A külföldi egyetemek ügyében javasolt törvénymódosítás Magyarország, a magyarok érdekeit szolgálja, az új szabályok betarthatóak, „jogokat biztosítanak, és nem előjogokat” – mondta Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere a felsőoktatási törvényt módosító javaslat összevont vitáját megnyitó keddi expozéjában, az Országgyűlésben.
Magyarországnak érdeke, hogy minél több autonóm, nemzetközileg elismert, a magyar tudástőkét elősegítő felsőoktatási intézménye legyen, az viszont nem érdeke, hogy olyan nemzetközi befolyásolási kísérleteknek engedjen teret, amelyekkel törvényesen választott kormányt vagy elnököt akarnak ellehetetleníteni – fejtette ki Balog, hozzátéve, hogy Soros György szervezetei ilyen „álcivil ügynökszervezetek”, a kormány pedig elszánt abban, hogy ezt a tevékenységet minden törvényes eszközzel megakadályozza.
Többször is hangsúlyozta, hogy míg a Közép-európai Egyetem államilag elismert, magyar jog szerint működő magánegyetem, addig a vele közös fenntartásban létező Central European University (CEU) egy olyan külföldi felsőoktatási intézmény, amely csak Budapesten működik. Balog Zoltán megismételte: a magyar kabinet kész tárgyalni az Egyesült Államok kormányával, illetve az érintett szövetségi állam vezetésével az ügyben. A törvénymódosítás ugyanis nemzetközi szerződéshez kötné külföldi egyetem magyarországi működését.
Egyúttal víziónak nevezte azt, hogy veszélyben lenne a tanszabadság Magyarországon. A kivételes eljárásban tárgyalt javaslatról még kedden szavaz az Országgyűlés.
MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS