Célegyenesbe fordult a labdarúgó Európa-bajnokság, hiszen immár a legjobb négy közé kerülésért mérkőznek a csapatok. A mai első negyeddöntőn Spanyolország és Svájc csapott össze. A vezetés gyors megszerzése után a spanyolok egy kicsit talán ráültek az eredményre, így Svájc nem csupán egyenlíteni tudott, de kiharcolta a hosszabbítást és a büntetőpárbajt is. Az újabb nagy bravúr azonban már nem sikerült, Spanyolország jobban bírta az idegek harcát és bejutott az Európa-bajnokság legjobb négy csapata közé.
Nagyszerű nyolcaddöntős élményekkel érkezett a mai találkozóra Svájc is és Spanyolország is. Az ibériaiak szenzációs, nyolc gólt hozó meccsen gyűrték le Horvátországot, míg Svájc a végső győzelemre is esélyesnek tartott vb-címvédőt, Franciaországot ütötte ki büntetőkkel. A Luis Enrique által irányított, fiatal spanyol csapat – amelyben egyetlen Real Madrid-játékos sem kapott helyet – eddig maximálisan helytáll a kontinenstornán. Ugyanez hatványozottan igaz a története legjobb Eb-szereplését elérő Svájcra, amelynek már a mostani negyeddöntő is jutalomjátéknak számított. Igaz, ettől még biztosan megjött az étvágy evés közben, és nyilván azzal a céllal léptek pályára a helvétek, hogy Franciaország után Spanyolországot is legyőzzék.
Gyors spanyol gól
A kezdőcsapatokban jelentős meglepetés egyik oldalon sem volt, igaz, a fentiek alapján erre nem is volt oka egyik kapitánynak sem. Komoly hiányzója volt ugyanakkor Svájcnak, amely nélkülözni kényszerült a sárga lapjai miatt eltiltott csapatkapitányát, Granit Xhakát. A meccs jó iramban indult, s bár jórészt a spanyoloknál volt a labda, egyszer meglódultak a svájciak is, jelezve, hogy kontráikra érdemes lesz figyelni. A 7. percben váratlanul megszerezte a vezetést Spanyolország. Jobb oldali szöglet után Jordi Alba lőtt 20 méterről kapura, lövése megpattant a blokkolni igyekvő Zakaria lábán, ami becsapta a svájci kapust, Sommert, így akadálytalanul jutott a kapu jobb oldalába (0–1).
A spanyoloknak nagyon jól jött a gyors gól, ám a támadásokkal nem álltak le, el is jutottak szögletekig és egy veszélyes szabadrúgásig. A svájciak egy spanyol védelmi könnyelműség után a 20. perc végén lőhették első szögletüket, ám Shaqiri ívelését könnyedén kifejelték a védők. Svájc is aktívabb lett, ami határozottan jót tett a meccsnek. A 23. percben kényszerű cserét hajtott végre Svájc, Embolót sérülés miatt le kellett hoznia Vladimir Petkovicnak, helyére Vargast küldte be. A csere okozott némi zavart a helvéteknél, mert szinte rögtön helyzetbe került Morata, majd kisvártatva újabb lehetőség alakult ki a spanyolok előtt.
Svájci fölény
A 30. perc után beleerősítettek a svájciak, támadtak, szögleteket harcoltak ki, fölénybe tudtak kerülni. Csak az egyenlítés hiányzott. A mérkőzés ezen szakaszában fordult a kocka, és a spanyolok voltak azok, akik kontrákkal próbáltak veszélyeztetni. Újabb gól azonban egyik oldalon sem született, így a meccs elején szerzett Jordi Alba-góllal a spanyolok mehettek előnnyel a szünetre.
Spanyol csere a félidőben
A második félidőre változtatott csapata összetételén Luis Enrique, az első félidő végén nem teljesen egészségesnek látszó Sarabia helyett Dani Olmót küldte csatába. A cserecsatár rögtön helyzetbe került a 47. perc elején, de nem túl jól helyezett lövését Sommer gyors vetődéssel hárította. Mint kiderült, ha bemegy, sem ért volna a gól, mert Morata már lesen volt. Mindenesetre Olmo jó szállt be, mert az 50. perc végén is helyzetet dolgozott ki. Szépen forgatta meg a svájci védelem jobb oldalát, beadását azonban Koke fölé fejelte.
Az 55. perc elején újabb cserét hajtott végre a spanyol kapitány, a szurkolók által sokat bírált Morata jött le, helyére pedig a Villareal gólvágója, Gerard Moreno állt be. Vladimir Petkovic – leszámítva az első félidőben végrehajtott kényszerű cseréjét – továbbra sem nyúlt bele csapatába. Az 56. perc végén Svájc végezhetett el szögletet és Zakaria fejese bizony csak centiméterekkel kerülte el a jobb kapufát.
A „pótcsapatkapitány” egyenlített
A második félidő derekán előbb spanyol szögletek okoztak gólveszélyt, majd egy svájci kontra végén az Eb-n több nagyszerű gólpasszt is jegyző Zuber került helyzetbe, ám szorongatott helyzetben nem tudta igazán erővel ellőni a labdát, így Unai Simón szögletre tudott menteni. A 67. percben egy Busquets elleni szabálytalanság után Widmer „sárgult be”. A 68. perc végén spanyol védelmi hiba után az egész meccsen haloványan játszó Seferovic elé került a labda, s bár maga is lőhetett volna, önzetlenül a nála is jobb helyzetben lévő Shaqiri elé passzolt, aki ballal a jobb alsó sarokba helyezett (1–1). A Xhaka távollétében a csapatkapitányi karszalagot viselő Liverpool-játékos immáron a harmadik gólját szerezte a tornán. Az egyenlítő gólnak hála fergeteges utolsó 20 percre volt kilátás, és jelentősen megnőtt a hosszabbítás lehetősége is.
Azonnali piros Freulernek
Továbbra is támadásban maradt Svájc, a spanyol védelem pedig mintha kissé megzavarodott volna a bekapott gól után. Ám mégis a spanyolok számára következett be döntő fordulat a meccsen. Freuler páros lábbal csúszott rá Moreno lábára a svájci térfél közepén, amiért a játékvezető azonnali piros lappal büntette. Megfogyatkoztak tehát a helvétek és a rendes játékidőből hátravolt még szűk negyedóra. Kérdéses volt, hogy ez elég lesz-e Spanyolországnak az emberelőny kihasználásához?
Vladimir Petkovic szinte azonnal reagált az új helyzetre, kettős cserét hajtott végre. Lejött a gólszerző Shaqiri, valamint a halovány Seferovic, helyükön pedig Sow és Gavranovic folytatta. A középpályán és elöl is frissített tehát a kapitány. A 85. percben Moreno lőtt kapura, de sem erő nem volt benne, sem jól helyezni nem tudta, így Sommer könnyen védett. A meccs hajrájához érkeztünk, érett a ráadás, még úgy is, hogy a bíró négyperces hosszabbítást rendelt el. Gól helyett azonban sárga lapot láthattunk, Laporte kapta, aki hátulról letarolta Gavranovicot. A négy perc letelt, következett a hosszabbítás.
Hosszabbítás
Ahogy a két csapat már hosszabbításban jutott el a negyeddöntőbe is, most ismét hosszabbítást kellett vívniuk. Spanyol fölénnyel indult a ráadás, és rögtön nagy helyzetbe is került Moreno, ám a cserecsatár kapásból mellé durrantott. A meccs legnagyobb spanyol helyzete volt, annál is sokkal nagyobb, amelyből Jordi Alba a gólt szerezte. A 96. percben ismét a spanyol gólszerző került lövőhelyzetbe, kitűnő löketét Sommer paskolta ki a felső léc alól. Állandósult ugyanakkor a spanyol fölény, sikerült beszorítani a svájciakat a kapujuk elé. Vladimir Petkovic nem véletlenül frissített. Schär és Mbabu érkezett friss erőként a helvétekhez a 102. percben, Zakaria és a jól játszó, de sárga lapos Widmer jött le. A térfélcsere után Svájc vezette az első rohamot, de nem tudták befejezni a támadásukat. A 110. percben Rodriguez vetődött bele önfeláldozóan Llorente lövésébe, megmentve a svájci kaput a majdnem biztos góltól. Két perccel később Dani Olmo lőtt 12 méterről a bal felső sarok fölé. Luis Enrique a következő percben cserélt, Thiago Alcantara érkezett Pau Torres helyére. Fokozódott a spanyol nyomás, ám vagy Sommer védett, vagy a védők blokkoltak. Nem született újabb gól, pedig már csak öt perc volt hátra a ráadásból. A hátralévő időben nem sikerült betalálnia a spanyoloknak, így ismét büntetőpárbajra került sor, amelyben joggal reménykedhettek a svájciak, hiszen Sommer ihletett formában védte végig a mérkőzést.
Büntetők
Spanyolország kezdi a büntetőpárbajt, a kapuban Sommer.
Első kör: Busquets kapufára lövi a 11-est, Gavranovic viszont rendkívül magabiztos! Vezet Svájc! (1–0).
Második kör: Dani Olmo következik, nem hibázik. Svájc részéről Schär viszont kihagyja, Unai Simón kivédi, máris egyenlő (1–1).
Harmadik kör: Rodri következik, és Sommer nagyszerűen véd. Három spanyol büntetőből csak egy ment be eddig… Akanji lövi a svájci 11-est, de nem tud előnyt szerezni, mert Unai Simón is hárít. Marad a döntetlen (1–1).
Negyedik kör: Moreno elemi erővel lövi fel a bal felsőbe, Vargas fölé vágja, így a spanyolok a negyeddöntőbe lőhetik magukat (2–1).
Ötödik kör: A csereként beállt Oyarzabal eldönthet mindent. És nem is hibázik, a bal alsóba lő, így a büntetőpárbaj 3–1-es megnyerésével Spanyolország jutott be a legjobb négy közé. A döntőbe jutásért a Belgium–Olaszország negyeddöntő győztesével mérkőznek majd a Wembley Stadionban!
Vezető kép: MTI/AP/AFP/Kirill Kudrjavcev
Facebook
Twitter
YouTube
RSS