Ellenzéki képviselők javasolták, a parlament nemzetbiztonsági bizottsága ugyanakkor végül nem tájékozódott hétfői, zárt ülésén arról, történhetett-e visszaélés adatokkal a nemzeti konzultáció honlapján keresztül.
A 444.hu írt arról, hogy a nemzeti konzultáció honlapján az orosz Yandex nevű technológiai cég kódja fut. A Kormányzati Tájékoztatási Központ vasárnap azt közölte, a honlap minden tekintetben megfelel a szigorú törvényi előírásoknak, de “tekintettel arra, hogy az egyik ilyen elemző eszköz rosszindulatú félremagyarázásokra adhat lehetőséget, a kormány arra kérte a fejlesztőket, hogy ezt a technikai funkciót kapcsolják ki”. A nemzetbiztonsági bizottság ellenzéki tagjai az Alkotmányvédelmi Hivatal főigazgatójától szerettek volna tájékoztatást kérni az ügyben, a kormánypárti képviselők viszont – az ellenzék elmondása szerint – kivonultak a teremből.
Németh Szilárd, a testület fideszes alelnöke újságíróknak azt mondta, szó esett a programról, “az semmilyen nemzetbiztonsági, adatvédelmi problémát nem jelenthet”. Szerinte annak van nemzetbiztonsági kockázata, hogy külföldi milliárdos által működhetnek szervezetek Magyarországon, ezért is nyújtották be múlt pénteken a civil szervezetek átláthatóságáról szóló törvényjavaslatot. A kormánypárti politikus szerint a vasárnapi budapesti tüntetést is a “milliárdos Soros György által pénzelt ügynökszervezetek pénzelték”.
Molnár Zsolt, a bizottság szocialista elnöke az ülés után elmondta: a kormánypárti képviselők határozatképtelenné tették az ülést, nem tették lehetővé, hogy az Alkotmányvédelmi Hivatal vezetőjét megkérdezzék, történt-e visszaélés az adatokkal. A politikus szerint ez a magatartás jelzi, hogy az ügyben “van mit takargatni”. Molnár Zsolt rendészeti, biztonsági és adatvédelmi szempontokból is a kormányzati nemzeti konzultáció leállítását szorgalmazta.
Szél Bernadett, a testület LMP-s tagja kijelentette, miközben az ülésen a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat éves beszámolójának keretében Simicskó István honvédelmi miniszter is a kiberbiztonság fontosságáról beszélt, “a magyar állampolgárok személyes adatai orosz szervereken landoltak”. Szerinte egyértelmű, hogy az adatvédelmi szabályzatot megsértették, mivel a kormány azt vállalta, nem továbbítják harmadik félnek az adatokat, ez mégis megtörtént. Ezért az ügyben az LMP ismeretlen tettes ellen feljelentést tesz.
A jobbikos Mirkóczki Ádám minősíthetetlennek nevezte, hogy amikor a “hétvége botrányára” szerettek volna válaszokat kapni, “Németh Szilárd parancsára” a kormánypárti politikusok kivonultak az ülésről. A “Fidesz egyre magasabb szinten űzi a bunkóságot, arroganciát és pökhendiséget” – fogalmazott, felvetve: ezek után döntse el a magyar társadalom, hogy van-e takargatnivalója a kormánynak.
A testület elnöke arról is beszámolt, hogy az iraki misszió létszámának bővítésére érkezett kérés. Erről helyszíni, valamint Magyarországot érintő kockázatértékelést kértek az illetékes szolgálatoktól. A Stockholmban és Egyiptomban történt merényletek – tette hozzá Molnár Zsolt – az egész civilizált világot megrázták.
Németh Szilárd is kitért arra, hogy a Fidesz-KDNP elítéli az egyiptomi keresztények ellen elkövetett merényletet. Az Európát érintő terroresemények kapcsán azt hangsúlyozta: a Stockholmban elkövetett és az Oslóban tervezett merénylet is bevándorlókhoz köthető. Ezzel ismét bebizonyosodott, hogy az illegális bevándorlás és a terrorizmus kéz a kézben jár – jelentette ki a kormánypárti politikus, aki szerint az egyetlen hatásos eszköz a támadások megelőzésére, hogy a schengeni külső határokon kívül kell megállítani az illegális bevándorlást.
MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS