrás: HVG.hu Fotó: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS