Továbbra sem változott hazánk terrorveszélyeztetettségi szintje: az Izrael elleni iráni rakéta- és dróntámadás ellenére nem változott a helyzet ezen a területen. Minden ellenkező hír ellenére Magyarországon továbbra is a 3-as terrorfokozat van érvényben, a magyar emberek biztonságát közvetlenül fenyegető terrorcselekmény elkövetésére vonatkozó információ nincs a hatóságok birtokában. A migráció miatt 2016-tól ez, a 3-as fokozat van érvényben. A tisztánlátás érdekében fontos bemutatni, milyen fokozatok elrendelésére van törvényileg joga, illetve kötelezettsége a magyar kormánynak.
Irán Izrael elleni rakéta- és dróntámadása miatt Orbán Viktor miniszterelnök vasárnapra összehívta a Védelmi Tanácsot, hogy értékeljék a kialakult helyzetet, és annak hazánkra gyakorolt hatásait. A magyarok szempontjából legfontosabb megállapítás, hogy a jelentéstevők, a Terrorelhárítási Központ (TEK), a titkosszolgálatok és a rendészeti szervek vezetőinek jelentései alapján kimondható: nem növekedett hazánk terrorveszélyeztetettségi szintje. Azaz semmi sem indokolja a jelenleg is érvényben lévő 3-as terrorfokozat megemelését. Ennek ellenére a sajtóban villámárvízként terjedt el a valótlan információ a terrorfokozat megemeléséről.
Miért éppen 3-as terrorfokozat van érvényben?
„Magyarország területén a 3-as terrorfokozat van érvényben, a magyar emberek biztonságát közvetlenül fenyegető terrorcselekmény elkövetésére vonatkozó információ nincs a hatóságok birtokában” – közölte erre a Terrorelhárítási Központ (TEK). Annyi változás van a biztonsági intézkedések tekintetében, hogy a rendőrség a külképviseletek védelmét megerősítette, fokozottabban ellenőrzik a közintézmények biztonságát, valamint a határátlépéseket.
Sokan még mindig nem tudják, mit is jelentenek a terrorfokozatok, melyek ezek, melyiket mikor és miért kell/lehet elrendelni. A PS-ből most megtudhatják.
- Az 1-es, legmagasabb (kritikus) fokozat rendelhető el, ha Magyarország területén vagy Magyarország területére is kiható, súlyos következményekkel járó terrorcselekményt követtek el, vagy Magyarország területén olyan súlyos következményekkel járó egyéb esemény történik, amelynél felmerülhet a terrorizmussal való összefüggés.
- A 2-es (magas) fokozatot akkor kell elrendelni, ha az ellenőrzött vagy részben ellenőrzött információk Magyarország konkrét veszélyeztetettségére utalnak, vagy Magyarországot fenyegető terrorcselekmény közvetlen bekövetkezésére utaló, konkrét információk állnak rendelkezésre.
- A 3-as (közepes) fokozat akkor rendelhető el, ha az ellenőrzött vagy részben ellenőrzött információk a fenyegetettség szintjének növekedésére utalnak vagy az EU, illetve a NATO tagállamában, vagy a szomszédos államok valamelyikében terrorcselekményt követtek el, amelynek hatásaként Magyarország fenyegetettségének növekedése valószínűsíthető.
- A 4-es (alacsony) fokozat akkor rendelhető el, ha az ellenőrzött vagy részben ellenőrzött információk alapján az Európai Unió, illetve az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének (NATO) tagállamában terrorcselekmény elkövetésének veszélye áll fenn, ugyanakkor a cselekmények természete, kiterjedése, valamint hatásai előre nem határozhatók meg, és Magyarországnak nemzetközi vagy szövetségesi közreműködési kötelezettsége áll fenn a veszély elhárításában, illetve kezelésében.
A fokozatok jogszabályba foglalása óta 1-es fokozat elrendelésére nem került sor. Szerencsére.
A 2016. március 22-i brüsszeli robbantások nyomán Magyarországon ideiglenesen elrendelték a terrorkészültség 2-es, magas fokozatát. Aznap reggel terrortámadásokat követtek el Brüsszelben. A Zaventem nemzetközi repülőtéren és a Maelbeek metróállomáson történt robbantásoknak 21 halálos áldozatuk és 35 sebesültjük volt, két magyar állampolgár is megsérült. Ennek nyomán Európa-szerte fokozott biztonsági intézkedéseket rendeltek el.
A 2-es terrorfokozatot 2016. március 29-én módosították 3-as fokozatra, azóta ez van érvényben.
A terrorhelyzetet folyamatosan elemzik, monitorozzák a TEK és a titkosszolgálatok szakemberei, akik folyamatosan értékelik az adatokat és segítik ezzel a döntéshozók munkáját.
Vezető kép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS